کد خبر: 283958 A

معاون اداری و مالی ستاد مبارزه با مواد مخدر از اعطای تسهیلات 4 درصدی به بهبودیافتگان اعتیاد خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیدمجید حسینی امروز در نشست خبری با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص معضلات مواد مخدر و تاکید بر مبارزه با قاچاق این مواد و درمان معتادان گفت: این موضوع نشان‌دهنده آن است که مبارزه با اعتیاد برای همگان و به ویژه مسئولان کشور امری بسیار جدی است.

وی ادامه داد: اعتیاد یکی از مهم‌ترین معضلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و بهداشتی بوده و از مهم‌ترین موانع رشد جوامع بشری است.

معاون اداری- مالی و امور مجلس  ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: از آمار زندانیان و جرائم رخ داده در کشور پی می‌بریم که باید در بخش‌های مبارزه، پیشگیری، درمان و بکارگیری ظرفیت‌های مردمی در راستای مبارزه با مواد مخدر بهتر از گذشته عمل شود.

وی افزود: یکی از موضوعات مهمی که در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در سال 85 در راستای مبارزه با مواد مخدر اعلام شد، موضوع اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر بود و از زمانی که وزیر کشور مسئولیت دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر را برعهده گرفتند، به موضوع اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر توجه ویژه شده است و در این خصوص قدم‌های بزرگی برداشته شد.

حسینی با بیان اینکه اعتقاد داریم؛ اعتیاد مسئله‌ای مهم است که برای از بین‌بردن نسل جوان توسط کشورهای غربی به بسیاری از کشورها ارمغان دادند، اظهار کرد: ما وظیفه داریم، با توجه به مباحث وسیعی که در زمینه روانگردان‌ها و مواد مخدر وجود دارد، برنامه‌های علمی‌تر و منسجم‌تری داشته باشیم.

معاون امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به برگزاری مراسم سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر در ششم ژوئن گفت: تاکنون برای این سالروز 4 کمیته در کشور برگزار شده و در دبیرخانه و شورای هماهنگی استان‌های کشور نیز جلساتی تشکیل شده است.

وی تاکید کرد: یکی از کمیته‌هایی که مورد توجه ویژه بوده، کمیته مشارکت‌های مردمی و صیانت اجتماعی از بهبودیافتگان و خانواده‌های معتادان است.

حسینی اعلام کرد: شیوه‌نامه اجرایی را به عنوان یک کار واحد به تمامی استان‌ها ابلاغ کردیم و براساس آن عملکرد استان‌ها را در پایان سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر ارزیابی خواهیم کرد.

حسینی افزود: در بحث اجتماعی کردن، قرار شد؛ فرمانداران، استانداران، ائمه جماعات سراسر کشور بخشی از خطبه‌های دو هفته انتهای منتهی به سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر را به ابعاد مبارزه با مواد مخدر و روانگردان اختصاص دهند و در موضوعات مقابله، امنیتی – انتظامی، پیشگیری، درمان، بازتوانی، مشارکت‌های مردمی و از همه مهم‌تر صیانت اجتماعی به ایراد سخن بپردازند.

معاون اداری – مالی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه صیانت اجتماعی به معنای برگشتن به دامن خانواده و اجتماع است، گفت: نکته اختصاصی که امسال در نظر گرفته شده بحث اشتغال بهبودیافتگان است، چرا که 57 درصد از معتادان دارای شغل بوده و چنانچه 6 ماه از بهبود این افراد بگذرد، طی تعاملاتی که با کارآفرینان و صندوق مهر امام رضا داشته‌ایم، به این افراد تسهیلات 4 درصدی اعطا خواهد شد و برایشان اشتغال پایدار ایجاد خواهیم کرد.

حسینی با اشاره به گردهمایی بهبودیافتگان از اعتیاد گفت: این افراد می‌توانند؛ الگوی موفقی باشند، برای افرادی که هنوز در دام اعتیاد گرفتار هستند.

معاونت امور مجلس برپایی مسابقات ورزشی با حضور بهبودیافتگان از اعتیاد و افراد شاخص در بخش‌های مختلف ورزشی در سراسر کشور را از دیگر برنامه‌های سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر خواند.

حسینی به برپایی نمایشگاهی از تولیدات بهبودیافتگان و خانواده‌های آنان اشاره کرد و گفت: با توجه به توانمندی که در این افراد ایجاد شده، امروز آنها به عنوان افراد بهبودیافته تولیدات متعددی دارند و قرار شده در مراکز استان‌ها، نمایشگاه دائمی برای تولیدات آنها در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: برای برپایی این مراسم از بسیاری از دستگاه‌ها کمک گرفته شده که جمعیت هلال احمر از جمله این دستگاه‌ها بوده و برای دومین بار است که در این خصوص با ما همکاری می‌کنند و قرار است؛ اطلاعاتی را که ما در اختیار این جمعیت قرار می‌دهیم، در اختیار مردم قرار دهند.

حسینی تصریح کرد: منشاء بسیاری از جرائم و آسیب‌ها مواد مخدر و به ویژه روانگردان‌ها هستند، چنانکه 65 درصد همسرآزاری‌ها، 55 درصد طلاق‌ها، 30درصد کودک‌آزاری و 25 درصد قتل‌ها دارای منشاء مواد مخدر و روانگردان‌ها هستند.

حسینی خاطرنشان کرد: باید بتوانیم؛ واقعیات و مشکلات جامعه یک میلیون و سیصد و بیست و پنج هزار نفری معتادان را برای 98 درصد افراد سالم کشور در معرض نمایش بگذاریم تا از ابتلا به اعتیاد پیشگیری شود.

معاون اداری و مالی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه شعار امسال سازمان ملل،«بیایید با هم زندگی‌مان، جامعه‌مان، هویت‌مان را عاری از مواد مخدر سازیم»است، افزود: این شعار بسیار غنی است و امیدواریم؛ بتوانیم این شعار را در سطح جهان و در کشور به مرحله عمل درآوریم.

حسینی با بیان اینکه امسال همایشی با همه سمن‌ها در بخش‌های مختلف مبارزه با مواد مخدر در سراسر کشور برگزار می‌کنیم، ادامه داد: از سیاست‌های اصلی سال 94 توجه ویژه به سمن‌ها در سراسر کشور است که تاکنون از آن غافل بوده‌ایم.

وی افزود: همچنین سرودی برای حوزه دانش‌آموزی با عنوان «بگو نه» آماده شده و قرار است؛ برای اولین بار در مراسم سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر در سالن همایش‌های صداوسیما اجرا شود و طبق هماهنگی‌هایی که با آموزش و پرورش انجام دادیم، بنا شد؛ این سرود در سال تحصیلی جدید در مدارس کشور اجرا شود.

معاون اداری و مالی ستاد مبارزه با مواد مخدر به کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی این مراسم اشاره و اظهار کرد: قرار است؛ 3 فیلم هفت دقیقه‌ای از عملکرد جمهوری اسلامی ایران در طول سال 93 تهیه شود و در همایش بین‌المللی که در اسفندماه در وین برگزار می‌شود، به اکران در بیاید.

وی گفت: مصاحبه با مدیران، کارشناسان، سمن‌ها، تاثیرگذاران در مبارزه با مواد مخدر، دولتمردان، نمایندگان مجلس و نیز تولید و پخش تیزرهای منحصر در خصوص سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای این روز است.

حسینی از برپایی کمپین خبری طی چند ماه آینده خبر داد و گفت: قرار است؛ این کمپین در طول 3 ماه به عنوان پایلوت ایجاد شده تا بتوانیم از تمامی ابزاری که در اختیار داریم، در حوزه تبلیغات استفاده کنیم که این موضوع ضرورت توجه ویژه به موضوع پیشگیری در کنار توجه به موضوعات امنیتی و انتظامی را نشان می‌دهد.

معاون امور اداری - مالی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه اعتباراتمان را در بخش روابط عمومی و پیشگیری از اعتیاد 300 درصد رشد داده‌ایم، گفت: این موضوع بیانگر توجه مسئولان و مدیران ارشد دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر به موضوع پیشگیری به عنوان اهرمی مهم در سال جاری است.

وی از امحای مواد مخدر در شهر مشهد و در راستای اجتماعی‌کردن مبارزه با مواد مخدر خبر داد و گفت: در این مراسم حدود 100 تن انواع مواد مخدر سنتی، صنعتی و روانگردان در حدود 23 استان کشور امحا می‌شود.

حسینی افزود: در سال جاری در بخش طرح‌های اشتغال‌زایی، توانمندسازی و صیانت اجتماعی اعتباراتمان را حدود  100درصد رشد دادیم تا حمایت از نجات‌یافتگان را در قالب برنامه‌های توانمندسازی در سراسر کشور اجرا کرده و این افراد به دامان اجتماع و خانواده بازگردند.

وی تصریح کرد: از زمانی که وزیر کشور، دبیر کلی ستاد مبارزه با مواد مخدر را پذیرفتند، پیمان بستیم که هیچ موضوعی از آسیب‌های ناشی از اعتیاد را از مردم مخفی نکنیم، چرا که اعتقاد داریم، مردم محرم ما هستند و اگر نتوانیم از ظرفیت‌های مردمی استفاده کنیم نمی‌توانیم، جلوی مواد مخدر را بگیریم.

معاون امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: یکی از بندهای سیاست‌های ابلاغی رهبری استفاده از ظرفیت‌های مردمی است که در این راستا حدود 500 تا 600 نفر از بهبودیافتگان با استفاده از این ظرفیت‌ها در نیمه سال 93 در چرخه اشتغال قرار گرفتند و امسال اشتغال 3 هزار نفر از بهبودیافتگان را در دستور کار خود داریم.

معاون امور اداری و مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است لایحه‌ای برای اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر به مجلس ارسال شود، گفت: به عنوان کسی که 7 سال سابقه قانونگذاری دارد، فکر می‌کنم ما در این خصوص مشکل قانونی نداریم و در سیاست‌های کلان کشور به موضوع اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر توجه ویژه شده است و دستگاه‌هایی همچون آموزش و پرورش، بهزیستی، دستگاه‌های امنیتی و انتظامی و... به عضویت ستاد مبارزه با مواد مخدر در آمده‌اند. لذا به اندازه کافی قوانین و آیین‌نامه در این بخش وجود دارد.

حسینی تاکید کرد: در بودجه سال جاری به مشارکت مردمی، اجتماعی کردن، امور درمانی و مددکاری، توجه به سمن‌ها و کارآفرینان به صورت قانونی توجه شده و در این راستا با سازمان مدیریت و برنامه توافق‌نامه‌ای را امضا کردیم.

وی تصریح کرد: خلایی که در این حوزه وجود دارد این است که بسیاری از مسئولان و مدیرانی که متولیان مسائل اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی هستند، نسبت به مواد مخدر و آسیب‌های اجتماعی آن اطلاع دقیقی ندارند و باید در این خصوص اطلاع‌رسانی دقیق داشته باشیم.

حسینی اضافه کرد: در سال گذشته از ظرفیت‌های بزرگ هنرمندان، ورزشکاران، ائمه جماعات، اساتید و محققین استفاده کردیم.

وی عنوان کرد: علی‌رغم اینکه در سیاست‌های ابلاغی رهبری بر ارتقای ساختار اداری در دستگاه‌ها تاکید شده است، متاسفانه ساختار اداری منسجمی که پاسخگوی امر مبارزه با مواد مخدر باشد در دستگاه‌های عضو و غیر عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر وجود ندارد.

معاون امور اداری و مالی ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد: در وزارت بهداشت و آموزش و پرورش نمی‌توان با دو کارشناس موضوع اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر را دنبال کرد و ضروری است ضمن حرکت در جهت کوچک کردن ادارات، اداره کل مبارزه با مواد مخدر در هر سازمان عضو و غیر عضو ستاد وجود داشته باشد.

حسینی در خصوص انتقاد رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر در خصوص قانون جدید مبارزه با مواد مخدر گفت: این یک موضوع حقوقی است و در حال حاضر هم نسبت به بخش فعلی قانون موافق و مخالف وجود دارد و هم نسبت به بخش جدید قانون که از تیرماه در صورت زمینه‌سازی قوه قضاییه باید اجرایی شود.

وی خاطرنشان کرد: برای رسیدن به ادبیات مشترک از 10 ماه پیش جلساتی را تحت عنوان اتاق فکر حقوقی در دبیرخانه ستاد شکل دادیم و هماهنگی‌های لازم را با قوه قضاییه، مرکز پژوهش‌های مجلس، کمیسیون حقوقی، اساتید دانشگاهی و قضات انجام دادیم و در صورت تصویب نتایج این جلسات طرح جدیدی را به مجلس ارائه خواهیم داد. بخشی از مواد قانون با کمک کمیسیون قضایی مجلس تغییر می‌کند.

معاون امور اداری و مالی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه 58درصد معتادان در گروه سنی 15 تا 34 سال قرار دارند، اظهار کرد: براساس آمارها 13.56 درصد جمعیت 15 تا 19 سال کشور، 16.83 درصد جمعیت 19 تا 24 سال، 35.56 درصد جمعیت 24 تا 30 سال، 16.94 درصد جمعیت 35 تا 39 سال، 7.39 درصد جمعیت 40 تا 44 سال و 40.75 درصد جمعیت 45 تا 49 سال به اعتیاد مبتلا هستند.

وی ادامه داد: متاسفانه رشد اعتیاد در زنان از 5 درصد به 10 درصد افزایش داشته است که برای کانون خانواده بسیار خطرناک است.

حسینی خاطرنشان کرد: تلاش کردیم عواملی که سبب اعتیاد زنان می شود، شناسایی کنیم که در این میان به آرایشگاه‌ها و قرص‌های لاغری توجه ویژه شده است.

وی در ادامه به تشکیل کمیته زنان و خانواده در دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و گفت: در کنار این کمیته وزیر کشور مشاور زنان و خانواده را در موضوع کاهش اعتیاد در بخش زنان منصوب کرد.

معاون امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره اقدامات انجام شده در خصوص مبارزه با استعمال مواد مخدر در قلیان‌خانه‌ها اظهار کرد: در جلسه‌ای که 2 هفته قبل برگزار شد قرار شد؛ بین ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان گردشگری کشور و متولیان مبارزه با اعتیاد سیگار انسجام و هماهنگی ایجاد شود.

حسینی در پایان تاکید کرد: اعتیاد را نمی‌توان ریشه‌کن کرد اما می‌توان آن را کاهش داد و کنترل کرد.

اعتیاد جهان خانواده ستاد مبارزه با مواد مخدر مبارزه با مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر