کد خبر: 280877 A

جزینی در همایش فرمانداران سراسر کشور هشدار داد:

ایلنا: قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر رئیس جمهور گفت: در مقوله اعتیاد به شهرها بیشتر از روستاها پرداخته می‌شود، اما در روستاها مشکل مصرف موادمخدر در حال افزایش است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جزینی در همایش فرمانداران سراسر کشور در تشریح کلیات مبارزه با مواد مخدر در جهان گفت: مواد مخدر به عنوان بحران در جهان در کنار سه موضوع فقر، رشد جمعیت و محیط‌زیست و به عنوان بزرگترین شوک هزاره سوم در دنیا در سازمان ملل مطرح می‌شود.

وی افزود: اساساً کشورها با این موضوع دست و پنجه نرم می‌کنند، 243 میلیون نفر مصرف‌کننده در جهان وجود دارد که 60 درصد آنها ماری‌جوانا مصرف می‌کنند و سنین بین 15 تا 64 سال دارند.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری گفت: 10 میلیون نفر قاچاقچی در سطح جهان فعال هستند و بیش از 500 میلیارد دلار در حوزه مواد مخدر گردش مالی وجود دارد. سهم ایران از این میزان 3 میلیارد دلار است.

وی گفت: ریاست ستاد مبارزه با مواد مخدر با رئیس جمهور است و 24 سازمان و وزارتخانه عضو این سازمان هستند. مبنای کار ما سیاست‌های ابلاغی رهبری در 11 بند است که سال 85 ابلاغ شد و همچنین قانون مبارزه با مواد مخدر نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.

جزینی گفت: دو سند درباره مبارزه با مواد مخدر به تصویب رسیده است؛ اول سند پیشگیری و بعد سند درمان. رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر ابلاغ شد و مبنای کار قرار گرفت.

وی افزود: مهم‌ترین تهدیدی که متوجه ایران است فشار افغانستان است. در این کشور 225 هزار هکتار زمین زیر کشت خشخاش قرار دارد و بیش از 7 هزار تن تریاک و 650 تن هروئین تولید می‌شود. 70 درصد کشت خشخاش و 80 درصد تولید تریاک در افغانستان است. این کشور در حوزه تولید مواد صنعتی نیز یکی از تهدیدات مهم به حساب می‌آید.

جزینی تاکید کرد: 384 مورد مواد روان‌گردان در سازمان ملل مورد تایید قرار گرفته و آمار نشان از افزایش استفاده از روانگردان‌ها در ایران دارد.  باورهای غلط باعث شده مصرف قرص‌های روان‌گردان زیاد شود. به طور مثال استفاده از قرص ریتالین در شب امتحان رواج زیادی پیدا کرده و در این ایام فروش آن 50 درصد افزایش پیدا می‌کند.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری افزود: سال گذشته 800 تن مواد مخدر تریاک کشف و 300 آشپزخانه مواد صنعتی منهدم شده است. همچنین 88 میلیون قرص و آمپول غیرمجاز نیز کشف شده است.

جزینی خاطرنشان کرد: گرچه ورودی‌های ما به زندان‌ها در سال گذشته کاهش داشته اما 70 درصد از زندانیان مرتبط و غیرمرتبط در حوزه مواد مخدر هستند.

وی گفت: مواد مخدر در راس آسیب‌های اجتماعی قرار دارد و 92 درصد مردم این موضوع را به عنوان اولین آسیب‌اجتماعی ذکر می‌کنند.

وی افزود: 200 هزار نفر بر اثر مصرف مواد مخدر سالانه در دنیا می‌میرند اما این موضوع در ایران دومین عامل مرگ و میر به حساب می‌آید.

جزینی با اشاره به اینکه مصرف مواد مخدر در بین زنان 33 درصد افزایش داشته است، گفت: به صورت کلی 55 درصد مصرف‌کنندگان متاهل هستند و 750 هزار نفر از خانواده‌ها درگیر موضوع اعتیاد شده‌اند. در سال گذشته 354 هزار مورد دستگیری داشتیم که 23 درصد آنها مصرف‌کننده و معتاد کف خیابان بوده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه فرمانداران رئیس شورای هماهنگی شهرستان‌ها هستند، گفت: مقرر شده هر ماه جلسات شورا تشکیل شود. بررسی این جلسات نشان می‌دهد که لازم است به تشکیل این جلسات توجه بیشتری شود.

جزینی تاکید کرد: در مقوله اعتیاد به شهرها بیشتر از روستاها پرداخته می‌شود، اما در روستاها مشکل مصرف موادمخدر در حال افزایش است.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری گفت: موضوع پیشگیری اولیه از اعتیاد مورد توجه قرار گرفته و باید در جشنواره‌ها به آن توجه شود. افزایش سازمان‌های مردم‌نهاد و مشارکت مردم در حوزه پیشگیری، درمان و آسیب دارای اهمیت است.

وی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش در این موضوع نقش اساسی دارد، اما درصد پوشش مدارس در حوزه پیشگیری 10 درصد بوده است.

جزینی خاطرنشان کرد: پیشگیری از اعتیاد در حوزه خانواده، توجه به مراکز درمان، انتخاب سفیر مناسب در این موضوع، توجه به خوابگاه‌ها و خانه‌های مجردی، برخورد با خرده‌فروشان مواد مخدر از عوامل مهم پیشگیری از اعتیاد هستند. 15 میلیارد تومان در حوزه خرده‌فروش‌ها رد و بدل می‌شود که باید کنترل شود.

وی با اشاره به اینکه خط 09628 خط ارتباطی مردم با ستاد مبارزه با مواد مخدر است، گفت: بیشتر نگرانی‌ها درباره مواد مخدر صنعتی است.

وی تاکید کرد: آنچه که همه ما می‌توانیم انجام دهیم، این است که اگر 3 درصد جمعیت ایران را مصرف‌کننده بدانیم و عنوان کنیم 97 درصد پاک هستند، باید به این موضوع به عنوان یک فرصت نگاه کرد. کسانی که به سمت مواد مخدر می‌روند، تنها 20 درصد امکان بهبود دارند. از این رو موضوع پیشگیری دارای اهمیت است و باید همه نیرو  و پتانسیل ما در این زمینه به کار گرفته شود.

جزینی افزود: آگاهی جامعه نیز یکی از مهم‌ترین مسائل است. در سال 85 رهبری فرمودند که نگران هستند مسئولین این بلای خانمان‌سوز را به درستی برآورد نکنند. باید با سرعت و دقت به این مسئله پرداخت. آخرین کلام این است که این نگرانی هنوز باقی است.

 

 

 

همایش فرمانداران سراسر کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر