کد خبر: 271359 A

گروهی از حامیان حیوانات و دوستداران محیط زیست از تهران، قزوین، کرج و ورامین در اعتراض به سگ کشی در شیراز در مقابل سازمان حفاظت محیط زیست تجمع کردند.

  به گزارش ایلنا، احمد نبوی مدیرکل دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست در جمع معترضان به سگ کشی در شیراز گفت: این سازمان در نامه ای به دادگستری شیراز خواستار مجازات عاملان سگ کشی در شیراز شده است.

اعتراض کنندگان همچنین  توماری را در راستای متوقف کردن این حرکت غیر انسانی امضا کردند.

مدیرکل دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست در این تجمع  با بیان اینکه  این سازمان تا پیدا شدن عاملان سگ کشی و برخورد با این رفتار نادرست در کنار معترضان است، گفت: این سازمان نامه ای برای دادگستری شیراز تهیه و ارسال کرده و در آن خواستار مجازات خاطیان شده است.

وی با تاکید بر این که این سازمان تا رسیدن به نتیجه نهایی در کنار شما قرار دارد گفت: باید تدبیری اندیشیده شود تا با این حیوانات به درستی برخورد شود و حیوانات مبتلا به بیماری شناسایی و به طور صحیح جمع آوری شوند.

محمد درویش مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی نیز با اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی وضعیت حیات در کنار معترضان است، گفت: سازمان می تواند از نهادهای ذیربط که به نوعی در ماجرا دخیل بودند بخواهد به تکالیف قانونی خودشان عمل کنند.

درویش تصریح کرد :رییس سازمان حفاظت محیط زیست طی نامه ای به مدیرکل محیط زیست استان فارس از وی خواست تا شناسایی عاملان این حرکت غیرانسانی پیگیر ماجرا باشند و عاملان را بعد از شناسایی به مراجع قضایی معرفی کنند.

درویش ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست در عین حال دستورالعملی را توسط دفتر صید و شکار تهیه و منتشر کرده که در آن تکالیفی برای مقابله با سگ ها و تمام حیوانات بی صاحب که در محیط های شهری تردد می کنند مشخص کرده است.

وی خاطر نشان کرد:  باید با روش های اخلاقی به سمت عقیم سازی سگ ها و شناسایی حیوانات مبتلا به بیماری هاری پیش رویم تا جمعیت آنها قابل کنترل باشد، اگر سیستم زباله در سطح شهرها سامان یابد قطعا غذای این حیوانات کمتر می شود و روشی در کنترل جمعیت این حیوانات خواهد بود.

درویش یکی دیگر از دلایل افزایش سگ ها کاهش جمعیت دشمن های طبیعی آنها مانند پلنگ است که بر این اساس چرخه طبیعی به هم خورده است، عنوان کرد، گفت: درخواست سازمان محیط زیست این است که زباله های شهری را ساماندهی کند به طوری که در اختیار حیوانات بی صاحب مانند سگ ها قرار نگیرد و از شهروندان می خواهیم در ساعت مشخص زباله های خود را برای جمع آوری بیرون از منازل قرار دهند.

درویش همچنین در جمع اعتراض کنندگان به سگ کشی در شیراز گفت: قطعا تاریخ حیات وحش ایران بعد از این اجتماع اعتراضی به سگ کشی تغییر خواهد کرد و حفاظت از محیط زیست جزو وظایف قانونی تلقی خواهد شد.

وی افزود: از طریق مراجع قانونی پیگیر موضوع هستیم و در تلاشیم نه تنها کسانی که این کار غیر انسانی را انجام دادند مجازات شوند بلکه افرادی که دستور اجرای چنین کاری را دادند نیز به مجازات خود برسند.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی گفت: شیوه نامه ای در سازمان محیط زیست تهیه شده که در آن تلاش کردیم مطابق تجربه های موفق در جهان که به صورت علمی انجام شده اند نسبت به رفتار با این گونه حیوانات برخورد کنیم. در تلاشیم این شیوه نامه از طریق وزارت کشور ابلاغ شود تا مساله ای مانند این حرکات غیر انسانی در کشور ریشه کن شود.

این گزارش می افزاید، اخیرا فیلمی کوتاه در شبکه های مجازی منتشر شده که در آن چهار نفر در حال تزریق ماده ای (که نوع آن مشخص نیست) به یک قلاده سگ برای کشتن این حیوان هستند که انتشار این فیلم در شبکه های مختلف اعتراض دوستداران حیات وحش را برانگیخته است.

بنابراین گزارش ، روز گذشته (29 فروردین) حدود 200 نفر از دوستداران محیط زیست و حامیان حیوانات در مقابل شهرداری مرکزی شیراز تجمع و حرکت غیر انسانی سگ کشی را مغایر با حقوق حیوانات دانستند.

حدود 300 نفر از معترضان به این حرکت غیرانسانی در مقابل سازمان حفاظت محیط زیست تجمع کردند و خواستار متوقف کردن کشتار سگ شدند.

بنا بر این گزارش، تجمع کنندگان پلاکاردهایی با مضمون نظافت و پاکیزگی شهر به کشتن سگ ها نیست، مرا نکشید، زبان بی صدایمان باشید، کشتار تعطیل عقیم سازی به اضافه واکسیناسیون، عاملین سگ کشی شیراز باید مجازات شوند، خشونت علیه حیوانات را متوقف کنید و سگ های کشورم را نکشید.

گفتنی است،اهم مطالبات تجمع کنندگان توقف سگ کشی، شناسایی و مجازات عاملان کشتار سگ ها در شیراز ، کمک به ایجاد پناهگاه و واکسیناسیون به جای کشتن سگ ها، اجرای قانون حمایت از حقوق حیوانات، زجر کشی و آزار حیوانات در کل ایران متوقف شود،اجرای قانون مجازات منع حیوان آزاری و توقف کشتار، در اسلام هیچ جایی نگفته است به حیوانات آزار برسانند، ایجاد پناهگاه و عقیم سازی ، هیچ کس حق ندارد که موجوداتی که تسبیح گوی خدا هستند آزار دهد، شهرداری نیاید سگ بکشد باید کار علمی و با دامپزشکان و متخصصان برخورد شود، بررسی مجدد پرونده خرس های سمیرون بود.

 

حیوان دوستداران محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست شهرداری مشارکت های مردمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر