کد خبر: 1230382 A

مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت بهداشت:

مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: توسعه روابط بین الملل است در کسب مرجعیت علمی تاثیر بسزایی دارد.

به گزارش ایلنا، سیدمحمد پورحسینی با بیان این مطلب در اجلاس معاونان ومدیران بین الملل دانشگاه های علوم پزشکی و سازمان های تابعه در سالن امام جواد (ع) ستاد وزارت بهداشت، گفت: در چشم انداز سند بیست ساله و اسناد بالادستی ایران باید توسعه یافته و در زمینه علمی و فناوری در منطقه پیشرو باشد. تحقق این امر جز با کسب مرجعیت علمی در دانشگاه ها و کسب توانمندی های لازم در عرصه بین المللی امکانپذیر نیست.

 
دیپلماسی آموزشی رکن چهارم سیاست خارجی
 
وی با  اشاره به اینکه ریشه تمام تغییرات در جوامع علم و فناوری است که مرکز آن دانشگاه ها هستند، بیان داشت: دیپلماسی علمی و فناوری در کنار دیپلماسی عمومی، سیاسی و فرهنگی قرار می گیرد و بعد چهارم سیاست خارجی را دیپلماسی آموزشی معرفی کرده اند.
 
مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی ادامه داد: دیپلماسی علمی نقش بسیار مهمی در برطرف کردن مشکلات بین کشورها دارد. ما در حوزه آموزش و تبادلات علمی و دانشجویی توفیقاتی داشته ایم ولی هنوز تا رسیدن به مراتب بالاتر جای کار زیاد داریم.
 
پورحسینی بیان کرد: ایران در بعد اقتصاد سلامت، خدمات و گردشگری سلامت امکانات بسیار خوبی دارد و می توانیم حداقل در منطقه در این حوزه دستاوردهای زیادی کسب کنیم.
 
وی تصریح کرد: توسعه دیپلماسی سلامت می تواند به توسعه دانشگاه ها و خدمات فناورانه و دانش بنیان در کشور کمک کرده و موجب برداشتن گام های جدید در عرصه بین الملل شود.
 
مشاور وزیر و مدیر کل حوزه وزارتی با اشاره به اهمیت نتایج قراردادها و معاهدات بین المللی برای کشور، گفت: هیچ تفاهمنامه و همکاری بین المللی بدون دستاورد اقتصادی برای کشور نباید امضا شود. 
 
وی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور خواست در جهت توسعه روابط بین الملل در حوزه سلامت با دفتر همکاری های بین الملل وزارت بهداشت هماهنگ و همسو عمل کنند و گفت: متاسفانه شاهد برخی سفرها یا تحرکات بین المللی از سوی برخی دانشگاه ها هستیم که فقط برای افراد مفید است و برای دانشگاه مذکور وکشور دستاوردی ندارد.
 
اقتدار امروز نظام سلامت مدیون تلاش های بین المللی است

وی اقتدار امروز نظام سلامت در مدیریت و مهار کرونا و کاهش چشمگیر مبتلایان و فوتی را مدیون تلاش های بین المللی دانست و گفت: مهار کرونا با واکسیناسیون یک نمونه مثال زدنی بهره گیری از ظرفیت های بین المللی بود. اگر این تلاش ها نبود امروز شاهد آرامش و کسب افتخار برای نظام سلامت نبودیم.

انتهای پیام/
اقتصاد روابط بین الملل سیاست خارجی وزارت بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر