کد خبر: 121136 A

عضو کمیته دیابت کشور:

۳۵ درصد مردم ایران نمی‌دانند دیابت دارند و چون این بیماری علامت ندارد / ۹۵ درصد هزینه‌های بیماری دیابت مربوط به عوارض آن از جمله سکته‌های قلبی و مغزی است.

ایلنا: عضو کمیته کشور دیابت اعلام کرد طبق برآورد‌ها ۱۰ میلیون ایرانی به بیماری دیابت و خطر پیش دیابت مبتلا هستند.

به گزارش ایلنا، علیرضا استقامتی در نشست خبری هفته ملی دیابت گفت: از یک دهه پیش مطالعات مدون علمی در مورد بیماری‌های غیرواگیر برای سنجش میزان شیوع دیابت و پیش دیابت در کشور انجام شده است که نشان دهندۀ اینست که شیوع دیابت از ۸ / ۷ درصد در بین افراد بالای ۲۰ سال در کشور به ۳۶ / ۱۱ درصد ارتقا یافته است.

وی افزود: در این مطالعه مشخص شده است که ۵ / ۱۴ درصد افراد بالای ۲۰ سال به پیش دیابت مبتلا هستند.

وی بیان داشت: در کل منطقۀ ما از نظر شیوع دیابت در وضعیت خوبی نیست و این شیوع در کشورهای عربی گاهی تا ۲۰ درصد می‌رسد.

وی با اشاره به متوسط شیوع دیابت ۸ / ۷ درصدی در اروپا و ۸ درصدی در آمریکا گفت: پیشگیری و درمان بیماری دیابت نیاز به عزم ملی داشته و در سطوح سیاستگذاری، جمع آوری اطلاعات، غربالگری باید پایش و درمان شود.

۳۵ درصد مردم نمی‌دانند دیابت دارند

استاد بیماری‌های غدد و متابولیک ادامه داد: ۳۵ درصد مردم ایران نمی‌دانند دیابت دارند و چون این بیماری علامت ندارد ممکن است اولین علائم با عوارض آن خود را نشان دهد، افزایش آگاهی مردم از طریق رسانه‌ها بسیار مهم است.

عضو کمیته کشوری دیابت تأکید کرد: تمام افراد پرخطر همچون افراد چاق، فشارخونی‌ها، افراد بالای ۴۵ سال، بیماران دارای چربی خون بالا، افراد کم تحرک، بیماران قلبی، خانم‌هایی که نوزاد بالای ۴ کیلو به دنیا می‌آورند، مادرانی که دوبار پشت سر هم سقط می‌کنند باید تست قند خون داده و غربالگری شوند.

جمعیت دیابتی‌ها در دنیا ۳۹۰ میلیون نفر

وی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد هزینه‌های بیماری دیابت مربوط به عوارض آن از جمله سکته‌های قلبی و مغزی است، بیان داشت: عوارض پزشکی و اجتماعی دیابت شامل قطع عضو، مشکلات و ناتوانی‌های جنسی، فروپاشی خانواده‌ها، از دست دادن فرصت‌های شغلی، سکته‌های قلبی و مغزی، تشدید بیماری‌های قلبی و عروقی، افزایش چربی خون و افزایش فشار خون است.

استقامتی افزود: طبق برآورد‌ها باید در سال ۲۰۲۵ جمعیت دیابتی‌های دنیا از ۳۵۰ میلیون نفر فرا‌تر می‌رفت که متأسفانه هم اکنون این جمعیت از مرز ۳۹۰ میلیون نفر نیز گذشته و به یک عامل ضد توسعه تبدیل شده است و پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ به ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون نفر برسد.

به گزارش ایلنا ۲۷ آبان تا ۳ آذر هفته ملی دیابت نامگذاری شده است.

بیماری های قلبی درمان درمان بیماری رسانه فشار خون قند کشورهای عربی مردم ایران مشکلات نوزاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر