کد خبر: 1173488 A

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران روز پنجشنبه ۲ دی ماه در ادامه سفر به استان زنجان در شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت بر ضرورت تأمین زمین و ساخت آسایشگاه‌های ایثارگران در استان‌ها تأکید کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از ایثار، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در این نشست با بیان اینکه حیات هر جامعه به فکر و تمدن مردم وابسته است، افزود: تمدن‌ها در اصالت خود ماهیت فرهنگی دارند هرچند دارای پایه‌های اقتصادی یا نظامی باشند ولی نظام ارزشی و فرهنگی جامعه، تمدن را شکل خواهد داد. تمدن اسلامی نیز تمدنی غیر مادی و غایت نگر است و بالاترین ارزش در آن وصل الی الله است که عینیت آن در شهادت است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «شهادت یک قله است»، افزود: به تعبیر ایشان این قله دامنه‌ای دارد که باید آن را شناخت و ترویج کرد به عنوان نمونه سبک زندگی شهدا باید شناسانده شود و چون شهادت کمال انسانی و نقطه اوج است جامعه به شهادت‌طلبی نیاز دارد و افرادی مانند حاج قاسم سلیمانی طالب شهادت بوده و برای آن تلاش کردند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تصریح کرد: ایثار با پایان دفاع مقدس پایان نیافته و ادامه دارد و والدین شهدا نماد ادامه ایثار هستند به عنوان نمونه والدین شهدایی از استان زنجان سال‌هاست از بنیاد حقوقی دریافت نکردند که این افراد به عنوان نماد ایثار باید به جامعه معرفی شوند.

قاضی‌زاده بر اجرای مصوبات سفر استانی رئیس جمهور به استان زنجان تأکید کرد و گفت: دستگاه‌ها و سازمان‌ها در راه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت وظایفی دارند به عنوان نمونه برخی سازمان‌ها مانند صدا و سیما باید بخشی از اعتبارات خود را در مسیر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت هزینه کنند و یا بنا بر فرمایشات مقام معظم رهبری هیچ گذر و معبری نباید بدون اسم شهدا باشد و شوراها در این زمینه باید به وظایف خود عمل کنند.

وی در مورد گلزارهای مطهر شهدا گفت: این گلزارها مراکز و قرارگاه‌های فرهنگی هستند و باید از ظرفیت‌های آنها استفاده کرد و باید به گونه‌ای از آنها محافظت کرد که برای آیندگان باقی بماند. اعتبار ساماندهی گلزارهای شهدا استانی است و مسئولان استان باید در این زمینه به وظایف خود عمل کنند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به ضرورت دیدارهای مستمر همه مسئولان کشور با خانواده معظم شهدا و ایثارگران گفت: رئیس جمهوری در این زمینه دستورات مناسبی صادر کردند و استمرار این دیدارها مهم است.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه در ۵ سال آینده، سن بیش از ۵۰ درصد ایثارگران از ۶۰ سال فراتر خواهد رفت، افزود: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته باید تأمین زمین و ساخت آسایشگاه‌های ایثارگران به سرعت آغاز شود.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران همچنین در سفر به استان زنجان با همراهی آیت‌الله خاتمی نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان و افشارچی استاندار زنجان با خانواده شهیدان «علی‌اکبر و علی‌اصغر نقدی» و جانباز ۷۰ درصد «ابراهیم صمدی» دیدار و گفت‌وگو کرد.

گفتنی است، ابراهیم صمدی با آغاز جنگ تحمیلی در جبهه‌های نبرد با دشمن حضور یافت و ۱۵ مرداد سال ۱۳۶۲ مجروح شد که این جراحت منجر به قطع نخاع گردن وی شد.

شهید علی‌اکبر نقدی در سال ۱۳۶۱ در شلمچه در جریان عملیات بیت‌المقدس و بر اثر اصابت ترکش به سر و قلب، به درجه رفیع شهادت نائل آمد و شهید علی اصغر نقدی نیز در سال ۱۳۶۵ در منطقه شلمچه بر اثر اصابت گلوله به سر و موج انفجار، شهد شیرین شهادت را نوشید.

انتهای پیام/
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر