کد خبر: 1130998 A

شهردار تهران:

شهردار تهران گفت: روال این است که در قالب طرح جامع بتوانیم بازسازی و نوسازی شهر را انجام دهیم و سرعت بخشیدن به هر چیزی که در قالب قانون باشد را حسن می دانیم؛ اما آن چیزی که تحت عنوان تراکم فروشی و شهر فروشی باشد، خط قرمز ما است و به سمت آن نخواهیم رفت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا زاکانی صبح امروز در حاشیه حضور خود در صحن شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران گفت: تعداد صدور پروانه ها نسبت به سالهای گذشته کاهش پیدا کرده، اما نکته مهمتر این است که تغییراتی که شورای پنجم در بحث عوارض داده بود سبب شد که انقباضی برای ساخت و ساز در شهر ایجاد شود بنابراین دو ویژگی در لایحه امروز  مد نظر قرار گرفت؛ نخست اینکه بین ۳۰ تا ۶۵ درصد تعدیل نرخ عوارض صورت بگیرد که به این دلیل است که شورای شهر میانگین ۵۰ درصد را تصویب کرده بود و در محاسباتی که انجام شده بود نیز حدود ۱۰ درصد از صدور قبوض، بالای ۱۰۰ درصد درآمده بود، ماحصل جلسات این شد که بین ۳۰ تا ۶۵ درصد تغییرات داده شود که مصوبه شورا لحاظ شود و مبتنی بر آن هم از دیروز عملیاتی شد و مشکلاتی که از گذشته وجود داشت، رفع شد.

زاکانی در ادامه درخصوص دومین لایحه مصوب شده در جلسه امروز گفت: همه ساله روال این بوده که بخشی از نیروهای شهرداری برای خدمت رسانی در نجف و کربلا اعزام می شدند و این تعداد در برخی ادوار به ۲ هزار نفر هم می رسید. طبق سهمیه ای که امسال در اختیار شهرداری قرار داده شده است ۳۰۰ نفر را به این مراسم اعزام خواهیم کرد و بنا شد که این افراد از کسانی که ویژگی های ممتازی دارند، از سوی خود نواحی انتخاب و معرفی شوند و از جنبه تشویقی برای حضور در اربعین حسینی و ارائه خدمت به زائران سیدالشهدا (ع) اعزام شوند.

شهردار تهران درباره امکان استفاده از ظرفیت بسیج در برگزاری مراسم اربعین گفت: در مصوبه ما امکان استفاده از کمک خیرین و دیگران لحاظ شده بود البته ۶ میلیارد تومانی که برای اعتبار لحاظ شده در سالهای قبل بیشتر بود اما این محاسبه ای بود که بین معاونت خدمات شهری و شورای شهر صورت گرفته بود و تاکید کردیم که در همین قالب و به صورت شفاف این امر انجام شود که اگر قرار بر انجام تغییری به عنوان متمم شد تغییرات به شورا آورده شود تا کاری خارج از ضوابط انجام نشود.

زاکانی درباره انتصابات در شهرداری با بیان اینکه موضوع انتصابات هنوز آغاز نشده، توضیح داد: در مناطق و سایر بخشها در شهرداری کارها طبق روال و به صورت محکم و جدی در حال انجام است و سر فرصت جایی که تغییر لازم باشد انجام خواهیم داد.

شهرداری تهران در پاسخ به این پرسش که آیا قرار است رویه شهرداری نسبت به تراکم فروشی و ساخت و ساز تغییر کند، عنوان کرد: روال این است که در قالب طرح جامع بتوانیم بازسازی و نوسازی شهر را انجام دهیم و سرعت بخشیدن به هر چیزی که در قالب قانون باشد را حسن می دانیم؛ اما آن چیزی که تحت عنوان تراکم فروشی و شهر فروشی باشد خط قرمز ما است و به سمت آن نخواهیم رفت و مسیر درست پیشرفت و توسعه شهر را دنبال خواهیم کرد.

شهردار تهران ادامه داد: سال گذشته ۶۷ درصد درآمد شهرداری از  شهرسازی بوده؛ اما همه اینها تراکم فروشی نیست و این اشتباه مصطلحی است که عده‌ای کل این ۶۷ درصد را به یک نوعی به تراکم فروشی مرتبط می‌کنند. اگر در قبال قانون این امر محقق شود مفید و موثر است چرا که ما ۱۲ هزار متر بافت ناپایدار در شهر داریم که هم یک تهدید بزرگ و هم یک فرصت است و ما از فرصت آن استفاده  و تهدیدات آن را مرتفع خواهیم کرد.

انتهای پیام/
شهردار تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر