کد خبر: 1129586 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

مسئول امور و زنان و خانواده مرکز مطالعات راهبردی دانشگاه عالی دفاع درباره اظهارات رییس قوه قضاییه مبنی بر اینکه قوانین باید به نفع زنان تغییر کند،‌ گفت: به نظرم اگر لایحه تامین امنیت زنان علیه خشونت اجرایی شود، شاید نیاز به قوانین دیگر نداشته باشیم، چراکه این لایحه پوشش کاملی نسبت به دیگر قوانین دارد و خلاء سایر قوانین را پر می‌کند.

«مینو اصلانی» مسئول امور و زنان و خانواده مرکز مطالعات راهبردی دانشگاه عالی دفاع در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره اظهارات اخیر رییس قوه قضاییه مبنی بر اینکه قوانین باید به نفع زنان تغییر کند، گفت: شاید نگاه رییس قوه قضاییه مبنی بر قوانینی باشد که بر زندانیان زن وجود دارد. من در بازدیدی که از زندان زنان داشتم، متوجه شدم بیشترین جرائمی که زنان مرتکب شده بودند، حمل مواد مخدر، کلاهبرداری چه به صورت اینترنتی یا در قالب شرکت‌ها است و بخشی نیز به دلیل معاونت و مشارکت در قتل در زندان هستند.

وی با اشاره به قوانینی که در خصوص جرائم وجود دارد، خاطرنشان کرد: ما جرائم خاص زنانه نداریم و زنان هم جرائمی مانند معاونت در قتل، حمل و نگهداری مواد مخدر، کلاهبرداری و… را مرتکب می‌شوند اما لازم است در خصوص زنان به ویژه زنانی که فرزندان خردسال دارند و در صورت زندانی مادر بی‌سرپرست می‌شوند، قوانینی در جهت حمایت از مادر و فرزند شکل بگیرد.

مسئول امور و زنان و خانواده مرکز مطالعات راهبردی دانشگاه عالی دفاع با اشاره به زندان زنان قرچک گفت: در این زندان تمهیداتی مانند مهدکودک برای کودکان زیر دو سال در نظر گرفته شده بود، اما باید این تمهیدات کامل‌تر شود، اما ما بحث نوجوانان را داریم که اگر مادرانشان زندانی شوند، این نوجوانان بی‌سرپرست می‌مانند و بنابراین باید برای این نوجوانان نیز تمهیداتی در نظر گرفته شود.

اصلانی خاطرنشان کرد: تمهیداتی درباره مادران باردار در زندان‌ها در نظر گرفته شده که قابل قبول است، چراکه در خصوص رسیدگی به سلامت و بهداشت مادر و کودک قوانین خوبی داریم، اما باز هم به هر حال با تولد این فرزندان، مادران قطعا به یک محیط آرامش بخش احتیاج دارند تا بتوانند در یک محیط آرام تا یک سن خاصی در کنار فرزندشان باشند.

وی ادامه داد: معتقدم می‌توانیم برای بهبود این شرایط کار کرد و آن‌ها را ارتقا دارد، ضمن اینکه باید بگویم وقتی شرایط را بررسی می‌کنیم نسبت به خیلی از کشورهای دیگر در دنیا شرایط خوبی است، اما همانطور که گفتم باید فکری برای نوجوانانی شود که مادرانشان در زندان‌ها هستند. همچنین برای زنانی که مجبور هستند فرزند خود را در زندان به دنیا بیاورند باید تمهیدات خاصی در نظر گرفته شود.

مسئول امور و زنان و خانواده مرکز مطالعات راهبردی دانشگاه عالی دفاع در واکنش به مراحل سخت و طولانی طلاق برای زنان گرفت، گفت: قوانین مربوط به طلاق از قوانین عام است. ما انواع طلاق‌ها را داریم، اما باید بگویم عمدتا بسیاری از این افرد با طلاق مشکل‌شان حل نمی‌شود و به دنبال اهداف دیگری نیز هستند.

اصلانی ادامه داد: اگر طلاق در یک محیط منطقی انجام نشود و سرعت بالایی داشته یا سرعت کندی داشته باشد، قطعا هر دوی این موارد آسیب‌زا است یعنی هم سرعت در طلاق می‌تواند باعث آسیب شود و هم کند شدن مراحل می‌تواند باعث بروز آسیب شود. معتقدم روش میانه‌ای در این خصوص در نظر گرفته شود و اگر امکان صلح و سازش وجود دارد، صلح و سازش صورت گیرد اما طبیعی است که اگر وقتی جان یکی از طرفین در خطر باشد قوانین باید کمک کند که این افراد در کنار هم نباشند تا جانشان حفظ شود.

مسئول امور و زنان و خانواده مرکز مطالعات راهبردی دانشگاه عالی دفاع در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: از سوی دیگر ما یک سری قوانین در کشور داریم که در حمایت از زنان خیلی اجرایی و عملیاتی نشده است. به نظرم می‌طلبد که این قوانین عملیاتی شود مانند قوانینی که در حمایت از سرپرست خانواده و حمایت از مادر و کودک داریم. عدم خشونت علیه زنان البته اخیرا لایحه آن در مجلس مطرح شده و در حال بررسی است.

اصلانی با اشاره به لایحه تامین امنیت زنان علیه خشونت که در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، تصریح کرد: به نظرم اگر لایحه تامین امنیت زنان علیه خشونت اجرایی شود شاید نیاز به قوانین دیگر نداشته باشیم، چراکه این لایحه پوشش کاملی نسبت به دیگر قوانین دارد و خلاء سایر قوانین را پر می‌کند.

وی ادامه داد: این لایحه به ویژه در حوزه فعالیت اجتماعی زنان، امنیت آن‌ها در خانواده و امنیت آن‌ها به عنوان مادر و سرپرستی کودک بسیار فراگیر است و اینها همه مباحثی است که در آن مطرح شده و می‌تواند به زنان کمک کند. در مجموع لایحه امنیت زنان در برابر خشونت می‌تواند بسیار کمک کننده باشد و می‌تواند در خصوص تغییر قوانین به نفع زنان پاسخگو بوده و پوشش دهی خوبی داشته باشد.

انتهای پیام/
مینو اصلانی مسئول امور و زنان و خانواده مرکز مطالعات راهبردی دانشگاه عالی دف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر