کد خبر: 1129454 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی درباره دانشجویانی که نتوانستند در سامانه سلامت ثبت نام کنند، گفت: مقرر شده ما اطلاعات دانشجویانی که با مشکل مواجه شدند را جمع آوری کنیم، تا سریع‌تر نسبت به ثبت آن‌ها در سامانه اقدام کنیم.

"شعله خداداد" معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در واکنش به گلایه شورای صنفی این دانشگاه مبنی بر تعلل در واکسیناسیون دانشجویان تحصیلات تکمیلی نسبت به سایر دانشگاه‌ها بیان کرد: دانشجویان یک نگرانی داشتند که البته این موضوع نگرانی ما هم بوده است، زیرا علی رغم پیگیری‌های فراوان جهت واکسیناسیون با مسائلی در این بین مواجه شدیم.

وی اضافه کرد: وزارت بهداشت در تقسیم بندی‌های خود هر دانشگاهی را زیر مجموعه یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور قرار داده است؛ بنا بر این استراتژی معاونت‌های بهداشت گاها با یکدیگر همسو نبوده است، بنابراین دانشگاه تهران واکسیناسیون خود را زودتر از سایر دانشگاه‌ها آغاز کرد. 

خداداد گفت: دانشگاه خواجه نصیر برای انجام واکسیناسیون زیر نظر دانشگاه شهید بهشتی است و این دانشگاه در خصوص دادن مجوزها استراتژی خاص خود را دارد، بنابراین همه دانشگاه‌ها در یک مسیر حرکت نکرده‌اند. از این رو یک نگرانی برای دانشجویان و شورای صنفی دانشگاه ما به وجود آمد. همه در زمینه واکیسناسیون دنبال رعایت عدالت هستند ممکن است این عدالت یک یا دو هفته با فاصله ایجاد شود ولی به هر حال موجب نگرانی دانشجویان شد. به طور کلی دانشجویان و شورای صنفی ما از این موضوع نگران بودند که چرا در رویه واکسیناسیون به شکل همسان عمل نشده است. 

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی درباره روند واکسیناسیون دانشجویان توضیح داد: در حال حاضر لازم است که داده‌ها و اطلاعات دانشجویان وارد سامانه شود، ممکن است وزارت بهداشت استراتژی‌های خودش را در این زمینه داشته باشد. ظاهرا این سامانه در ابتدا برای دانشجویان دانشگاه تهران و تربیت مدرس باز شده بود ولی روز پنجشنبه هفته گذشته برای دانشجویان ما و تمام دانشجویان باز شد. 

وی درباره دانشجویانی که موفق به ثبت داده‌های خود در سامانه وزارت بهداشت نشده‌اند، گفت: اکنون دانشجویان ما نیز می‌توانند در سامانه salamat. gov. ir ثبت نام کنند و سپس با به همراه داشتن کارت دانشجویی به مرکزی که انتخاب کردند، مراجعه کنند. 

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی در پاسخ به این سوال که ظاهرا هنوز سامانه برای دانشجویان فعال نشده است، آیا در این خصوص گزارشی از سوی دانشجویان خودر یافت کرده‌اید یا خیر گفت: در این حین ممکن است مشکلاتی هم به وجود بیاید به طور مثال امکان دارد اسم و مشخصات یک دانشجو در سامانه آپلود نشده باشد یا اشتباهاتی از این قبیل صورت بگیرد. از این رو مقرر شده ما اطلاعات دانشجویانی که با مشکل مواجه شدند را جمع آوری کنیم، تا سریع‌تر نسبت به ثبت آن‌ها در سامانه اقدام کنیم. 

خداداد تاکید کرد: این مساله یک فرآیند منطقی است زیرا اطلاعات دانشجویان باید وارد سامانه شود. طبیعی است که این پروسه نیازمند زمان باشد و شاید اشکالاتی به وجود بیاید. زمانی که واکسیناسیون کارکنان و اعضای هیات علمی هم اعلام شد، برای یک سری افراد این مشکل به وجود آمد اما ما پیگیری کردیم و مشکل برطرف شد. به هر حال این رویه زمان بر است، ما هم این مساله را شنیده‌ایم اما قطعا قابل حل است. 

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر گفت: دانشجویی که موفق نشده کدملی خود را وارد سامانه وزارت بهداشت کند، با ما تماس بگیرد، ما حتما این موضوع پیگیری خواهیم کرد تا آن‌ها از واکسن جا نمانند. 

وی در خصوص تزریق دز دوم دانشجویان خوابگاهی گفت: پیش از اینها ما پیگیری‌های زیادی کردیم تا واکسیناسیون دانشجویان انجام شود، در تاریخ دوم و سوم خرداد، دانشجویان خوابگاهی، کارکنان و اعضای هیات علمی دز اول واکسن را دریافت کردند. اکنون در حال برنامه ریزی هستیم که در انتهای این هفته یا اوایل هفته آینده دز دوم آن‌ها را بزنیم. یعنی تا هفته آینده هر دو دز دانشجویان خوابگاهی، کارکنان و اعضای هیات علمی کامل خواهد شد. 

خداداد در پاسخ به این سوال که اکنون والدین دانشجویان علوم پزشکی هم می‌توانند نسبت به ثبت نام واکسیناسیون اقدام کنند، آیا این امکان برای دانشجویان غیر علوم پزشکی هم میسر خواهد شد؟ گفت: شرایط دانشجویان علوم پزشکی خیلی متفاوت‌تر است زیرا آن‌ها درخط مقدم سلامت بوده و به طور مستقیم با بیمار در ارتباط هستند.اما وقتی یک اقدامی برای آن‌ها صورت می‌گیرد، در آینده شاید به شکل طولانی یا کوتاه برای سایر دانشگاه‌ها هم صورت بگیرد. 

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر خاطرنشان کرد: در مورد واکسیناسیون خانواده‌های دانشجویان هنوز دستورالعملی دریافت نکرده‌ایم ولی قاعدتا خانواده دانشجویان باید تا الان موفق به تزریق واکسن شده باشند زیرا در رده‌های سنی بالاتری هستند، به علاوه اینکه شهرستان‌ها در زمینه واکسیناسیون جلوتر عمل کرده‌اند. 

خداد درباره آمار دانشجویان واکسینه شده بیان کرد: ما در خوابگاه‌ها ۳۰۰ دانشجو داریم که حدود ۲۰۰ نفر آن‌ها واکسینه شده‌اند، افرادی که واکسن دریافت نکرده‌اند عموما به این دلیل بوده که برند خاصی از واکسن را می‌خواستند اما ما در دانشگاه فقط واکسن برکت و سینوفارم را داشتیم، برای مثال برخی دانشجویان واکسن آسترزنکا می‌خواستند و خودش تمایل نداشتند که با واکسن‌های دیگر واکسینه شوند. 

وی بیان کرد: البته در این بین برخی دانشجویانی که علائم مشکوکی داشتند واکسینه نشده‌اند، این دسته از دانشجویان مشکوک به کرونا قرنطینه شده و در اتاق‌ها تک نفره ساکن بودند. 

خداداد درباره واکسیناسیون اعضای هیات علمی گفت: همچنین بیش از ۶۰۰ دز واکسن برای کارکنان استفاده شده  است. عده‌ای از اعضای هیات علمی و کارکنان به دلیل شرایط سنی و بیماری‌های خاصی که داشتند از پیش واکسینه شده بودند. 

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر در پایان اظهار داشت:امیدواریم زودتر واکسیناسیون کل کشور انجام شود، به هر حال باید ۷۰ درصد جمعیت کشور واکسینه شوند.امیدواریم بتوانیم شاهد حضور دانشجویان در شرایط ایمن دانشگاهی داشته باشیم و به زودی به شرایط عادی برگردیم.

انتهای پیام/
دانشجو کرونا واکسن دانشگاه خواجه نصیر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر