کد خبر: 1113439 A

فرمانده قرارگاه ستاد کرونای تهران:

فرمانده ستاد کرونای تهران گفت: کماکان میزان مراجعان سرپایی ما حدود ۲۰ هزار نفر است که عمده آنها برای درمان سرپایی مراجعه کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «علیرضا زالی» فرمانده ستاد کرونای تهران، در حاشیه‌ی جلسه ستاد، با اشاره به کمبود‌های دارویی، بیان کرد: در مورد کمبود دارو و سرم مدیرکل محترم داروی کشور را دعوت کردیم و گزارشاتی دادند که با فرایند واردات سرم و دارو تقریبا این کمبود در روزهای آتی کمرنگ‌تر خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین در حال حاضر ۹۴۰۰ بیمار بستری داریم که حدود ۲۵۰۰ نفر از آنها در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و دیشب هم میزبان حدود ۲۰۰۰ بیمار جدید بودیم و حدود ۱۶۰۰ بیمار ترخیصی داشتیم.

زالی افزود: کماکان میزان مراجعات سرپایی ما حدود ۲۰ هزار نفر است که عمده آنها برای درمان سرپایی مراجعه کردند و تا زمانی که افولی در مراجعات سرپایی شکل نگیرد باید در روزهای آتی نیز شاهد همین الگو در تهران باشیم و قابل توجه است که کماکان ظرفیت‌های جدیدی برای بستری موقت در تهران در حال افزایش است.

وی گفت: ما کماکان با بیمارانی مواجه هستیم که با ویروس دلتا به ما مراجعه می‌کنند و بر اساس مطالعات ما اقامت این بیماران در بیمارستان نسبت به بیماران با ابتلا به سوش‌های قبلی ۲.۵ روز بیشتر است.

زالی با اشاره به روند واکسیناسیون ادامه داد: دیروز از تزریق ۸۳ هزار واکسن در روز در تهران گذشتیم و به نظر می‌رسد اگر واکسن کافی در اختیار ما قرار گیرد می‌توانیم از مرز ۱۰۰ هزار واکسن در روز گذر کنیم.

وی گفت: طبق مقاله‌ای ویروس دلتا برخلاف سوش‌های قبلی میزان سرایت بیشتری در فضای غیرمسقف دارد، در حالی که پیشتر تفاوت چشمگیری در میزان انتقال ویروس در فضای باز و مسقف وجود داشت، اما در مورد سوش دلتا حتی در فضای باز هم میزان سرایت پذیری ویروس بسیار بالا است و افراد پرخطر نباید در مجامع عمومی حاضر شوند.

زالی افزود: زیرا هیچ تضمینی برای عدم ابتلا وجود ندارد و توصیه می‌کنیم اگر افراد مسن و پرخطر باید بر حسب ضرورت در جامعه حضور یابند حتما از دو ماسک استفاده کنند و هر ۳ ساعت یکبار آن را تعویض کنند، همچنین قابل ذکر است که جناب دکتر فتاح در روزهای اخیر بسیار نگران مردم و کادر درمان در خیز پنجم بیماری بودند و همواره برای کمک اعلام آمادگی کردند.

وی ادامه داد: بنیاد از روزهای آغازین کنار ما بود و با قرار دادن آمبولانس مجهز و هتل‌ا برای قرنطینه بیماران این کمک را انجام داد و از طرفی در هفت بیمارستان اصلی پذیرنده بیماران کرونایی در تهران شاهد مساعدت مستقیم دکتر فتاح بودیم و کماکان این مساعدت‌ها ادامه خواهد یافت.

وی در مورد تعطیلی شهر، افزود:  تعطیلی بحثی همه جانبه است و وقتی از این لفظ در مورد همه گیری یک بیماری عفونی استفاده می‌کنیم، مفاهیم متفاوت است و بحث ما لاک داون کردن است، برای انجام آن باید ملاحظاتی اعلام شود تا بتواند اثربخشی مناسب داشته باشد. 

زالی گفت: طبیعتا کادر بهداشتی و درمانی از لاک داون به عنوان ابزار تسکینی و موقت استفاده می‌کند و نقش سرعت‌گیر ایفا می‌کند تا کادر درمان بتوان  فرصتی برای ریکاوری داشته باشد و درخواست وزیر بهداشت در مورد این تعطیلی برای این بود که بازیابی رمقی برای کادر درمان رخ دهد، چون فشار مضاعفی بر این افراد است، نکته مهم این است که بیماری کرونا مزمن است و شرایط فرسایشی رقم می‌زند و مهمترین کار اقناع سازی مردم و بالا بردن میزان اعتماد عمومی است و اگر این کار درست انجام نشود، اثربخشی تعطیلی عمومی هم کافی نخواهد بود. 

فرمانده ستاد کرونای تهران ادامه داد: برای تحقق مضامین بهداشتی نیازمند همکاری مردم هستیم که این موضوع با تحلیل درست واقعیت‌ها رخ می‌دهد، اکنون در هر شبانه روز حدود ۲۰۰۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ به بیماران ما اضافه می‌شود و به تراز مثبت بین ترخیص و بیماران جدید نرسیده‌ایم و میزان مراجعه سرپایی حدود ۲۰ هزار نفر است که ۷۰ درصد به مراکز درمانی و ۳۰ درصد به مراکز بهداشتی مراجعه می‌کنند. هنوز در تهران بالغ بر ۴۰۰۰ هزار نفر روزانه از ظرفیت بستری موقت استفاده می‌کنند.

وی گفت: همچنین روند واکسیناسیون به شکل مستمر ادامه دارد و مراکز تزریق جدیدی افتتاح خواهیم کرد، در حال حاضر آخرین عدد واکسیناسیون در تهران در مورد جمعیت هدف به ۱۹.۶ درصد رسیده است و در مورد جمعیت عمومی به ۱۵ درصد رسیده است که هنوز با شاخص مدنظر فاصله داریم و این امر باید شتاب بیشتری گیرد.

انتهای پیام/
ویروس کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر