کد خبر: 1106572 A

ایلنا گزارش می‌دهد؛

اگرچه افزایش بیماری کرونا و تشدید شیوع نوع جهش یافته این بیماری، باعث تعطیلی تمام ادارات، سازمان‌ها، اصناف و مشاغل در شهر تهران شده و محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها شدت یافته است، اما برخی از هیات‌ها و دسته‌جات عزاداری علیرغم بیانیه آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) اقدام به برگزاری مراسم عزاداری در ایام مسلیمه کرده و تجمعاتی را در اطراف حرم برپا کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، "مسلمیه" مراسمی است که هرسال در ماه ذی‌الحجه به مدت سه‌شب در شهرری برگزار می‌شود. آغاز این مراسم، شب هفتم ذی‌الحجه مصادف با شب شهادت امام‌باقر(ع) و پایان آن شب نهم مصادف با شب شهادت مسلم بن عقیل (ع) است. در این سه‌شب، هیئت‌ها و دسته‌های عزاداری شهرری و تهران، با حرکت در خیابان‌های اطراف حرم عبدالعظیم حسنی و اجتماع در آن، به نوحه‌خوانی و عزاداری می‌پردازند.

این مراسم مذهبی در سال گذشته، به دلیل شیوع ویروس کرونا بدون حضور جمعیت در حرم مطهر سیدالکریم برگزار شد. البته برخی از هیئت‌های مذهبی با تجمع در اطراف این آستان مقدس، به برپایی روضه‌های دورهمی و راه‌اندازی دسته‌جات عزاداری پرداختند. امسال نیز پیش از ایام مسلمیه، تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) به دلیل تشدید بیماری کرونا در استان تهران با ارسال بیانیه‌ای برگزاری این مراسم آیینی را در این آستان لغو کرد، چرا که شدت شیوع بیماری کرونا در روزهای اخیر باعث شده، استان تهران در وضعیت قرمز قرار گیرد و محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها در این استان تشدید شود تا جایی که از امروز ۲۹ تیرماه تمامی مشاغل و ادارات در استان تهران تعطیل است. 

به گفته «علیرضا زالی» فرمانده مقابله با کرونا در استان تهران برای اولین بار دو رکورد در خصوص بیماری در تهران ثبت شده است؛ نخست اینکه برای اولین بار میزان بستری ها در تهران از مرز ۸۰۰۰ نفر عبور کرده و دوم اینکه برای اولین بار آمار مراجعان سرپایی از ۲۰ هزار نفر گذشته است و طی شبانه روز گذشته ۹۲ نفر جان خود را از دست داده اند.

همچنین براساس طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت ها که از سال گذشته ابلاغ شده است با قرمز شدن یک شهر تنها مشاغل یک و دو قادر به فعالیت بوده و مشاغل دیگر در این شرایط اقتصادی با محدودیت و ممنوعیت مواجه می شوند. در چنین شرایطی اگرچه بسیاری از هیات‌های مذهبی تابع دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا بوده و از هر گونه تجمع و برگزاری مراسم به صورت جمعی در ایام مسلمیه خودداری کرده‌اند، اما برخی هیات‌ها و دسته‌جات عزاداری بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی و دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا اقدام به برگزاری مراسم کرده و در اطراف حرم سیدالکریم بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی تجمع کردند.

همه باید در برابر مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا اطاعت‌پذیر باشند

«داوود شفیعی» مدیر هیات رزمندگان شهر ری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره عدم رعایت پروتکل ها از سوی برخی هیات‌های مذهبی و شکل‌گیری دسته‌جات عزاداری در ایام مسلمیه در اطراف حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) گفت: اطاعت پذیری از ستاد ملی مقابله با کرونا با توجه به سفارش ویژه حضرت آقا طبیعی است و باید همه ما این موضوع را رعایت کنیم، اگرچه انتقادات و اعتراضات بسیاری به ستاد ملی مقابله با کرونا داریم، اما از آن جهت که ولی‌فقیه و رهبر عزیزمان فرموده‌اند که هر اطلاعیه‌ای که از سوی ستاد صادر شود، باید رعایت و به آن عمل شود و خودشان نیز رعایت می‌کنند، بنابراین طبیعی است که باید مصوبات ستاد رعایت شود.

وی ادامه داد: همچنین حرم سیدالکریم در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که برنامه برگزار نشود و به نظرم اگر یک برنامه ریشه‌ای و اعتقادی و مذهبی که بیش از ۱۰۰ سال سابقه دارد، بهتر مدیریت می‌شد، این حاشیه‌ها را کمتر داشتیم، چراکه ممکن است عده‌ای نیز به اسم هیات و بچه‌های مسلمیه شیطنت‌هایی کنند.

مدیر هیئت رزمندگان شهرری خاطرنشان کرد: بهتر بود جلسه ای با محوریت حرم سیدالکریم و حضور تعدادی از هیات‌های مذهبی که هر ساله در مسلمیه شرکت دارند و همچنین مسئولان ذیربط تشکیل می‌شد و این موضوع را در آن جلسه مطرح می‌کردند و از هیات‌ها درخواست می‌شد پروتکل ها را رعایت کنند و این چند شب با توجه به شرایط، حضور پیدا نکنند و اگر آن‌ها هم با هیات‌های دیگر این موضوع را مطرح می‌کردند؛ یقینا اثر این کار بیشتر بود.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته هیات رزمندگان کشور از ستاد ملی مقابله با کرونا برای برگزاری مراسم در شرایط زرد و نارنجی مجوز داشت، گفت: سال گذشته با توجه به همه اقداماتی که برای برگزاری مراسم انجام شده بود و همه شهر پای کار آمده بودند در جلسه آخر جهت هماهنگی در فرمانداری مطلع شدیم که وضعیت تهران قرمز شده است و امکان برگزاری مراسم نیست.ما با دیده منت پذیرفتیم و برنامه را برگزار نکردیم و این نشان از اطاعت‌پذیری ما بود.

مدیر هیئت رزمندگان شهرری با تاکید براینکه باید اطاعت پذیری وجود داشته باشد و رعایت حال مردم برای پیشگیری از بیماری کرونا در نظر گرفته شود، گفت: قطعا باید دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا اجرا شود، اما بهتر بود در اجرا نیز دقت شود. این تصمیم‌گیری‌ها در سطح کلان کشور است و همه باید اطاعت‌پذیر باشند، اگرچه دلمان‌ هم می‌خواهد مراسم برگزار کنیم.اگر در اجرای این مراسم کارشناسی‌تر و بهتر عمل می‌شد با این مشکلات مواجه نمی‌شدیم.

شفیعی تاکید کرد: البته هیات‌ها در محرم سال گذشته بر رعایت پروتکل‌ها تاکید داشتند و اطاعت‌پذیرترین جمع و اجتماع، هیات‌های مذهبی بودند و این را در محرم سال گذشته ثابت کرده‌اند.

1

8

7

4

3

2

انتهای پیام/
حجم ویدئو: 2.09M | زمان ویدئو: 00:00:14
داوود شفیعی مراسم مسلمیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر