کد خبر: 1097487 A

شهردار منطقه ۱۱ تهران گفت: در راستای ثبت جهانی خیابان ولی عصر (عج) ۱۲ بنای قدیمی واجد ارزش میراثی در حد فاصل چهارراه معز السلطان تا سرگرد بشیری، شناسایی و فاز اول مرمت آن‌ها آغاز شد

به گزارش ایلنا از روابط عمومی شهرداری منطقه۱۱، نصراله آبادیان در بازدید میدانی روز گذشته که از چهارراه ولی عصر (عج) تا میدان راه آهن به منظور بررسی وضعیت پروژه احیای جداره‌ها و مرمت ابنیه، ساختمان‌ها و خانه‌های واجد ارزش تاریخی انجام شد؛ از شناسایی و آغاز مرمت ۱۲ بنای تاریخی توسط اداره زیباسازی این منطقه خبر داد. 

آبادیان افزود: در برنامه ثبت جهانی خیابان ولی عصر (عج) بازطراحی و اجرای پروژه‌های ترافیکی و عمرانی در برخی معابر منتهی به این خیابان نیز انجام خواهد شد. 

او با اشاره به این که پروژه مذکور بر اساس طرح ابلاغی دفتر ثبت جهانی خیابان ولی عصر (عج) مستقر در «خانه موزه مینایی» در حال انجام است؛ ادامه داد: در این محدوده ۱۲ بنای بسیار ارزشمند با قدمت مربوط به دوران پهلوی دارای تزئینات آجری و معماری زیبا از جمله خانه مافی، ملک آذر پیرا، ملک نبش خیابان بشیری، آموزشگاه سهرابی و… شناسایی شده و در این مرحله حذف زوائد و برداشتن کامپوزیت‌های روی بنا انجام شده که با این اقدام آجر کاری‌ها و گلدسته بنا نمایان شد. 

شهردار منطقه ۱۱ با بیان این که توجه به خط آسمان برای این ۱۲ پلاک مد نظر قرار گرفته است؛ بیان کرد: بعد از حذف زوائد، عملیات تخلیه بند کشی‌های قدیمی، دانه‌گذاری ها، برگرداندن نما به حالت قبلی، نصب تابلو بر اساس طرح مصوب و پیرایش محدوده در مدت زمان ۳ ماه انجام خواهد شد. 

به گفته شهردار منطقه ۱۱ احیای هویت تاریخی خیابان ولی عصر (عج) در راستای مفاد ۴۱و۴۶ برنامه ۵ساله سوم شهرداری تهران در حال انجام است که نقش تأثیرگذاری در احیای بافت تاریخی شهر تهران و باز آفرینی فضاهای شهری دارد. 

آبادیان همچنین یادآور شد: در این پروژه شهرداری منطقه ۱۱ با هدف احیای مجموعه شهری به جای احیای تک دانه مداخله کرده است که محرک توسعه محله‌ای خواهد بود و می‌تواند ارتقای کالبدی و محیطی در بخشی از حصار ناصری را که یکی از عناصر هویتی شهر تهران است؛ ایجاد کند.

 

انتهای پیام/
روابط عمومی شهرداری شهرداری معماری ولی عصر بشیری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر