کد خبر: 1095252 A

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی خبر داد؛

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، در گردهمایی قطبی و تخصصی معاونان سوادآموزی کشور گفت: میانگین نرخ با سوادی در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال، در جهان ۹۱ درصد و در کشورمان با ۹۷.۴ درصدف قریب به ۶ درصد بالاتر از میانگین جهانی قرار دارد.

به گزارش ایلنا،  شاپور محمدزاده، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و تبریک ولادت امام رضا (ع) گفت: سال تحصیلی گذشته با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کلاس‌های حضوری درسی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود، بنابر گزارش سازمان یونسکو، سال گذشته یک میلیارد و ۶۰۰میلیون دانش‌آموز در سراسر جهان تحت تأثیر تعطیلی مدارس قرار گرفتند.

محمدزاده با تأکید بر این که هیچ فعالیتی، جایگزین مدرسه و کلاس‌های درس حضوری برای دانش‌آموزان نخواهد شد، گفت: دانش‌آموزان در محیط مدرسه، علاوه بر آموزش‌وپرورش، تعاملات اجتماعی فعالی را تجربه می‌کنند، لذا تعطیلی کلاس‌های حضوری، اثرات نامطلوبی، بر دانش‌آموزان، معلمان و اولیا خواهد داشت.

وی افزود: در ایام کرونا ۶۵درصد کشورهای فقیر و ۳۵درصد کشورهای غنی، بودجه آموزش‌وپرورش خود را کاهش دادند.

معاون وزیر آموزش‌وپرورش، «سواد» را محرک توسعه پایدار و آموزش‌وپرورش را زیربنای توسعه اجتماعی سیاسی فرهنگی و اقتصادی توصیف کرد و گفت: سوادآموزی باید «مدرسه محور» شود، لذا در آیین‌نامه اجرایی مدرسه، برای ارکان مدرسه نقش‌ها و وظایفی در حوزه سوادآموزی مشخص خواهد شد.

وی با تأکید بر لزوم اهتمام ویژه در فرآیند ثبت‌نام، شناسایی، جذب، آموزش و ارزشیابی سوادآموزان گفت: در گروه سنی ۱۵ سال به بالا میانگین، نرخ باسوادی در جهان ۸۶ درصد و در ایران نیز همان ۸۶ درصد است و این در حالی است که میانگین نرخ باسوادی در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال در جهان ۹۱ درصد و در کشورمان ۹۷.۴ درصد است.

انتهای پیام/
ایران بودجه توسعه پایدار جهان یاد و خاطره شهدا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر