کد خبر: 1089688 A

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری گفت: ساز و کار مردم سالاری در دوران معاصر رفراندوم و انتخابات است و مردم آزادانه حقِ اختیار، رای و اعمال سلیقه دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «معصومه ابتکار» معاون امور زنان و خانواده در دومین دوره گفت‌وگو‌های منطقه‌ای زنان در تهران با موضوع گفت‌وگوهای منطقه‌ای در زمینه دستاوردها و اقدامات در توسعه و پیشرفت حوزه زنان و خانواده که با حضور دانشگاهیان و اساتید هفت کشور منطقه لبنان، عراق، سوریه، یمن، فلسطین، بحرین و الجزایر برگزار شد، ضمن تاثیر فضای سالم برای انتخابات آزاد جوان‌ها، بیان کرد: باید با نسل جوان، با احترام رفتار کرد و نمی‌توان با تحمیل بر آنها کاری را به این جوان‌ها اجبار کرد، بلکه باید با احترام متقابل، حفظ حرمت، آموزش درست و کرامت انسانی با آنها برخورد کرد، محور گفت‌و گوی بین نسلی ما نیز همین مسائل است.

وی ادامه داد: دوران دفاع مقدس در بسیاری از ابعاد زندگی ایرانیان به پایان نرسیده و ما به برکت لطف خدا و مبارزات مردم برای استقلال آزادی و جمهوری اسلامی، کمترین مداخله خارجی‌ها را بر نتابیدیم و روی پای خود هستیم.

وی ادامه داد: حتی آن زمان امام خمینی روی این موضوع تاکید داشتند و گفتند ساز و کار مردم سالاری در دوران معاصر رفراندوم و انتخابات است و مردم آزادانه حق اختیار و رای و اعمال سلیقه دارند. بارها به امام گفتند نیازی نیست خانم‌ها در راهمیمایی‌ها حضور داشته باشند و مشکل شرعی دارد، در انتخابات مجلس نیازی به حضور نماینده زن نیست؛ اما امام گفتند مشکل شرعی ندارد، زن ها در تمام مراحل حضور داشتند و حق تعیین سرنوشت دارند این نگاه پیشرو امام بود که جمهوری اسلامی را شکل داد.

وی گفت: زنان در این حکومت سهم داشتند که اگر غیر بود حکومت داعش شکل می‌گرفت، تفکری که تلاش داشت زنان را حذف کند تلاش خود را مرحله به مرحله ادامه داد و آن تفکر همچنان هم در تمام جوامع وجود دارد.

ابتکار ادامه داد: تفکری که وا پس گرایانه به موضوع زنان نگاه می‌کند درحالی که از دیدگاه امام و رهبری به مدیریت زنان توجه شده است و مقام معظم رهبری اخیرا در پیامی به مناسبت کنگره ۱۷ هزار زن شهید و جانباز  به مدیریت زنان تاکید ویژه کردند و اگر دستاورد و پیشرفتی داریم حاصل پشتوانه مردمی و استمرار حضور مردم و مردم سالاری در این کشور است که اگر این موضوع آسیب بیند و خدشه دار شود  نمی‌توانیم جلو رویم.

وی افزود: فشار حداکثری ترامپ علیه مردم ایران مفتضحانه شکست خورد و ایران  در برابرش سربلند شد، ما برای تحقق آرمان‌های اسلامی  سعی کردیم از سطح برنامه ریزی  و بر اساس مفاهیم قرآنی به عدالت جنسیتی نگاه کنیم و در این راستا شاخص‌ها و برنامه‌های اجرایی و عملیاتی در سطح کور داشته باشیم.

ابتکار ادامه داد: حتی معاونت برای تحقق عدالت جنسیتی در هر استان برنامه و ۲۲۵ موافقت نامه در سطح ملی و استانی با دستگاه‌های متعدد دارد و ما فعالیت و وظایف سایر دستگاه‌ها در حوزه زنان را بر عهده نمی‌گیریم و به آنها ورود نمی‌کنیم بلکه فقط بر نکات و موضوعاتی که در آنها شکاف و فاصله داریم تمرکز می‌کنیم، عدالت جنسیتی، تحکیم خانواده، گفت‌و گوی بین نسلی و اصلاح و تنظیم لوایح محور کار ما در معاونت بوده است که بیش از ۲۹ مورد اصلاحیه، پیشنهاد و لایحه در مورد قوانین در این دوره داریم.

وی گفت: دختران نباید مجبور شوند میان درس خواندن، کار کردن و یا فرزندآوری انتخاب کنند و اگر زن تجربه دنیای امروز را نداشته باشد نمی‌تواند بچه‌ای را که متعلق به نسل بعد است تربیت و برای حضور در جامعه آماده کند.

ابتکار افزود: واقعیت‌های دنیای امروز را ببینیم و به عنوان مسلمانان عصر امروز در دنیای امروز زندگی کنیم چون محدودیت‌ها جواب نمی‌دهد.اجبارهایی که پشتش منطق نیست جوابگو نخواهد بود و بدانیم که انسان آزاد آفریده شده است و شما با این سنت الهی نمی‌توانید درگیر شوید.

انتهای پیام/
معصومه ابتکار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر