کد خبر: 1089226 A

معاون قضایی قوه قضاییه گفت: سازمان پزشکی قانونی مجموعه کارشناسی مورد اعتماد دستگاه قضایی است که باید متناسب با جدیدترین متد روز دنیا و علمی ترین شواهد در پرونده ها اظهار نظر کند.

به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، حجت الاسلام و المسلمین علی مظفری در جلسه شورای مدیران سازمان که روز یکشنبه 23/3/1400 با حضور رییس، معاونان و مدیران کل ستادی و استانی این سازمان به صورت حضوری و مجازی برگزار شد، با اشاره به ماده 91 قانون مجازات اسلامی و اهمیت آن به ویژه در مباحث حدود و قصاص افزود: در پرونده های مطرح شده در معاونت قضایی به ویژه در موضوعات حدود و قصاص بحت ماده 91 قانون مجازات اسلامی و ابهامات خاصی در این زمینه وجود دارد که باید برای رفع آن اقدام کرد.

وی با تأکید بر اینکه نظر پزشکی قانونی در پرونده های مربوط به قصاص و رشد و کمال عقلی متهم بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: در چنین پرونده هایی پزشکی قانونی در تعیین رشد عقلی و قدرت تمییز دادن فرد مجرم نقش بسیار مهمی دارد و برای قاضی مهم است که بداند پزشکی قانونی بر اساس چه شاخص هایی رشد عقلی فرد را تأیید کرده که در این راستا برگزاری جلسات مشترک و تعامل بیشتر مجموعه پزشکی قانونی و قضات به تحقق این امر کمک می کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مظفری با تأکید مجدد بر لزوم رفع برخی شبهات موجود در ماده 91 قانون مجازات اسلامی در خصوص رشد و کمال عقلی خواستار برگزاری کارگروه ها و جلسات عملیاتی مشترک بین پزشکی قانونی و معاونت قضایی قوه قضاییه شد و خاطرنشان کرد: قطعا برگزاری این جلسات چه به صورت مشترک و یا جداگانه در احقاق حقوق مردم و رفع ابهامات از این ماده قانونی مؤثر است.

نظرات پزشکی قانونی جزء لاینفک پرونده های قضایی است

در ادامه این جلسه دکتر عباس مسجدی رییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: در گذشته نظرات پزشکی قانونی برای قضات تنها جنبه مشورتی داشت اما در دو دهه اخیر نظرات پزشکی قانونی به جزء لاینفک پرونده های قضایی تبدیل شده است.

وی افزود: آنچه با اجرای سند تحول قضایی محقق می شود و پزشکی قانونی نیز جزئی از این پازل است، چرخش های تحول آفرین و هوشمندسازی قوه قضاییه است که لازم است برای دستیابی به آن از شرایط فعلی پوست اندازی کرده و برای رسیدگی دقیق‌تر و علمی تر پرونده ها تلاش کنیم.

وی تصریح کرد: نگاه ها در پزشکی قانونی نگاه مواجهه فعال با موضوعات است و از آنجا که ما خود را بازوی کارشناسی قوه قضاییه می دانیم نگاه و عملکرد ما نیز متناسب با انتظارات و نیاز دستگاه قضایی تنظیم خواهد شد و در تمام موضوعات از نگرش های قدیمی به نگرش های هوشمند و شفاف، متناسب با معیارهای علمی روز دنیا در حرکت هستیم.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به اینکه مشهورات ذهنی باید با نگرش های بدیع و خلاقانه جایگزین شود، اظهار داشت: امروز دستگاه قضا و ما به عنوان پزشکی قانونی همانطور که در سند تحول قضایی تأکید شده به سمت بهره مندی از دانش های نوین، متقن سازی آراء متناسب با مؤلفه های حقوقی، شرعی و پزشکی و استفاده از فناوری هوشمند در راستای متقن سازی آراء در حرکت هستیم.

مسجدی بهره مندی از ظرفیت متخصصین، جلوگیری از خطاهای کارشناسی و اطاله دادرسی با صدور نظرات کارشناسی، توسعه ظرفیت های حمایتی از اطفال، همسوسازی و هماهنگی میان بخش های مختلف قوه، تشکیل کمیته های تخصصی و کارشناسی، بهره مندی از ظرفیت های حوزه و دانشگاه و گفتمان سازی و رویکرد خلاقانه و نوآورانه در سازمان را از دیگر اقدامات در راستای اجرای سند تحول قضایی عنوان کرد.

وی به تلاش سازمان برای دستیابی به قله های علمی در سطح منطقه اشاره کرد و افزود: در حال حاضر پزشکی قانونی ایران از جایگاه قابل قبولی در سطح منطقه برخوردار است اما تارسیدن به نقطه ایده‌آل فاصله دارد به همبن دلیل برای رسیدن به قله های ایده آل و دستیابی به مرجعیت علمی در منطقه تلاش می کند.

مسجدی همچنین با اشاره به فعالیت های مرکز تحقیقات پزشکی قانونی و اندیشکده پزشکی قانونی به عنوان اتاق فکر سازمان گفت: در این دو بخش اقدامات ارزشمندی در خصوص موضوعات مبتلابه سازمان از جمله موضوعات مربوط به حوزه معاینات روان‌پزشکی در حال انجام است و بدون شک برگزاری این جلسات نیز در رفع ابهامات و دستیابی به نظرات دقیق‌تر و علمی تر مؤثر خواهد بود.

انتهای پیام/
معاون قضایی قوه قضاییه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر