کد خبر: 1088667 A

رییس دانشگاه خوارزمی در گفت‌وگو با ایلنا:

رئیس دانشگاه خوارزمی گفت: حمایت‌ها از قشر جوان به حدی نبوده که بتوان آنها را در داخل کشور ماندگار کرد.

«عزیزالله حبیبی» رئیس دانشگاه خوارزمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره مطالبات جامعه دانشگاهی از دولت آینده اظهار داشت: این روزها در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ هستیم و من از آحاد جامعه به خصوص جامعه دانشگاهی و دانشجویان عزیز دعوت می‌کنم که در این رویداد مهم و سرنوشت ساز مشارکت و فعالیت داشته باشند تا انتخاب شایسته به سرانجام برسد.

وی در ادامه افزود: به طور کلی اگر ما بپذیریم مهمترین سرمایه کشور، سرمایه نیروی انسانی آن است، بنابراین برای اینکه قابلیت‌ها و ظرفیت‌های این سرمایه به منصه ظهور برسد لازم است که برای رشد و شکوفایی آنان به مقدار درخور و شایسته هزینه صرف شود. این هزینه، هزینه مصرفی تلقی نمی‌شود بلکه یک سرمایه‌گذاری است تا نیروهای جوان، خلاق، عالم و آگاه به علوم روز و متناسب با نیاز جامعه، در آینده به خوبی تربیت شوند.

رئیس دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: دانشگاه‌ها ملجا و پناهگاه قشر جوان، نخبه‌ها و نیروهای خلاق جامعه است. این گروه در بستر دانشگاه می‌توانند خوب تربیت شوند و به تناسب آن تربیت و تخصصی که فرا می‌گیرند برای جامعه مفید و موثر باشند.

وی ادامه داد: بنابراین هر فردی که سکاندار مدیریت اجرایی کشور می‌شود لازم است که به مقدار کافی و وافی هم از نظر بسترهای قانونی و هم از نظر بسترهای مادی از دانشگاه‌ها و مدیریت‌های دانشگاهی حمایت کند. همچنین اعتبار کافی در اختیار دانشگاه‌ها بگذارند و تسهیلگری مدیریت اجرایی را به عمل آورند تا در این راستا دانشگاه‌ها با سرعت مناسب و شایسته برای تربیت نیروی انسانی انجام وظیفه کنند.

حبیبی در ادامه افزود: یکی از مسائلی که دانشگاه‌ها به خصوص دانشگاهای قدیمی با آن مواجه هستند این است که اعتبارات کافی به تناسب تعهدات سالانه‌ای که با آن‌ها مفروض و تعیین می‌شود اختصاص پیدا نمی‌کند.

رییس دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه موضوع اعتبار دانشگاه‌ها یک مساله فرسایشی است، گفت: دانشگاه همیشه در انتهای سال باید با کوله‌باری از بدهی‌ها وارد سال جدید شوند و این موضوع تبدیل به یک مسئله فرسایشی شده است. از این رو ما اگر از دانشگاه‌ها انتظار کارایی مطلوب داریم باید مشکل بودجه و تامین اعتبار آن‌ها آسیب‌شناسی شده و به فراخور آن اعتبار کافی برای آن‌ها در نظر گرفته شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: از یک جنبه دیگر گاهی صحبت از این می‌شود که کارها در سطح بین‌الملل توسعه پیدا کند ولی این دانشگاه‌هایی که مورد بحث هستند، درگیر فرسودگی ابنیه،  فرسودگی مفرط تاسیسات آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها وعدم بروزرسانی زیرساخت‌ها هستند، طبیعتا و آنطور که شایسته است نمی‌توانند به فعالیت خودشان ادامه دهند و این جنبه کاملاً عیان و آشکار است. از این رو افراد مسئول می‌توانند بیایند بازرسی‌ها را انجام دهند تا برایشان محرز شود که زیرساخت‌های به روز نشده، توان مدیریت را درگیر خودش می‌کند و از فعالیت اصلی باز می‌دارد.

حبیبی گفت: اگر قرار است ما در عرصه فعالیت‌های بین المللی پذیرش استادان و دانشجویان خارجی را داشته باشیم، قاعدتا باید زیرساخت‌هایمان به نحو مطلوبی بازسازی و بهسازی شوند. تقریباً در این دو دهه گذشته همیشه تعهدات و بدهی‌های ما سال به سال منتقل شده و تعهدات سالانه، از اعتبارات سالانه ما کمتر بوده است.

رئیس دانشگاه خوارزمی اضافه کرد: مطلب دیگر در بحث استقلال دانشگاه‌ها و آزادی عمل آن‌ها است. در این سال‌ها از بحث استقلال دانشگاه‌ها فقط یک عنوان باقی مانده و عملا دانشگاه‌ها در مراجعه با موضوع و مسائلی که درگیر آن هستند با مقرراتی مواجه می‌شوند که آن‌ها را از سرعت کار اصلی‌شان باز می‌دارد و حرکت‌شان را کند می‌کند.

وی افزود: توجه به توسعه سیاسی باید منجر به نشاط، شادابی و حرکت بالنده در بحث‌های سیاسی شود. طبعا حضور و مشارکت دانشجویان و اساتید در فعالیت‌های سیاسی می‌تواند به شادابی جامعه منجر شده و رشد و آگاهی جامعه را در پی داشته باشد. 

او افزود: من به شخصه اعتقاد دارم نیرو و قشر جوان کشور ما خلاق، متبحر، علاقه‌مند به آب و خاک، علاقمند به حل مشکلات کشور و مشارکت هستند. اگر به بخشی از مواردی که عنوان شد، پاسخ داده شود می‌توان گفت ۵۰ درصد از نیازهای دانشگاه‌ها و یا جامعه را تامین کرده است. بخشی از این ۵۰ درصد مربوط به جوانان خلاق و متفکر و بخش دوم مربوط به جوانان فارغ التحصیل است. اگر بتوان بستر زمینه اشتغال و امکانات مورد نیاز برای یک زندگی متوسط برای جوانان فراهم کرد، قاعدتاً آنچه را که به عنوان فرار مغزها از آن نام می‌برند به حداقل خواهد رسید و می‌توانیم با این موضوع به راحتی برخورد کنیم.

رئیس دانشگاه خوارزمی اضافه کرد: در حال حاضر درصد‌ی از فارغ التحصیلان دانشگاهی ما به خارج از کشور عزیمت می‌کنند. قاعدتا ریاست جمهور می‌توانند این موضوع را به عنوان یک معضل اجتماعی ریشه‌یابی و شناسایی کند. راه حل موضوع این است که باید امید به حضور در ایران بیشتر شود. همچنین باید یک زندگی در حد متوسط برای آن‌ها در نظر گرفت و در عین حال از فکر، اندیشه و توان تخصصی آن‌ها جهت رفع مشکلات جامعه استفاده کرد.

وی ادامه داد: کارهای خوبی در این سال‌ها انجام شده ولی به نظر می‌رسد، هنوز کافی نیست و همچنان یکسری مقررات مانع و بازدارنده حرکت هستند. حمایت‌ها به حدی نبوده که بتوان یک قشر جوان را در داخل کشور ماندگار کرد.

رئیس دانشگاه خوارزمی در پایان خاطرنشان کرد: باید در این زمینه آسیب‌شناسی‌هایی صورت بگیرد و در سطوح مختلف محلی و منطقه‌ای و در همه شهرها و همه اماکن صنعتی و مراکز تولیدی اعم از تولید کشاورزی، صنعتی و معدنی از ظرفیت قشر جوان استفاده کرد. در این صورت کشور ما به سرعت و در یک زمان کوتاه در همه عرصه‌ها به خودکفایی خواهد رسید. اینجاست که تربیت نیروی انسانی در عمل به نتیجه خواهد رسید.

انتهای پیام/
عزیز الله حبیبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر