کد خبر: 1088625 A

مدیر بهزیستی شهر تهران گفت: ۸۰ درصد کودکان کار آزار جسمی و روحی را تجربه کرده‌‌اند.

به گزارش ایلنا، سعید آرام، مدیر کل بهزیستی شهر تهران به تشریح طرح ساماندهی کودکان پرداخت و گفت: اواسط مردادماه سال ۹۹ طرح حمایت اجتماعی از کودکان کار به صورت جدی آغاز شد و طی دو تا سه هفته تمام نیروهای اورژانس اجتماعی در مناطق مختلف تهران مشغول آگاه‌سازی کودکان و جلب اعتماد آنها بودند و از وایل شهریور ماه جذب کودکان آغاز شد.

وی ادامه داد: کودکان پس از جذب به مراکز غربالگری انتقال و پس از احراز هویت و ارزیابی اولیه سلامت جسمانی، ساماندهی آنها آغاز و مداخلات روانشناسی و مددکاری برای آنها صورت می‌گیرد. بچه‌هایی که طی این مدت جذب شده‌اند، ۱۶ درصد ایرانی، یک تا دو درصد پاکستانی و بقیه افغانستانی هستند که کودکان اتباع برای بررسی مدارک اقامتی به استانداری معرفی شدند. در ادامه بچه‌‌های کار ایرانی به خانواده‌های خود تحویل داده شده و تعهدات لازم برای عدم بازگشت بچه‌‌ها به خیابان گرفته و توانمندسازی خانواده‌ها آغاز می‌شود. بچه‌‌های اتباع نیز در صورتی که مدارک قانونی اقامت داشته باشند مثل بچه‌های ایرانی مورد حمایت قرار می‌گیرند و بچه‌های اتباعی که غیر قانونی در ایران هستند در مراکز اسکان موقت تا ۲۱ روز نگهداری می‌شوند تا تعیین تکلیف شوند.

آرام با اشاره به اینکه ۲۱ کودک از مجموع کودکان شناسایی شده فاقد هرگونه خانواده‌ای بودند، گفت: این کودکان در مراکزی مانند مرکز یاسر مورد حمیات قرار می‌گیرند. بچه‌های اتباع غیرقانونی هم که به خانواده‌هایشان تحویل داده شده‌اند در صورت بازگشت کودک به خیابان رد مرز می‌شوند که تاکنون سه خانواده ردمرز شده‌‌اند.

وی به مشکل نبود نظارت قوی بر مرزها و قاچاق انسان از مرزها اشاره کرد و گفت: وقتی ما خانواده‌ای را رد مرز می‌کنیم به صورت غیرقانونی دوباره به کشور بازمی‌گردد و این روند، ساماندهی را با مشکل مواجه کرده است.

حمایت از خانواده‌های کودکان کار

مدیر کل بهزیستی شهر تهران با اعلام این مطلب که ۹۰ درصد این کودکان نیازهای اقتصادی خانواده خود را مرتفع می‌‌کنند، گفت: اگر خانواده این کودکان توانمند نشوند، ساماندهی موفقیت‌آمیز نخواهد بود. از میان کودکان شناسایی شده ۴۰ کودک سرپرست معلول، ۱۰۰ کودک خانواده دچار بیماری خاص، ۹۰ کودک مادرسرپرست و ۷۵ کودک دارای سرپرست معتاد بودند. این خانواده‌ها تحت حمایت بهزیستی قرار گرفته‌اند و به آنان یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان کمک معیشتی تأمین مسکن پرداخت شده است.

وی ضمن هشدار نسبت به این مسئله که ساماندهی کودکان کار ممکن است منجر به بردن کودکان به کارگاه‌های زیرزمینی و بهره‌کشی از آنها شود، گفت: در حال تدوین آئین‌نامه برای منع کار کودک در کارگاه‌ها هستیم تا بچه‌‌ها از خیابان به داخل کارگاه‌ها گسیل نشوند. حضور در ایستگاه‌‌های مترو را نیز در دستور کار داریم.

آرام در پایان گفت: ۹۰ درصد کودکان کار در جهان پسر هستند و از میان کودکان جمع‌آوری شده ۵۴ نفر دختر بودند که عمدتاً ایرانی هستند. ۸۰ درصد این کودکان حداقل یک نوع آزار جسمی و روحی را تجربه کرده‌اند و مهم‌ترین مشکل این کودکان سوء تغذیه است.

وی در پایان به یکی از موارد جالب ساماندهی کودکان اشاره کرد و گفت: خانواده‌‌ای به دلیل شرایط خاص خود روستا را رها کرده و حاشیه‌نشین شده بود؛ امکانات کشاورزی را در محل روستا برای آنها فراهم کردیم و آنها با خوشحالی به روستای خود بازگشتند.

انتهای پیام/
مدیر بهزیستی شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر