کد خبر: 1088446 A

سخنگوی ستاد ملی کرونا گفت: حتی افرادی که واکسن زدند باید پروتکل‌ها را رعایت کنند، چون وضعیت رعایت پروتکل‌ها در سطح کشور به حدود ۷۰ درصد رسیده است، اما باید بیش از این پروتکل‌ها رعایت شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «علیرضا رئیسی» سخنگوی ستاد ملی کرونا، با اشاره به محتوای صحبت‌ها در جلسه‌ی ستاد کرونا، بیان کرد: در این جلسه به بررسی وضعیت بیماری در ایران و جهان پرداختیم که نوع مدیریت و دستاور ما در مدیریت موج چهارم کرونا بررسی شد، همچنین مروری بر وضعیت سطح دنیا داشتیم، به ویژه کشور هندوستان و سایر کشورهایی که دچار ویروس جهش یافته هستند. 

وی ادامه داد: در مجموع کماکان توصیه این است که خیلی مراقب باشیم و حتی افرادی که واکسن زدند باید پروتکل‌ها را رعایت کنند، چون وضعیت رعایت پروتکل‌ها در سطح کشور به حدود ۷۰ درصد رسیده است، اما باید بیش از این پروتکل‌ها رعایت شود.

رئیس افزود: در رابطه با برگزاری آزمون‌های پایه نهم و دوازدهم هم بر اساس ارزیابی‌ها که بیش از ۳۰۰ هزار نظارت در این رابطه انجام شد، حاکی از آن است که در اغلب حوزه‌ها پروتکل‌ها به خوبی رعایت شده است که از خانواده‌ها و همینطور آموزش و پرورش جای تشکر دارد، البته گزارشی از نواقص در پروتکل‌ها داشتیم اما با این حال هم بالای ۹۰ درصد پروتکل‌ها رعایت شد.

وی ادامه داد: اما در مورد وضعیت کرونا در کشور هم باید اضافه کنم، کرونا در کشور نزولی و در ۴ استان صعودی است و روند کلی کشور از نظر موج بیماری، روند نزولی است، اما در استان‌های جنوبی و شرقی کشور درگیری‌هایی وجود دارد و آن روند نزولی در این استان‌ها مشاهده نمی‌شود و حتی در برخی استان‌ها روند بیماری افزایشی است، بنابراین روند بیماری در استان هرمزگان هنوز  یک روند صعودی دارد.

رئیسی گفت: بیماری در استان سیستان و بلوچستان هم هنوز صعودی است، حتی استان‌های کرمان و بوشهر نیز حتما نیاز است که مراقبت‌های بسیار بیشتری را انجام دهند، امروز ۱۳ شهر قرمز در سطح کشور داریم و همچنین ۲۰۸ شهر نارنجی و ۲۲۷شهر نیز در وضعیت زرد قرار دارند و برای همین خواهشم آن است که به شدت و قدرت بیشتری رعایت پروتکل‌ها صورت گیرد و نظارت‌ها دقیق‌تر شود تا مبادا این روند نزولی بیماری متوقف شود.

وی ادامه داد: همچنین فاز یک واکسیناسیون که شامل کادر بهداشت و درمان بود به اتمام رسید و به این ترتیب افراد بالای ۷۰ سال را در برنامه واکسیناسیون قرار دادیم و برخی گروه‌های آسیب پذیر دارای بیماری زمینه‌ای نیز واکسینه شدند، اما متاسفانه یک بد عهدی طبق معمول برای دریافت واکسن داشتیم که محموله ۳ میلیون دُزی که قرار بود ۲ هفته پیش به دستمان برسد، به دستمان نرسید و در این هفته قسمتی از آن به دستمان خواهد رسید.

رئیسی ادامه داد: اما خبر خوب اینکه امروز یا فردا، بررسی آخرین نتایج فاز دوم واکسن ایرانی توسط کمیته‌های ناظر اعلام می‌شود و اگر موفق به اخذ گواهی شویم، می‌توانند مجوز مصرف اضطراری را بدهند تا از واکسن داخلی استفاده کنیم و کسانی که دز اول واکسن را دریافت کردند و نوبت دز دوم‌شان است، نگران نباشند و آخر این هفته تا هفته آینده دوز دوم واکسن‌ها را انجام خواهیم داد.

وی بیان کرد: همچنین بعد از اینکه تعداد قابل توجهی واکسن در تیر ماه از واکسن داخلی و خارجی به دستمان رسد، روند واکسیناسیون و اعلام گروه سنی را خواهیم داشت و هموطنان اطمینان  داشته باشند با  زیرساخت‌های قوی که در سطح کشور برای تولید واکسن داریم، به هیچ وجه نباید نگران واکسیناسیون باشیم و همه گروه هدف قطعا تا پایان سال دز اول واکسن را خواهد گرفت.

رئیسی  ادامه داد: از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ممنونیم که پروتکل‌ها را رعایت کردند و اگر جایی نواقصی وجود دارد خواهش می‌کنم مردم و ستادها و نامزدها دقت لازم را برای رعایت پروتکل‌ها به عمل آورند تا انتخابات از نظر سلامتی به درستی برگزار شود، همچنین به عنوان یک کارشناس خواهش می‌کنم بحث سلامت مردم و بیماری کرونا را سیاسی نکنیم‌ ک با سلامت مردم نه باید شوخی کرد و نه باید آن را سیاسی کرد و بگذارید این کار با متخصصین امر باشد تا با همدلی و همیاری برای کنترل بیماری تلاش کنیم تا این زنجیره هر چه زودتر قطع شود.

 

انتهای پیام/
ویروس کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر