کد خبر: 1086854 A

عضو شورای شهر تهران از وزارت کار درخواست کرد تا سامانه‌‌‌ای را برای گزارش‌دهی کار کودکان در کارگاه‌ها، واحدهای صنفی و دیگر فضاهای کاری ایجاد کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت نظری در جریان سیصدمین جلسه شورای شهر تهران در تذکری گفت: قبل از بیان تذکرم، ضمن خیر مقدم به آتش‌نشانان عزیز، قدردان زحمات ایشان هستم که در تمام سال در آماده‌باش کامل هستند و اخیرا گوشه‌ای از ایثارگری‌شان در اطفای حریق پالایشگاه تهران به چشم‌ها آمد. بار دیگر به این عزیزان و خانواده بزرگوارشان خدا قوت عرض می‌کنم. 

او ادامه داد: این دوره از مدیریت شهری افتخار این را دارد که علیرغم تمام مسائل و مشکلات مالی و تا حد توان خود، امکانات و تجهیزات آتش‌نشانی را به‌روزرسانی کند. مردم تهران فراموش نکرده‌اند که در دوره‌های قبل، در حوادثی نظیر آتش‌سوزی در ساختمان خیابان جمهوری، حریق ساختمان پلاسکو و امثال آن، چه فشار روانی و روحی سنگینی بر آتش‌نشانان عزیز وارد کرد و ما تلاش کردیم تا از این مشکلات بکاهیم. هرچند که وسع ما به اندازه ایثار آتش‌نشانان عزیز نبوده و نیست. 

نظری در ادامه تذکر خود با اشاره به روز جهانی مبارزه با کار کودکان گفت: حتما می‌دانید که مبارزه با کار کودک امری چندوجهی و نیازمند مشارکت چندین دستگاه و نهاد از جمله وزارت رفاه، وزارت کشور، وزارت آموزش و پرورش، بهزیستی، شهرداری‌ها و دیگر نهادها و دستگاه‌ها است. 

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران افزود: اما پیش از آن باید مسئولان امر و متولیان، درکی درست از کار کودک و کودک کار داشته باشند که متاسفانه به نظر می‌رسد این شناخت همچنان در یکسری از متولیان امر ایجاد نشده است. 

او با تاکید بر اینکه باید بدانیم کارکودک تنها شامل اشکال خیابانی و در معرض دید نمی‌شود و بسیاری از کودکان در کارگاه‌ها و محیط‌هایی مشغول به کار هستند که از دید مردم پنهان بوده اظهار کرد: همین موضوع بر رنج و مشکلات آنان از جمله محرومیت از حق تحصیل افزوده است و در این شرایط وجود یک نظارت مردمی و البته دقیق، ضروری به نظر می‌رسد. 

نظری افزود: اینکه مردم بتوانند برای مقابله با کارکودک و تحقق چشم‌انداز سازمان ملل متحد در حذف تمام اشکال کار کودک طی سال‌های پیش‌رو مشارکت کنند، نیازمند بسترهایی است که امکان نظارت آنان بر کار کودک را فراهم و تسهیل کند. 

نظری ادامه داد: از این رو با توجه به نبود سامانه‌ای برای رسیدگی و گزارش اشکال مختلف بهره‌کشی اقتصادی از کودکان توسط برخی کارفرمایان، به عنوان نماینده مردم از وزارت کار می‌خواهم تا سامانه‌ای را برای گزارش موارد به‌کارگیری کودکان در کارگاه‌ها، واحدهای صنفی و دیگر فضاهای کاری ایجاد کند. 

او با تاکید براینکه قطعا وجود شماره‌ای سه رقمی که امکان گزارش تخلف را برای شهروندان فراهم کند، می‌تواند در کاهش میزان به‌کارگیری کودکان در مشاغل مختلف و نیز حمایت ثانویه از آنان موثر باشد، افزود: به این ترتیب مبارزه با «کارکودک» نه متوجه «کودکان کار» بلکه متوجه کسانی خواهد شد که با وجود قوانین ملی و بین المللی، مرتکب این جرم می‌شوند. 

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: نکته مهم اینکه متاسفانه شماره اورژانس اجتماعی ۱۲۳ فاقد این کارکرد بوده و حتی در تماسی که خود بنده اخیرا در همین زمینه داشتم، اپراتور مربوطه اطلاعات لازم و امکان انجام کاری را نداشته و پس از دقایقی مشورت به دریافت صرف گزارش بسنده کرد. 

امیدوارم روزی تمام جهان و ایران عزیز ما به جایی بهتر برای کودکان و به جایی بدون کارکودکان بدل شود.

 

حجت نظری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر