کد خبر: 1085626 A

رئیس دانشگاه تهران:

​رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه اختیارت دانشگاه‌های بزرگ نباید محدود کرد، گفت: ممکن است دانشگاه‌های استان تهران به لحاظ اختیارات متفاوت باشند، بنابراین باید به کاهش بروکراسی و به‌ویژه اتخاذ تصمیم‌های کارشناسی‌تر در دانشگاه‌ها کمک کرد.

به گزارش ایلنا، محمود نیلی احمدآبادی در اولین نشست «شورای مدیریت آموزش عالی استان تهران» با اشاره به برگزاری موفق نشست‌های بین دانشگاهی گفت: تجربه دانشگاه‌ها در برگزاری نشست‌های مشترکی همچون اجلاس دانشگاه‌های بزرگ کشور نشان می‌دهد که همکاری دانشگاه‌ها در قالب این‌گونه نشست‌ها امر مطلوبی بوده است. همفکری، انتقال تجربه‌ها، بررسی موضوع‌ها و تعامل دانشگاه‌ها در حل مشکلات نه تنها در سطح ملی، بلکه در سطح بین‌المللی هم همواره صورت گرفته است. 

وی افزود: بحث هماهنگی و همفکری به‌عنوان نخستین هدفی که برای این دبیرخانه ذکر شده است، می‌تواند فرصت بسیار مغتنمی را برای دانشگاه‌های استان تهران فراهم آورد. این دانشگاه‌ها به دلیل اینکه مسائل مشابه دارند و حوزه‌های مختلفی را تجربه کرده‌اند، قطعاً به اشتراک گذاشتن این تجربه‌ها می‌تواند مثمر و مفید واقع شود. 

نیلی کاهش بروکراسی را از دیگر موارد مطروحه قابل توجه برشمرد و خاطرنشان کرد: وزارت علوم، سیاست واگذاری اختیارات و تصمیم‌گیری به واحدهای ذی صلاح در آموزش عالی و دانشگاه‌ها را در دستور کار خود قرار داده است، شورای گسترش وزارت نیز تلاش کرده تا حدودی اختیارات برنامه‌ریزی، تصویب رشته و جذب دانشجو را به دانشگاه‌ها واگذار کند که البته این امر می‌تواند توسعه یابد. در پژوهش هم شاهد هستیم که تصویب مؤسسات پژوهشی به دانشگاه‌ها سپرده شده است، قاعدتاً این تصمیم‌ها نیازمند کار کارشناسی است و ضمن اینکه بروکراسی را کاهش می‌دهد ولی نباید فرایندها را دچار اخلال کند. 

رئیس دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه در این شورا ما به دنبال کاهش اختیارات دانشگاه‌ها نخواهیم بود، تصریح کرد: حضور دانشگاه‌های بزرگ در استان تهران، شرایط ویژه‌ای را ایجاد کرده است که شاید در استان‌های دیگر کشور این شرایط وجود نداشته باشد. این دانشگاه‌های بزرگ، قبلاً اختیارات بیشتری را نسبت به دانشگاه‌های شهرستان‌ها از طرف وزارتخانه دریافت کرده‌اند، طبیعی است که در این شورا ما به دنبال کاهش آن اختیارات نخواهیم بود، حتی اگر این اختیارات به گونه‌ای نیز بیشتر شود، یقیناً ما به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های بزرگ کشور از این رویکرد استقبال خواهیم کرد. 

وی در ادامه بیان کرد: ممکن است دانشگاه‌های استان تهران به لحاظ اختیارات متفاوت باشند و این شورا در این زمینه بتواند به کاهش بروکراسی و به‌ویژه اتخاذ تصمیم‌های کارشناسی‌تر کمک کند. باز تأکید می‌کنم که فرصت همفکری و به اشتراک گذاشتن تجربه‌ها موضوع بسیار با ارزشی است که از دوباره کاری‌ها ممانعت به‌عمل می‌آورد و بر استحکام تصمیم‌ها می‌افزاید. این جلسه نیز با حضور معاونان وزارت علوم و اعضای شورا به منظور آگاهی از تصمیم‌های اتخاذ شده و همفکری برای اقدام‌های بعدی تشکیل شده است. 

نیلی احمدآبادی تأکید کرد: قطعاً این شورا نباید سطح اختیارت موجود دانشگاه‌ها به‌ویژه دانشگاه‌های بزرگ را تغییر دهد، اگر اتفاقی قرار است بیفتد باید برای دانشگاه‌هایی باشد که اختیارات آن‌ها محدود است تا این امر بتواند فرایند کارهای آن‌ها را تسهیل‌تر کند. واقعیت این است که بدنه کارشناسی وزرات علوم، قوی نیست و کارشناسان آموزش عالی در دانشگاه‌ها هستند. 

رئیس دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: اگر سیستمی را بتوانیم طراحی کنیم که بدنه کارشناسی دانشگاه‌ها در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری وارد شوند، بسیار بهتر خواهد بود. این بحثی که تحت عنوان استقلال دانشگاه‌ها مطرح است، بدین منظور نیست که اختیار بدون مسئولیت باشد، بلکه موضوع این است وقتی اختیاری به دانشگاه واگذار می‌شود، بر اساس تنوع و خلاقیتی که ایجاد شده است بدنه کارشناسی دانشگاه‌ها می‌توانند به آموزش عالی کمک کنند. اما وقتی تصمیم بخواهد در جای دیگری اتخاذ شود، یقیناً این بدنه کارشناسی منفعل خواهد شد.

 

انتهای پیام/
استان تهران استقلال دانشگاه تهران کارشناسی وزارتخانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر