کد خبر: 1084645 A

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا ضمن تبیین اولویت‌ها و برنامه های این پلیس در سال ۱۴۰۰ گفت: ما اصل را بر پیشگیری از جرایم اقتصادی قرار داده و در تلاش هستیم که با پیش بینی و آینده‌پژوهی مناسب و اقدامات پیش‌دستانه از وقوع جرایم اقتصادی پیشگیری کنیم.

به گزارش ایلنا،‌ سردار "محمدرضا مقیمی" در حاشیه همایش رؤسای پلیس امنیت اقتصادی سراسر کشور (ویدئو کنفرانسی) اظهار داشت: تشریح عملکرد سال ۱۳۹۹، آسیب شناسی فرآیندهای اجرای مأموریت ها و تبیین اولویت‌ها و برنامه های سال ۱۴۰۰ پلیس امنیت اقتصادی از محورهای اصلی برگزاری این همایش بود.

وی افزود: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری امام خامنه ای عزیز "مدظله العالی" برنامه‌های پلیس امنیت اقتصادی ناجا در سال ۱۴۰۰ با اولویت توسعه و استقرار پلیس در گمرکات کشور، تشدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تشدید مبارزه با جرایم اقتصادی، اشراف و تسلط اطلاعاتی در حوزه های امنیت اقتصادی و تقویت حوزه های تعاملی و .... تعیین و برای اجرا به استان ها و سازمان های ذیربط ابلاغ شده است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا با اشاره به برنامه های کلی این پلیس در حوزه مأموریتی پلیس های تخصصی نیز توضیح داد: پلیس گمرک با تکمیل استقرار در ۲۵ مبادی رسمی ورودی و خروجی کالا و استقرار جدید این پلیس در ۲۹ مبادی رسمی ورودی و خروجی کالا در سال جاری، ایجاد شبکه سامانه ای در مبادی ورودی کالا و هوشمندسازی سامانه های پایشی مرتبط با فرآیند تجارت (هوش مصنوعی) با رصد مبدا و مقصد کالا مأموریت های خود را انجام می دهد.

وی خاطرنشان کرد: پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تجهیز ایستگاه های بازرسی با رویکرد مبارزه با قاچاق کالا به سیستم‌های کنترل الکترونیکی، دست افزار، رایانه و سامانه های مورد نیاز هوشمندسازی، مبارزه با قاچاق کالا و ارز از طریق ایجاد بسترهای فناوری محور (سامانه) و تامین ریز پرنده برای شناسایی و اجرای مأموریت ها را در دستور کار خود دارد.

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: این پلیس نیز با ارتقاء مقابله با جرایم اقتصادی اولویت دار (اجرای طرح های سراسری و منطقه ای مبارزه با اخلال گران بازار طلا ، سکه و ارز ، احتکار کالاهای اساسی ، بهداشتی و پزشکی) با اشراف به زنجیره تأمین کالا (واردات، انبار و توزیع) در داخل کشور از مسیر سامانه‌های مرتبط با فرآیندهای اقتصادی، اشراف اطلاعاتی در مبادی ارسالی کالا برون مرزی به داخل کشور و نشانگاه‌های اقتصادی کشور انجام وظیفه می کند.

سردار مقیمی در بخشی از اقدامات پلیس به همکاری با سازمان‌ها و نهادها به منظور تسهیل امور مربوط به تولید و مانع زدایی در بخش تولید از جمله اصلاح فرآیندها، جلوگیری از واردات بی‌رویه و ممانعت از ورود کالای قاچاق اشاره کرد و تعامل با سازمان ها و نهادهای متولی اقتصاد در کمک به برقراری امنیت در بازارهای پولی و سرمایه ای و در نهایت جلب اعتماد مردم به بازارهای سرمایه ای را بسیار ارزشمند و مهم عنوان کرد.

وی با بیان اینکه پیشگیری مقدم بر مقابله است و اساس پلیس امنیت اقتصادی بر این اصل پایه گذاری و استوار شده است، اظهار داشت: همکاران بنده در سراسر کشور اصل را بر پیشگیری جرایم اقتصادی قرار داده اند و در تلاش هستند که با پیش بینی و آینده‌پژوهی مناسب با اقدامات پیش‌دستانه از وقوع جرایم اقتصادی پیشگیری کنند.

سردار مقیمی عنوان کرد: در حوزه مقابله و مبارزه نمی توانیم غفلت کنیم و منفعل باشیم و در آنجایی که سوداگران اقتصادی از قانون سرپیچی می کنند پلیس امنیت اقتصادی با جدیت و اقتدار ورود کرده و با اخلالگران امنیت اقتصادی برابر با قانون برخورد می کند.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، در خاتمه سردار مقیمی ضمن تقدیر و تشکر از همکاری خوب مردم با پلیس از آنان خواست که درصورت مشاهده هرگونه فعالیت غیرقانونی اقتصادی موضوع را از طریق فوریت های پلیسی ۱۱۰ گزارش دهند.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر