کد خبر: 1081366 A

اعضای شورای شهر تهران شهرداری را ملزم کردند تا طی دو ماه طرح تفصیلی منطقه ۱۲ را تکمیل و ارائه دهند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در جریان جلسه امروز شورای شهر تهران ادامه بررسی طرح «الزام شهرداری تهران به ارائه طرح تفصیلی ویژه منطقه ۱۲ شهرداری تهران» در دستور کار اعضای شورای شهر قرار گرفت. 

زهرا صدر اعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در جریان بررسی این طرح پیشنهاد کاهش فرصت شش ماهه به شهرداری برای ارائه لایحه طرح تفصیلی ویژه منطقه ۱۲ شهرداری تهران به دو ماه را مطرح کرد و گفت: با توجه به بحث‌هایی که در حوزه شهرسازی انجام گرفته است و ظاهرا خود این موضوع در حوزه شهرسازی کار شده و عمده مطلب آماده است. با توجه به اینکه شورای پنجم می‌خواهد در این دوره به ثمر نشیند و عملیاتی شود پیشنهاد شد تا مدت شش ماه به دو ماه کاهش یابد. 

او افزود: در معاونت شهرسازی تلاش شود تا این کار با سرعت بیشتری انجام شود چرا که اعلام شده عمده طرح آماده است و اگر تمام تلاش بر این باشد که در این دوره شورا به ثمر برسد می‌تواند برگ زرینی بر تلاش‌های شورای پنجم باشد. 

در ادامه عبدالرضا گلپایگانی درباره این پیشنهاد گفت: فرآیند انتخاب مشاور در شهرداری به تنهایی شش ماه زمان می‌برد. علاوه بر مشاور اصلی تعداد دفاتر نوسازی محله نیز در حصار ناصری و تسریع برداشت میدانی مشکلات احصا شده نیز در مرحله شناخت و ارزیابی، دقیق‌تر و میدانی‌تر عمل کند قرار است ۱۲ دفتر نوسازی محله نیز همکاری کنند. 

او ادامه داد: مرحله شناخت این کار انجام شده است و قرارداد کار یک‌ساله است که شش ماه از آن گذشته و امیدوارم در شش ماه آینده پروژه تمام شود. 

معاون شهردار تهران گفت: پروسه تصویب طرح در کمیسیون ماده ۵ نیز زمانبر است و شرایط اصلاح در اقدامات شهرسازی انقدر پیچیده است و فرایندها طولانی است که امور بدیهی نیز در زمان طولانی به انجام می‌رسد. 

او ادامه داد: با توجه به ضرورت توجه به محدوده بافت مرکزی تهران ضرورت تهیه طرح ویژه به منظور توسعه طی مدت شش ماه تصویب شده است. اگر منظور از لایحه چارچوب کلی طرح باشد یک موضوع است و در مجموع لایحه طرح تفصیلی در طی دو ماه غیر ممکن است. 

به گزارش ایلنا اعضای شورای شهر تهران شهرداری را ملزم کردن که طی مدت دو ماه لایحه طرح تفصیلی ویژه منطقه ۱۲ شهرداری تهران را ارائه دهد. 

در ادامه ناهید خداکرمی پیشنهاد داد جذب سفر در محدوده تاریخی منطقه ۱۲ کاهش یابد. 

حجت نظری در مخالفت با پیشنهاد کاهش جذب سفر محدوده تاریخی منطقه ۱۲ گفت: تمام منطقه ۱۲ محدوده تاریخی است و درباره کاهش عبور و مرور، نمی‌توانیم تصمیم گیری کنیم. 

گلپایگانی معاون شهرسازی شهرداری درباره این پیشنهاد گفت: بخشی از حصار ناصری تردد را به حداقل می‌رساند و درواقع این رویکرد ماهیتی این طرح است و با ایجاد احکام کلی برای آن مشکل ایجاد می‌شود اما مدیریت سفر از اهداف طرح است. 

به گزارش ایلنا این پیشنهاد با ۱۴ رأی موافق به تصویب رسید. 

در ادامه پیشنهاد طراحی زندگی شبانه متناسب با کارکردهای بازار و حذف نقاط آسیب زای اجتماعی مطرح شد. 

احمد مسجد جامعی به عنوان پیشنهاد دهنده گفت: این منطقه روزها با نشاط است اما زندگی شبانه وجود ندارد. در حالی که قبلاً بازار یک مجموعه تجاری، فرهنگی و اقتصادی بود و در آن زندگی جریان داشت و مهمترین مساله ما این است که حیات اجتماعی که بخشی از آن حیات شبانه است را به این منطقه باز گردانیم. 

گلپایگانی در واکنش به این پیشنهاد گفت: این طرح تفصیلی درباره تراکم، کاربری و شبکه دسترسی طراحی شده و قرار است تنها ظرف دو ماه کامل شود، باید چارچوبی داشته باشد سوالم این است که ظرف دو ماه می‌شود این پیشنهاد را اجرایی کرد؟ 

سالاری در تایید گلپایگانی گفت: اینها می‌تواند جز پیوست‌های مطالعاتی باشد و البته شهردار با پیاده راه محوری بستر زندگی شبانه را فراهم کرده است و این طرح تفصیلی هم بر مبنای این نگاه نوشته شده است. 

به گزارش ایلنا این پیشنهاد با موافقت اعضای شورای شهر به تصویب رسید. 

مسجدجامعی پیشنهاد دیگری مبنی بر کاهش اتکا به منابع مالی دولتی و افزایش مشارکت بازاریان در مرمت و احیای منطقه را نیز مطرح کرد که با موافقت اعضا به تصویب رسید.

زهرا شورای شهر تهران شهرداری گلپایگانی طرح تفصیلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر