کد خبر: 1080738 A

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: معاونت حمل و نقل بیش از هزار و ۱۰۰ میلیارد کاهش درآمد داشت که در دو مجموعه اتوبوسرانی و مترو رقم خورد و ۱۵۰ میلیارد نیز هزینه‌های ناشی از مقابله با کرونا بوده است‌.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سید مناف هاشمی در نشست خبری مشترکی که با حضور پیروز حناچی، شهردار تهران برگزار شد، گفت: سیاست معاونت حمل ونقل افزایش مطلوبیت حمل و تقل همگانی با محوریت مترو است، تامین مالی پایدار در اجرای طرح‌های توسعه است.

او با اشاره به اعتبارات حوزه حمل و نقل گفت: اعتبارات در سال ۹۶ رقم خوبی بوده، در سال ۹۷ عدد مناسبی نبود در سال ۹۸ رشد نسبتا خوبی داشت و در سال ۱۴۰۰ رشد قابل قبولی داشت که باید دید محقق می‌شود یا خیر.

هاشمی ادامه داد: معاونت حمل و نقل بیش از هزار و ۱۰۰ میلیارد کاهش درآمد داشت که در دو مجموعه اتوبوسرانی و مترو رقم خورد و ۱۵۰ میلیارد نیز هزینه‌های ناشی از مقابله با کرونا بوده است‌. در مجموع پس از شیوع کرونا هزار و ۳۰۰ ملیارد خسارت به مجموعه حمل و نقل تهران وارد شده است.

او با اشاره به افتتاح ایستگاه‌های جدید مترو گفت: با توجه به افتتاح دو ایستگاه مترو در ماه جاری و دو ایستگاه در ماه آینده بالغ بر ۳۲ ایستگاه در طی این دوره مدیریت شهری افتتاح خواهد شد.

او درباره توسعه خدمات کیفی در مترو گفت: در این دوره ۲۸۰ دستگاه پله برقی  و ۶۲ دستگاه آسانسور نصب و راه‌اندازی شده و عملا ایستگاهی بدون مناسب‌سازی برای معلولان و جانبازان راه‌اندازی نخواهد شد.‌

او با تاکید براینکه در سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹، توسعه خطوط مترو متوقف نشده است، گفت: ۴۰ کیلومتر بهره‌برداری از خطوط مترو در چهارسال، عملکرد بسیار خوبی در یک دوره بشمار می‌رود. این درحالی است که منابع مالی گذشته وجود نداشته است. گاهی مطرح می‌شود که این ایستگاه‌ها در گذشته افتتاح شده بود اما این ایستگاه‌ها با پیشرفت‌های ۳۴، ۴۰، ۵۰ و ... درصدی تحویل گرفته شده بود و پیشرفت عملیاتی و ریالی صورت جلسه با تاریخ و همچنین تغییر و تحول‌های پیشین موجود است.

 

هاشمی در ادامه به بهره برداری از تعداد رام‌های قطار اشاره کرد و گفت: ۲۴ رام قطار شامل ۱۶۸ دستگاه واگن یک طبقه و ۷ دستگاه واگن دوطبقه در این دوره به بهره‌برداری رسیده است. تعدادی از قرارداد واگن‌ها مربوط به دوره پیشین مدیریت شهری بوده همانگونه که ما دو قرارداد خرید واگن را به سرانجام رسانده‌ایم و به دوره بعدی تحویل داده خواهد شد. 

او درباره تولید واگن ملی گفت: در این پروژه بومی سازی حداقل ۸۵ درصد دانش طراحی و ساخت تجهیزات مورد نیاز صنعت حمل‌ونقل ریلی شهری و بین شهری و رفع انحصار و وابستگی مطلق، تولید تمامی زیرسیستم‌ها و قطار مترویی ملی مطابق با استانداردهای بین المللی و اخذ تاییدیه بین المللی برای قطار مترویی در سال جاری، کسب توانمندی اجرای پروژه های مترویی به صورت کلید در دست اعم از زیرساخت، تجهیزات ثابت و ناوگان، کسب دانش فنی برای ساخت انواع قطارهای برقی از قبیل قطارهای پرسرعت، مترویی و تراموا، ایجاد اشتغال ‌با استفاده از ظرفیت‌های خالی کارخانجات واگن سازی و زنجیره تامین قطعات ساخت، کاهش قیمت ‌ناوگان بیش از ۲۰ درصد و کاهش ‌ارزبری پروژه‌ها تا ۸۵ درصد در مرحله تولید انبوه و نهادینه شدن فناوری‌ها و توانمندی‌های به دست آمده برای تمامی خطوط مترویی کشور در قالب تشکیل یک شرکت پیمانکاری ‌عمومی دانش بنیان، اتفاق افتاده است.

هاشمی درباره قرارداد ۶۳۰ دستگاه واگن مترو گفت: متأسفانه شهرداری نتوانست قرارداد ۶۳۰ واگنی دولت را به سرانجام برساند چرا که این قرارداد را وزارت کشور منعقد کرده بود و شرایط تحریم به آن آسیب زد.

او در ادامه گفت: سرفاصله زمانی قطارها کاهش پیدا کرده است. فاصله زمانی ۲۵ دقیقه در فروردین ۱۳۹۶ به ۱۲ دقیقه در اسفند سال گذشته، در خط ۶ کاهش پیدا کرده است. در خط ۷ نیز فاصله زمانی از ۱۵ دقیقه به ۱۰ دقیقه کاهش یافته است.

معاون شهردار در ادامه درباره تامین واگن مترو گفت: دو قرارداد واگن درحال پیگیری است. یک قرارداد توسط شهرداری و قرارداد دیگر توسط سازمان برنامه و بودجه مدیریت می‌شود.

هاشمی در ادامه به بخش تامین مالی در اتوبوسرانی اشاره کرد و گفت: در سال ۹۹ توفیقات بیشتری حاصل شده، هرچند  از سال ۹۶ دولت امکاناتی به این بخش نداده، گفت: ورود و به کارگیری ۲۰۳ دستگاه اتوبوس تک کابین، ۱۳ دستگاه اتوبوس دوکابین، ۱۷۸ دستگاه مینی بوس، بازسازی و تعمیرات ۵۵۵ دستگاه اتوبوس دوکابین و تک کابین در این چهار سال انجام شده است.

او افزود: همچنین در بحث تامین مالی تهاتر ۳۷۵ میلیارد تومان از مطالبات حسابرسی شده یارانه بلیت اتوبوس رانی از دولت، تا پایان سال ۹۶ انجام شد. در بخش قراردادهای در دست اقدام نیز برنامه ریزی جهت ورود و به کار گیری ۸۰ دستگاه اتوبوس دوکابین و ۱۰۰ دستگاه میدل باس و ۱۲۰ دستگاه اتوبوس تک کابین و بازسازی ۹۰۰ دستگاه اتوبوس تک کابین و دوکابین اجرا شده است.همچنین دولت در بحث اتوبوس برقی تامین ۱۶۰ میلیارد تومان را ابلاغ کرده که اگر به نتیجه برسد، تامین ۵۰ اتوبوس برقی قطعی می‌شود. 

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران افزود: از ۱۵ هزار دستگاه حدود ۷۰۰ دستگاه اتوبوس نوسازی شده و اگر ایران خودرو همکاری کند همه ۱۵ هزار دستگاه را به نتیجه می‌رسانیم.

او درباره رانندگان تاکسی گفت: ۲۰۰ راننده تاکسی در این مدت بر اثر کرونا فوت کردند و اگر رانندگان تاکسی به کرونا مبتلا شوند، باعث نشر آن می شوند و بر همین اساس مجددا تقاضا می کنیم که تاکسیران های سراسر کشور در اولویت دریافت واکسن قرار گیرند.

هاشمی در ادامه با اشاره به آمار تصادفات گفت: کاهش ۱۳ درصدی را در تصادفات ترافیکی شاهد بودیم و آمار کشته‌ها از سال ۹۶ حدود ۱۰۰ مورد کاهش پیدا کرده است علاوه براین ۵۰۰ نقطه را اصلاح هندسی خواهیم کرد.

هاشمی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره طرح ترافیک و کاهش این طرح و خسارتی که به شهرداری وارد شد، گفت: بیش از پنج تا ۶ بار در ستاد کرونا گزارش خود را از تعطیلی و کاهش طرح ارایه دادیم و نتیجه این گزارش این بود که تاثیرات لغو طرح ترافیک در کاهش مسافر کمتر از پنج درصد بوده و حتی سفرهای غیر ضرور را افزایش داده و در طول خطوط، سفرهای خودروها ۳۰۰ درصد در بعضی شرایط رشد داشته است.

او افزود: در بازگشت طرح ترافیک نیز این طرح به مانند روز اول از ۶:۳۰ صبح تا ۶:۳۰ غروب نبود و شهروندان تا ۸:۳۰ وقت برای خروج داشتند و خروج از ۱۴:۳۰ بعدازظهر به بعد نیز آزاد شد. این کار باعث شد شرایط را برای آلودگی هوا و ترافیک افزایش ندهیم.

او با بیان اینکه شهرداری هیچگاه در باره مسأله طرح ترافیک  نگاه اقتصادی نداشت، گفت: حدود ۵۰۹ میلیارد تومان کاهش درآمد از لغو و کاهش طرح ترافیک داشتیم اما همچنان تابع ستاد ملی کرونا هستیم و از نظر روانی این اجرای ۵۰ درصدی طرح ترافیک می تواند همچنان موثر باشد.

هاشمی در پاسخ به پرسش دیگری درباره ارایه خدمات به جانبازان و معلولان گفت: مناسب‌سازی در اتوبوس‌های جدید جزو تعهد کسانی است که به ما اتوبوس می فروشند. 

معاون شهردار تهران درباره نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی نیز گفت: تا الان همه قراردادهای داخلی بوده و فراخوانی که منتشر شده درباره حدود ۲۵۰ دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس بوده است و امیدواریم تا ۱۵ روز آینده قرارداد بسته شود. با تنها شرکت داخلی هم که قرارداد بسته شده شرکت ایران خودرو بوده و از این شرکت درخواست کردیم تا در فراخوان اتوبوس و مینی بوس هم حضور داشته باشد تا فضای رقابت برای همه ایجاد شود. اما با قراردادی که با این شرکت بسته شده بود، خط تولید آن در کارخانه فعال شد و بیش از ۲ هزار نفر مشغول به کار شدند.

مناف هاشمی افزود: در طرح ترافیک گفته نشده که باید اتوبوس خریداری شود. در قانون بودجه شهری عوارض طرح ترافیک به سه قسمت تقسیم می شود که ۵۰ درصد برای مأموریت ها به معاونت حمل و نقل و ترافیک بر می گردد.

معاون شهردار تهران ادامه داد: از سه ماه گذشته ۳۴۰ درصد نیوجرسی در ۱۰ کیلومتر جنوب تهران برای کاهش تصادفات کشیده شده است. دیوارهای صوتی و خط کشی ها نیز از جمله این ردیف اجرا می شود و از محل ۴۰ درصد دیگر مجدد باید به معاونت حمل و نقل برمی گردد تا تاکسی ها نوسازی شوند. 

او ادامه داد: این پول را در دو بانک سپرده می‌کنیم و دوبرابر این رقم از سوی بانک مهر و کارآفرینی سرمایه‌گذاری می‌شود و نوسازی تاکسی‌ها انجام می‌شود. سال گذشته نزدیک به ۵ هزار تاکسی نوسازی شده و امسال با این منبع ۱۵ هزار تاکسی را نوسازی خواهیم کرد. البته کمک‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت را امسال می‌گیریم. ۲۰ درصد بقیه برای زیرساخت‌های مترو می‌رود.

او افزود: از صد در صد طرح ترافیک سال ۹۹ حدود۶۰ درصد کاهش یافت. باید ۵۰۰ میلیارد درآمد داشتیم اما ۱۰۰ میلیارد درآمد داشتیم. البته این احتمال وجود دارد که ۵۰ درصد مربوط به نوسازی تاکسی را معاونت مالی در امور دیگری مصرف کرده باشد اما انتظار این است که طبق مصوبه شورای شهر تهران اینگونه هزینه شود. 

او گفت: برای خرید اتوبوس ردیف بودجه‌ای داشتیم و از اوراق مشارکت نیز استفاده کردیم. امسال خرید ما از همین دو منبع خواهد بود. حدود ۷۰۰ میلیارد تومان برای خرید اتوبوس داریم و ۴۰۰ میلیارد از اوراق مشارکت داریم. یعنی ۱۱۰۰ میلیارد برای خرید اتوبوس داریم.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره عدم توسعه سیستم حمل و نقل و عدم وصول مطالبات دولت در این زمینه گفت: مدیریت سیستم حمل و نقل عمومی بدون کمک دولت و فقط توسط شهرداری امکان پذیر نیست. در طول سی سال گذشته همیشه دولت ها ۸۲/۵ یا ۷۵ درصد پول یک دستگاه اتوبوس را یارانه می دادند، در حوزه واگن نیز دولت ۱۰۰ درصد یارانه می داده و در حوزه ساخت نیز بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد آمار مشارکت از طرف دولت داشتیم.

او اضافه کرد: دولت به مرور مشارکت خود را کاهش داد و طبیعی است که این کار پرهزینه که یک کیلومتر آن در حوزه مترو ۱۱۰۰ میلیارد تومان و در خصوص اتوبوس برقی ۸۰۰ میلیارد تومان هزینه خواهد داشت با بودجه شهرداری و عوارض مردم امکان پذیر نیست. 

هاشمی افزود: خدمتی که دولت می تواند انجام دهد این است که یارانه این کار را بپردازد. یارانه بهترین مسیر است چرا که کسانی که خودروهای شخصی ندارند و نیازهای بیشتری دارند و در واقع از قشرهای مختلف از حمل و نقل عمومی استفاده می کنند.

او افزود: مسافرین ثابت ما حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر است و لغو کامل طرح ترافیک فقط ۳۰ هزار نفر کاهش داشتیم.

او با اشاره به اینکه در بعضی از دولت ها علی‌رغم برخورداری از منابع مالی، کوتاهی انجام شد و به دلیل دایلر کوتاهی های گذشته ناوگان حمل و نقل فرسوده است بنابراین اگر سالی ۱۰۰ دستگاه اتوبوس و واگن هم اضافه کنیم باز هم کافی نخواهد بود. 

هاشمی گفت: در بعضی کشورها در شرایط کرونا از یک میلیارد دلار و سه میلیارد پوند و گاهی ۲ میلیارد دلار به بخش حمل و نقل از طرف دولت ها کمک شد.

او اضافه کرد: در شهرداری توانستیم بودجه را به ۱۴۰۰۰ میلیارد تومان برسانیم که ۲۳۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت است و اگر یارانه بلیت اتوبوس رانی، تبصره ۱۸ و ۱۹ و ماده ۱۲ را نیز فعال کنیم ، جمع اینها به سه هزار میلیارد تومان هم نمی رسد.

هاشمی گفت: در حقیقت اگر سالانه ده هزار میلیارد تومان دولت به شهروندان یارانه بدهد و ۱۰ هزار میلیارد تومان شهرداری تخصیص دهد، از ۱۰ سال آینده وضعیت حمل و نقل می تواند بهبود پیدا کند.

هاشمی در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه عملکرد شهرداری در حوزه موتورهای برقی مناسب نبوده است، گفت: تا به امروز، بی نظم ترین حوزه در حمل‌ونقل عمومی کشور، حوزه‌ موتورسیکلت است که مدیر و متولی ندارد و همچنین هیچکس برقی شدن و نظم و انضباط آن تلاش نکرده بود.

معان شهردار با بیان اینکه تنها پلیس راهور ‌و شهرداری تهران در این‌ حوزه تلاش می‌کنند، گفت: برای برقی کردن موتورسیکلت‌ها هم هیچ اقدامی ‌پیش از اینکه شهردار تهران دستوری مبنی بر امضای تفاهم نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بدهد، صورت نگرفته بود.

مناف هاشمی گفت: از محل اعتبارات شهرداری و معاونت فناوری ریاست جمهوری به صورت پایلوت ۵۰ دستگاه موتورسیکلت برقی فعال و رونمایی خواهد شد. اگر این اتفاق رخ دهد از سرمایه گذاران این حوزه برای تولید انبوه حمایت خواهد شد.

سید مناف هاشمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر