کد خبر: 1079951 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

معاون اداری و مالی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی درباره اجرای طرح همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی بیان کرد: به طور قطعی این طرح باید از ابتدای سال ۱۴۰۰ اعمال می‌شد اما به دلیل اینکه روی نحوه اجرای آن اختلاف نظر وجود داشت هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده و ابلاغ نشده است.

«عبدالمجید خشنود» معاون اداری مالی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در باره همسان سازی حقوق اعضای هیئت علمی بیان کرد: در حال حاضر بحث همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی و اساتید دانشگاه‌ها یکی از موضوعاتی است که در دستور کار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و از طرفی اعضای هیئت علمی هم به شدت پیگیر این موضوع بودند. 

خشنود در پاسخ به این سوال که برای همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی چه سقفی در نظر گرفته شده است؟ گفت: بحث همسان‌سازی تقریبا پیچیده شده اما حدودا ۶۰ درصد حقوق اعضای هیئت علمی تغییر خواهد کرد که البته این میزان افزایش، شاخص‌های مختلف و متعددی دارد.

وی در ادامه توضیح داد: بعضی از شاخص‌های همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی وزارت علوم متناسب با اعضای هیات علمی علوم پزشکی غیر بالینی است. درگذشته پیگیری‌های صورت گرفت اما امسال با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و پیگیری‌های مکرر وزارت علوم بحث همسان سازی به نتیجه‌‌های خوبی رسید. 

معاون اداری مالی دانشگاه خواجه نصیر طوسی توضیح داد: در هر صورت تلاش‌هایی صورت گرفته که تا امروز نتایج خوبی از آن را می‌شنویم و اگر این تصمیم‌گیری‌ها اعمال شود رضایتمندی مطلوبی از سوی دانشگاه‌های وزارت علوم محقق خواهد شد. 

وی در پاسخ به این سوال که آیا تراز اساتید و یا سبقه کاری آنها در میزان حقوق همسان‌سازی تأثیرگذار است؟ گفت: بله، اینها همه ضرایب مختلف حقوقی است که در احکام قید شده و حتما روی این موضوع تاثیر گذار است. زیرا بندهای مختلف حقوق به نوعی وابسته به پایه حقوقی تعریف می‌شوند و قاعدتاً اساتیدی که مرتبه استادیاری، دانشیاری و استاد تمام هستند مقدار افزایش حقوق آنها در همسان سازی نیز متفاوت خواهد بود. اما سقفی که برای افزایش حقوق در همسان سازی تعریف شده تا ۶۰ درصد است. 

خوشنود توضیح داد: قرار بود یک آیین نامه تعریف شود تا بتوانند این ۶۰ درصد همسان سازی را بر اساس آن آیین‌نامه اعمال کنند. به طور قطعی این طرح باید از ابتدای سال ۱۴۰۰ اعمال می‌شد اما به دلیل اینکه روی نحوه اجرای آن اختلاف نظر وجود داشت هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده و ابلاغ نشده است. 

‌وی تاکید کرد: موضوع همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی تصمیمی است که بیشتر در حوزه وزارت علوم در خصوص آن اظهار نظر خواهد شد و ما در دانشگاه به عنوان یک عضو معاونت اداری مالی که در جلسات شرکت می‌کنیم. قاعدتاً این موضوعی است که به گام‌های خوبی نسبت به سال‌های گذشته در آن برداشته شده و از این رو بسیار قابل توجه است. 

معاون اداری و مالی دانشگاه خواجه نصیر طوی درباره وضعیت اساتید دانشگاه آزاد گفت: اساتید دانشگاه آزاد نیز همواره در خصوص بحث همسان‌سازی حقوق گلایه‌هایی داشته‌اند زیرا تقریباً فعالیت‌ها در یک سطح بوده اما پرداختی‌ها متفاوت است، ما امیدواریم در کل به سمت عادلانه شدن حرکت کنیم.

وی بیان کرد: باتوجه به اینکه فعلا موضوعی از همسان‌سازی به ما ابلاغ نشده، در دانشگاه در بحث همسان‌سازی حقوق کار خاصی انجام نشده و ما فقط بحث افزایش حقوق سال جدید با احکام حقوق کارکنان در سال جدید را اعمال کردیم. طبق مصوبه مجلس و قانون بودجه سال ۱۴۰۰ حدود ۲۵ درصد افزایش حقوق برای کارکنان و اعضای هیات علمی اعمال شد. 

معاون اداری و مالی دانشگاه خواجه نصیر طوی در پایان گفت: البته این سقفی بود که مجلس در بودجه تعیین کرده و سقف دو و نیم میلیون تومان برای کارکنان دولت در نظر گرفته شد.

حقوق همسان سازی همسان هیات علمی استاد تمام استادیار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر