کد خبر: 1079817 A

​رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با ابلاغ بخشنامه‌ای، جزئیات نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی را اعلام کرد.

به گزارش ایلنا، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، بخشنامه «آیین‌نامه نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی» را به رؤسای استانی و واحدهای ویژه دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد. 

طهرانچی در این بخشنامه تأکید کرده است: پیرو ابلاغ نظام‌نامه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی و مباحث جلسات شورای معاونان دانشگاه، آیین‌نامه نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی برای اجرا ابلاغ می‌شود. 

آیین‌نامه نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی که به تفصیل دراختیار واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته است، شامل مواردی از جمله مقدمه و تعاریف، تأسیس دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی، اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی، آموزش‌های کوتاه مدت و… است. 

براساس بندهای این آیین نامه؛ واحدهای دانشگاهی بنا به مقتضیات سند مأموریت و آمایش، برنامه ریزی و کارآفرینی دانشگاه و شرایط ناحیه‌ای با تأمین امکانات می‌توانند دانشکده مهارت و کارآفرینی تأسیس کنند. 

در این آیین نامه به مراحل تأسیس دانشکده‌ها اشاره شده که شامل «تهیه طرح توجیهی و برنامه عملیاتی براساس برنامه راهبردی واحد و آمایش منطقه‌ای و ظرفیت‌های واحد دانشگاهی و ارائه به استان» و «بررسی و تأیید طرح توجیهی دانشکده و الزامات توسط کمیته گسترش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای استان و شورای تخصصی گسترش» است. 

همچنین آموزش در دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی از نوع مهارتی و به دو صورت بلندمدت و کوتاه مدت است. جذب، ترفیع و ارتقای اعضای هیأت علمی مهارتی نیز در دانشگاه با تأکید بر ملاک‌های مهارتی است. 

براساس بندهای این آیین نامه؛ پژوهش‌هایی که در دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی انجام می‌شود، از نوع توسعه‌ای و برای ارتقای روش‌های مهارت‌افزایی است. تمامی امور فرهنگی و دانشجویی دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی همانند سایر دانشکده‌ها براساس ضوابط و مقررات دانشگاه و توسط معاونت فرهنگی و دانشجویی واحد دانشگاهی راهبری می‌شود. 

همچنین در این آیین نامه آمده است؛ با توجه به گسترش مشاغل نوین، دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی می‌توانند انواع آموزش‌های کوتاه‌مدت شامل پیش اشتغال، آموزش‌های مشاغل نوین، حین کار (بازآموزی) و ارتقای حرفه‌ای شاغلان را برنامه‌ریزی و ارائه کنند.

 

آیین نامه دانشگاه آزاد دانشگاه آزاد اسلامی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر