کد خبر: 1078803 A

معاون اداره کل پیشگیری از وقوع جرم از همکاری دو قوه قضاییه و مقننه در تصویب قوانین پیشگیرانه خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از واحد اطلاع‌رسانی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، در نشست تبادل طرح‌ها و لوایح پیش از تصویب، معاون اداره کل پیشگیری از وقوع جرم ضمن تشریح آخرین وضعیت تبادل طرح‌ها و لوایح از همکاری و همراهی اداره کل تدوین قوانین مجلس شورای اسلامی قدردانی کرد.

مهرداد عارضی معاون اداره کل پیشگیری از وقوع جرم گفت: همکاری و همدلی دو قوه در بررسی طرح‌ها و لوایح و بررسی آنها از حیث پیشگیری از وقوع جرم قبل از تصویب، عاملی در کاهش خلاء‌های قوانین و عوامل جرم‌زا و همچنین کاهش ورودی پروند‌ه‌ها به قوه قضائیه خواهد شد.

 رفسنجانی‌مقدم سرپرست اداره کل تدوین قوانین مجلس شورای اسلامی، نیز در ادامه این نشست، گفت: تعامل دو مرجع قطعاً از میزان تورم قوانین کاسته و از تصویب قوانینی که با پیشگیری از وقوع جرم مغایرت داشته باشد، جلوگیری می‌کند.

عارضی تصریح کرد: در راستای سند تحول ابلاغی ریاست قوه قضائیه در سال گذشته و وظایف تعریف شده برای معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم مقرر شد از توان علمی و پشتوانه تحقیقاتی اداره کل تدوین قوانین مجلس شورای اسلامی در راستای تشکیل کمیته شناسایی و پیگیری اصلاح قوانین و مقررات، فرآیندها و ساختارها، مانع اجرای راهکارهای اصلاحی سامانه جامع جرائم و دعاوی که از جمله برنامه‌های تحولی قوه قضائیه بوده و در این اداره کل پیگیری و انجام می‌شود، استفاده بهینه کرد.

همچنین در این نشست فرهاد عباسی‌یار سرپرست اداره پیشگیری‌های حقوقی و قضایی در خصوص برنامه‌های ابلاغی سند تحول قضایی به خصوص نحوه تشکیل کمیته علمی در حوزه بررسی قوانین و مقررات و ساختارهای مانع اجرای راهکارهای اصلاحی مندرج در سامانه جامع جرائم و دعاوی را تشریح و اعلام آمادگی کرد: تمامی مراحل اجرایی این برنامه اعم از تشکیل دبیرخانه و احصاء این قوانین به صورت مستمر توسط این اداره کل صورت گیرد. 

رفسنجانی‌مقدم سرپرست اداره کل تدوین قوانین مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن تایید دغدغه‌های موجود پیشگیری از وقوع جرم در جامعه، گفت: زمینه برقراری ارتباط از طریق اتصال به سامانه مجلس‌یار را با اداره کل پیشگیری از وقوع جرم فراهم خواهیم کرد و تا آن زمان نیز می‌توان از لینک ارتباطی برای بانک طرح‌ها و لوایح، دستور مجلس و اطلاعات تقنینی بهره‌‌مند شد.

معاون اداره کل پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، در پایان خاطرنشان کرد: این هم‌افزایی و همکاری نقطه عطفی در زمینه پیشگیری از جرم میان دو قوه خواهد.

معاون اداره کل پیشگیری از وقوع جرم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر