کد خبر: 1077546 A

معاون شهردار تهران:

معاون شهردار تهران درباره بدهی های شهردای تهران گفت: بدهی کل شهرداری تهران در حدود ۶۶ هزار میلیارد تومان است اما دارایی های شهرداری از این رقم بسیار بالاتر است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، صبح امروز نشست خبری مشترکی با حضور پیروز حناچی، شهردار تهران، عبدالحمید امامی، معاون مالی شهرداری و حامد مظاهریان، معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری تهران برگزار شد.

عبدالحمید امامی در این نشست گفت: سال گذشته بدهی به پیمانکاران مناطق ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد بود و بدهی کل شهرداری تهران در حدود ۶۶ هزار میلیارد تومان است اما دارایی های شهرداری از این رقم بسیار بالاتر است.

او درباره طلب شهرداری از دولت گفت: ۳۰ هزار میلیارد تومان طلب از دولت احصا شده است و ۲۵ هزار میلیارد طلب از رساتجارت احصا شده است که به قیمت آن زمان ۴ هزار میلیارد صورت جلسه شده است که به قیمت امروز معادل ۲۵ هزار میلیارد است.

او در پاسخ به این سوال که آیا واگذاری گود برج میلاد شهرفروشی است؟ گفت: هیچ تغییری در رفتارمان در سه سال گذشته با این سه، چهار ماه رخ نداده است. در سال ۹۵، مبلغ ۵هزار میلیارد تسهیلات داده شد. یکی از بزرگترین کارها در حوزه مشارکت پروژه های بلاتکلیف بوده است. با نیروی انتظامی در این دو سال بارها جلسه داشتیم و آنها را قانع کردیم که در منطقه ۲۰ تراکم بگیرند و گود برج میلاد را از آنها گرفتیم. حالا با بانک شهر که توانمندی دارد تا این پروژه را درآمدزا کند مطابق با مقررات شورای عالی شهرسازی آن را به نتیجه رساندیم.

امامی درباره ورود برج میلاد و شهروند به بورس گفت: در مورد برج میلاد در یک تفاهمنامه با بانک شهر مقرر شد که مشاور بگیرن و و ورود به بورس بررسی شود. درباره شهروند همه کارها را انجام می دهیم و خود بورس وقتی یک مجموعه را در بورس ارائه می کند که شرایط مناسب باشد و هر زمانی که تشخیص دادند شرایط مناسب است به بورس ارائه می شود.

او درباره تحقق بودجه گفت: بودجه سال ۹۹ مبلغ ۳۰ هزار و میلیارد بوده که ۲۷ هزار میلیارد از آن تحقق پیدا کرده است. در واقع ۹۳ و نیم درصد از بودجه سال قبل محقق شده است.

امامی اعلام کرد که  در دوره جدید هفت هزار میلیارد تومان تسهیلات گرفته شده است در حالی که ۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است. در دوره جدید مدیریت شهری نه فقط بدهی‌ها اضافه نشده بلکه یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان هم از بدهی‌ها کاهش پیدا کرده است.

او ادامه داد: قسمتی از بدهی‌ها ارزی است و نرخ تبدیل اختلاف ایجاد می‌کند. کل بدهی‌های بانکی شهرداری رقمی معادل ۵۰ هزار میلیارد تومان است.

معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران درباره برات کارت گفت: در سال ۹۹ در یک مورد حدود هشت هزار میلیارد تومان و دور دوم ۶ هزار میلیارد تومان برات کارت صادر شد. نتیجه این اقدام این است که اعتراضاتی که مقابل شورای شهر از سوی پیمانکاران بود دیگر وجود ندارد،  برات کارت ها مانند کارت اعتباری عمل می‌کند و سر تاریخ می‌توانند طلب خود را وصول کنند.

امامی  درباره تهاترهای شهرداری اظهار کرد: شهرداری تهران پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تهاتر کرده است.در سال ۹۶،  در کل ۴۹ میلیارد تومان تهاتر شده و در سه سال گذشته از ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹، حدود پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از طرق مختلف تهاتر شده است.

امامی با بیان اینکه تمامی جرائم راهنمایی و رانندگی دریافت شده است افزود: از سال ۹۱ تا ۹۵ تنها یک‌بار تهاتر شده است. در پنج سال اول ۱۹۲ میلیارد تومان تهاتر شده که ۱۴۱ میلیارد تومان آن وصول شده است.

او در ادامه درباره اثرات کرونا بر بودجه گفت: در پنج ماهه اول دوران کرونا، حدود ۴۲ میلیارد تومان برای اقلام بهداشتی هزینه شده است.

او با تاکید بر اینکه بهترین وضعیت در حوزه بهداشتی بوده و هیچ صرفه جویی مالی در این زمینه نشده است گفت: میزان ابتلا و تلفات شهرداری به نسبت موقعیت اجتماعی‌اش، بسیار پایین بوده است.

امامی درباره لایحه بسته محرک اقتصادی در شرایط کرونایی گفت: لایحه دو بسته محرک مجموعا به مبلغ ۹۹۰ میلیارد تومان درآمد داشته است. درآمد این دو لایحه بسیار نبوده اما موثر بوده است.

او درباره درآمدهای پایدار شهرداری گفت: در این دوره میانگین ۳ درصد به درآمد پایدار اضافه شده است. دو لایحه مهم در مجلس به نتیجه رسیده که یکی افزایش درآمد ناشی از ارزش افزوده از ۳ درصد به ۴ درصد بوده است.

معاون مالی شهرداری تهران، درباره نحوه پرداخت حقوق کارکنان گفت: حتی یک ریال تسهیلات و وام برای پرداخت حقوق کارکنان، دریافت نشده است. سهم ارزش افزوده به میران کافی دریافت شده است.

او ادامه داد: عدم صدور حکم علیه شهرداری بسیار موثر است که ۲۱ هزار میلیارد تومان علیه شهرداری حکم صادر شده است. ۲۶۸ میلیارد تومان که از سال ۱۳۹۱ حکم اولیه بوده، امروز دریافت شده است. امروز رتبه شهرداری در دیوان اداری به رتبه چهارم تنزل پیدا کرده است.

امامی در ادامه بیان کرد: کنترل درصدهای پرداخت همه باعث شده که پرداختی‌ها کم‌تر شود و حتی یک ریال تسهیلات گرفته نشود. البته با بانک شهر هماهنگ کردیم که اگر درآمدها در دوران کرونا جبران نشد، از بانک شهر وام گرفته و حقوق‌ها پرداخت شود اما این کار را نکردیم.

امامی همچنین از انعقاد تفاهم نامه با وزارتخانه‌های نیرو در حوزه برق و تصفیه آب، وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: براساس آن ۱۶ پارک جنگلی مانند سرخه حصار برای ۳۰ سال به شهرداری و سازمان‌های تامین اجتماعی و امور مالیاتی واگذار می شود.

معاون شهردار تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر