کد خبر: 1077514 A

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت گفت: تبعیت از فرمایشات مقام معظم رهبری و سخت نگرفتن در برگزاری مراسم مذهبی را سند افتخار خود می‌دانم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «سعید نمکی» وزیر بهداشت در ستاد کرونای شهر مشهد، ضمن تشکر از رعایت پروتکل‌ها در شب‌های قدر، بیان کرد: چندی پیش یکی از رسانه‌های بیرونی دو عیب بر من گرفت که البته هر دو را سند افتخار خود می‌دانم و آن رسانه اسمش را می گذاشت عدم توفیق در مدیریت کرونا و آن را ناشی از دو چیز اعلام کرده بود، یک اینکه ما در بحث کرونا از فرمایشات مقام معظم رهبری تبعیت کردیم و دوم اینکه ما در برگزاری مراسم دینی سخت نگرفتیم.

وی ادامه داد: واقعیت این است که شب قدر را که نگاه می‌کنم و برگزاری عید فطر را که مرور کردم، افتخار کردم به اینکه به مردم و جمعیت مذهبی اعتماد کردم و خواهش کردم که رعایت کنند.

نمکی افزود: در خوزستان از شیوخ خواستیم ضیافت‌های سنگین عید فطر را مثل سال‌های قبل برگزار نکنند که بالای ۹۰ درصد رعایت کردند و همچنین از روحانیت محترم اهل تسنن خواستیم که در برگزاری مراسم عید فطر همراهی بیشتری کنند که بیشترشان این کار را کردند و خدا را شکر می‌کنم که چنین مردم و یاران همراهی در روزهای سخت اداره‌ی کرونا در کشور در کنار خود داریم.

وی با تشکر از بخش خصوصی در مدیریت کرونا، مخصوصا بخش خصوصی مشهد، گفت:  قبل از عید و موج چهارم، دوستان دانشگاهی شاهد هستند که از آنها تقاضا کردم که خودتان را آماده کنید برای یکی از سنگین‌ترین امواج و طوفان‌هایی که می‌آید.

نمکی ادامه داد: وقتی دیدم ویروسی به نام ویروس انگلیسی نظام بهداشت و درمان انگلیس و اروپا و آمریکا را به زانو درآورد و مرگ‌های بالای چند هزار را رقم زده‌است، یعنی ویروس چه در قدرت سرایت و چه در بیماری‌زایی و چه در مرگ و میر چموش است.

وزیر بهداشت گفت: برای ما و همکاران ما هم یک روز تعطیل و یک روز استرحت در این 16 ماه نصیب نشده است و در این ایام چند کار ویژه کردیم که اگر عنایت پروردگار نبود هیچ کدام از اینها کارساز نمی‌شد.

وی افزود: آنچه که ما را لحظه به لحظه در این شرایط بسیار سخت تحریم به سمت و سوی درست هدایت کرد، ذات الهی بود و در کنار آن همت و تلاش و مدیریت بی وقفه همکاران و همدلی و وفاق ملی که در کشور حاصل شد،  در موج چهارم که از سهمگین‌ترین امواج بود و دنیا را به سختی گرفتار کرد؛ راهکاری جدید را انتخاب کردیم و فهمیدیم که ویروس انگلیسی با ویروس ووهان به شدت متفاوت عمل خواهد کرد.

نمکی گفت: اول دستور دادیم، هیچ دانشگاهی مراجعه‌ی غیر اورژانسی دریافت نکند، چون گفته بودم اگر درست عمل نکنیم تخت کم می‌آوریم و مردم ما را پس میزنند، آبروی که برای جمهوری اسلامی که کسب کردیم تا هیچ بیماری در بیرون از بیمارستان بدون تخت نماند حتی افاغنه که کارت ندارند.

وی ادامه داد: ما حدود ۲۰۰ هزار افغانستانی بدون کارت را در این مدت در بیمارستان‌ها و بستری کردیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: اول به بیمارستان‌ها گفتیم که دیگر بیمار اورژانسی قبول نکند و دوم اقدام دیگر مهم ما راه اندازی کلینیک‌های سرپایی بود که من در تاریخ ۱۰ دی ۹۹ به همکارانم گفتم که مراکز ۱۶ ساعته را نه تنها تعطیل نمی‌کنید بلکه گسترش هم می‌دهید.

وی ادامه داد: سومین کار ما راه اندازی کلینیک سرپایی تزریق داروهای ضدویروسی و  بستری موقت بود، در این بخش ما بار، ۱۵۰ هزار مورد بیمار را که باید ۱۰ روز در بیمارستان بستری می‌شدند را از روی دوش بیمارستان برداشتیم.

وزیر بهداشت بیان کرد: اقدام بعدی ما راه اندازی کمیته‌های ترخیص بود تا با مرخص شدن بیمار به شیوه‌ی هومکر آنها را در خانه مدیریت کنیم.

وی گفت: ۸۵ درصد واکسن دنیا را ۷ یا ۸ کشور دریافت کردند. دیروز خبرنگار سازمان بهداشت جهانی نظرم را درباره کووکس پرسید و گفتم کووکس یک ساز و کار درست دارد اما درست عمل نکرد.

نمکی افزود: درست است who یک سازمان جهانی و قابل قبول است اما نگذاشتند درست عمل کند و قدرت عملکرد درست نداشت و برخی کشورها واکسن را برای خودشان می‌خواهند و اگر اضافه داشت به بقیه می‌دهند.

وی ادامه داد: ما برای واکسن ۴ مسیر رفتیم، از اردیبهشت سال گذشته من دنبال واکسن هستم که بیش از ۳ هزار صفحه مکاتبه کردیم، به همه رو انداختیم و با سختی پول ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن کووکس را دادیم و در این راه رئیس جمهور، رئیس بانک مرکزی، وزیر امورخارجه و همه کمک کردند که واکسن از بیرون بیاوریم.

نمکی گفت: بر اساس  قول‌هایی که به ما داده بودند باید تا اسفند ۴.۵ میلیون دوز واکسن تحویل می‌گرفتیم که محقق نشد، اما دیروز یک میلیون دوز واکسن وارد شد، امروز هم یک میلیون و ۴۵۰ هزار دوز وارد شد و تا آخر هفته بازهم واکسن به دستمان خواهد رسید و تا  خرداد ماه ۱۴ میلیون جمعیت هدف، یعنی جمعیت بالای ۶۰ سال و بیماران خاص و صعب العلاج را بر اساس سند ملی واکسینه می‌کنیم.

وزیر بهداشت افزود: مسیر بعدی تولید مشترک واکسن بود که با کوبایی‌ها در پاستور به خوبی پیش رفتیم و فاز سوم مطالعاتی رو به اتمام است تا از اوایل خرداد کار تولید را در کشور داشته باشیم.

وی گفت: راه سوم تولید داخل بود، در یک سال گذشته در حوزه‌ی واکسن راهی را رفتیم که در ۲۰ سال باید طی می‌شد، جمهوری اسلامی ایران در ۵ یا ۶ پلتفرم صاحب تکنولوژی ساخت واکسن کرونا شد.

نمکی افزود:  ما از اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد قرار بود به دریافت تولید داخل ورود کنیم‌ و بخش قابل توجه تزریق واکسن را همین واکسن‌ها تامین کند.

ویروس کرونا سعید نمکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر