کد خبر: 1077300 A

معاون اجتماعی دادگستری کل استان تهران مطرح کرد:

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان تهران در نشست با فرماندهان پلیس پیشگیری استان تهران پیرامون پیشگیری از جرائم اراذل و اوباش و جرم ضرب و جرح عمدی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

به گزارش ایلنا، علی دیزجی گفت: جرم ضرب و جرح عمدی و جرائم مربوط به اراذل و اوباش از نظر فراوانی ارتکاب، جزء 10 جرم اول در سطح استان تهران بوده و در بسیاری از موارد وقوع این دسته از جرایم حس ناامنی را در جامعه القا می‌کند. از طرفی برخورد شدید قضایی با این گروه از متهمان موجبات پیشگیری واکنشی از ارتکاب اعمال مجرمانه را در جامعه فراهم می‌کند، لذا از مهمترین اقدامات در زمینه پیشگیری از جرم ضرب و جرح عمدی و جرائم مربوط به اراذل و اوباش تشکیل پرونده شخصیت برای اینگونه افراد است که پرونده شخصیت بر مبنای ماموریت ششم سند تحول قضائی با همکاری سازمان بهزیستی تشکیل می‌شود، همچنین لازم به ذکر است پرونده شخصیت دارای آثار بسیار مثبتی است.

این مقام قضائی در ادامه تصریح کرد: باید مددکاران اجتماعی در بحث پرونده شخصیت دخیل شوند و به محض دستگیری اراذل و اوباش، مقدمات تشکیل پرونده شخصیت را فراهم نمایند، پرونده شخصیت راهی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی است.

معاون قضائی رئیس کل همچنین بر ارتقاء فرایند ثبت و گردآوری اطلاعات مربوط به جرائم اراذل و اوباش و رصد و بروزرسانی بانک اطلاعاتی کلانتری‌ها تاکید کرد.

دیزجی بیان داشت‌: سازمانهای مردم نهاد که در سند تحول قوه قضائیه هم بر آنها تاکید شده دارای نقش بسیار مهم و پررنگ هستند و استفاده از سازمانهای مردم نهاد در این قبیل جرائم می تواند کمک شایانی به کاهش جرائم این حوزه با استفاده از آموزش های اخلاقی و برگزاری دوره های اخلاقی منجر شود.

در این نشست مقرر شد پیام های پیشگیرانه در خصوص منازعات و جرم ایراد ضرب و جرح عمدی با همکاری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری تهران و نیروی انتظامی تهیه و در اختیار صدا و سیما جهت اطلاع رسانی مطلوب قرار گیرد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر