کد خبر: 1074778 A

رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور گفت: قبل از انقلاب تنها یک دانشگاه پرستاری به نام فیروزگر را داشتیم، اما الان به ۱۹۵ دانشگاه با حضور ۶۰هزار دانشجو از مقطع کارشناسی تا دکتری رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «محمد میرزابیگی» رییس کل سازمان نظام پرستاری کشور در نشست خبری به مناسبت روز جهانی پرستار، بیان کرد: حوزه‌ پرستاری کشور ما به لطف خدا در سده گذشته پیشرفت‌های خوبی داشته است و اگرچه  پرستاران در این مدت شیوع کرونا بالغ بر ۱۲۰ شهید در عرصه کرونا داشتند و تا الان به طور سلسه وارد ۶ الی ۷ هزار پرستار یا قرنطینه هستند و یا در بستری و استعلاجی به سر می‌برند.

وی ادامه داد: با وجود تمام سختی‌هایی که این افراد دارند، اما در خدمت رسانی صحنه‌های عجیبی را ایجاد کردند که تحسین مردم را برانگیخته کردند.حتی رهبری هم بارها در جهت رسیدگی به مسائل پرستارها سفارش کردند.

میرزابیگی افزود: شرایط مثل زمان دفاع مقدس بود، پرستاران ما با مشکلاتی که خودشان دارند اما حل مشکلات مردم را ترجیح دادند تا به عنوان ایثارگران عرصه سلامت نقش‌شان را ایفا کنند، البته شما خبرنگارها دوشا دوش پرستارها برای بازتاب مشکلاتشان همراه بودیند.

وی گفت: در نیم قرن گذشته، اگر عرصه پرستاری کشور را در نظر بگیرید، متوجه می‌شوید که قبل از انقلاب تنها یک دانشگاه پرستاری به نام فیروزگر را داشتیم، اما الان  به ۱۹۵ دانشگاه با حضور ۶۰هزار دانشجو از مقطع کارشناسی تا دکتری رسیده است.

میرزابیگی افزود: همچنین دوره‌های کوتاه مدت که به حدود ۱۸ دوره می‌رسد با ۱۴ گرایش مختلف را داریم.

وی در پاسخ به خبرنگار ایلنا، مبنی بر اینکه نتیجه‌ انتقادهای سازمان نظام پرستاری در مورد ماجرای سختی کار پرستارها به کجا رسید؟ بیان کرد: قوانین این موضوع به شکل کامل موجود است و بیش از ده سال پیش در این رابطه قانونی تصویب شده است که صراحتا در آن می‌گوید شغل پرستاری جزو مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب می‌شود.

رئیس سازمان نظام پرستاری ادامه داد: یکی از بخش‌های سخت و زبان آور در شغل پرستاری به کاهش ساعت کاری در هفته مربوط است که باید کم‌تر ۳۶ساعت باشد، بحث بعدی فوق‌العاده سختی کار است و برای بخش‌های مختلف امتیازهای مختلف دارد، مثلا بخش عمل جراحی یا بخش سوختگی با هم متفاوت است و اگر این موضوع در نظر گرفته شود، بخشی از مشکلات حل خواهد شد.

میرزابیگی گفت: موضوع دیگر بحث بازنشستگی پیش از موعد است که تامین اجتماعی می‌گوید اگر می‌خواهید کم‌تر از ۲۰ سال بازنشسته شوید باید ۲۰۰ میلیون پرداخت کنید در صورتی که طبق قانون بهره‌وری پرستاری جزو مشاغل سخت است و اینها تفکرات فردی است و ما کاملا پیگیر مطالبات پرستارها هستیم.

اگر پرستاران متخصص نبودند کشته‌های کرونا بیشتر می‌شد

وی ادامه داد: توجه داشته باشید که تا اواسط دهه ۷۰ پرستاری که سواد دانشگاهی داشته باشد و بتواند پا به پای متخصصان پزشکی کار کند ۰.۲ به ازای هر تخت بیمارستانی بود و اکنون این عدد به هشت دهم رسیده است.

میرزابیگی با اشاره به ایجاد تغییراتی در نظام پرستاری، گفت: سیستم پرستاری پیش از انقلاب بیشتر سنتی و غیردانشگاهی بود اما اکنون این حجم از موفقیت پرستاران در بحران کرونا نمایانگر تلاش‌های این قشر است و اگر این پرستاران متخصص نبودند، کشته‌های کرونا بیشتر می‌شد.

وی  ادامه داد: این بیماری نیازمند مراقبت مداوم است و در تمام مواقع پرستار بر بالین بیمار حضور دارد و به نوعی می‌توان گفت پرستاران در این مدت بیمارستان‌ها را اداره می کردند و همچنین  ۱۷۰۰مرکز پرستاری خدمات مراقبت در منزل داریم که این روزها مردم در تمام دنیا درخواست خدمت در منزل دارند و ما هم از سال ۹۵ اقدام به تعریف شکل جدید پرستاری در منزل کردیم، حالا ۱۲۰۰ مرکز فعال در این حوزه داریم و بالغ بر ۳۰۰ یا ۴۰۰ مرکز خدمات به مردم ارائه می دهند.

میرزابیگی گفت: خوشبختانه مراکزی که مراقبت در منزل ارائه دادند همه موفق بودند و یک مورد مرگ و میر از مراقبت در منزل در این بحران گزارش نشد.

نگاه دو گانه به پزشکی و پرستاری

وی با اشاره به ابتلای ۱۰۰ هزار پرستار به کرونا از اول پاندمی، ادامه داد: گلایه مندی‌هایی از وزارت بهداشت به دلیل نگاه دوگانه به پزشکی و پرستاری وجود دارد. آقایان سهمیه خوبی از واکسن به نظام پزشکی دادند اما به ما در نظام پرستاری ندادند.

میرزابیگی افزود: پزشکان و منشی مطب‌ها واکسن دریافت کردند و اکنون بعد از پیگیری‌های زیادی که برای تزریق واکسن پرستاران داشتیم، دو یا سه روزی است که سهمیه ‌واکسن داده اند.

وی گفت: قرار است لیستی تکمیل کنیم و به شکل لکه گیری واکسیناسیون افراد باقی مانده انجام شود و ما هم به پرستاران اعلام کردیم هر کدام که واکسن دریافت نکرده اند به سازمان اطلاع دهد.

میرزابیگی افزود: تاکنون در شهر تهران حدود ۵۰۰۰ نفر اعلام کردند که خواستار دریافت واکسن هستند، ما کمک می‌کنیم روند واکسیناسیون آنها هم انجام شود.

دستگاه‌های مسئول وظایف خود را به درستی انجام نداده‌اند

وی ادامه داد: پیام من به مجلس محترم و کاندیداهای محترم آن این است که مردم و پرستاران یکدیگر را پیدا کردند اما دستگاه‌های مسئول خدمات و وظایف خود را به درستی ارائه نکردند و این دوره از سازمان به سمت مسیر اصلی و حرفه‌ای خود رفته است و با توجه به نیاز جامعه و خواسته پرستاران در حرکت است.

روند جذب نیروها آهسته است

میرزابیگی ادامه داد: همانطور که گفتم معمولا حدود ۷ هزار نفر پرستار یا در قرنطینه یا مرخصی استعلاجی هستند در حالی که روند جذب این نیروها بسیار آهسته است و ۵۳ هزار مجوز استخدام داده شده ولی تاکنون بیش از ۲ یا ۳ هزار نفر وارد سیستم نشدند و روند استخدامی مانند شرایط عادی دنبال می‌شود که درست نیست چون سسیتم باید چابک‌تر عمل کند.

وی افزود: امتیازی برای بخشی از نیروهای شرکتی پرستاری در بحران کرونا درنظر گرفته شد، این پرستاران هیچ فرقی با نیروی استخدامی ندارند.

قرارداد ۸۹ روزه انسانی نیست

میرزابیگی ادامه داد: تاکید دارم قرارداد ۸۹ روزه پرستاران در پیک‌های کرونا نه انسانی است و نه قانونی، سازمان با هر کیفیتی پیگیر این موضوع خواهد بود چون کسی که اینگونه قراردادها را می‌بندد علاوه بر آنکه در آخرت باید پاسخگو باشد باید پاسخگوی پیگیری حقوقی ما هم باشد و پیگیری اجرای قانون تعرفه گذاری در شورای عالی بیمه دنبال خواهد شد.

اضافه کار اجباری برای پرستاران در بعضی بیمارستان‌ها

وی گفت: متاسفانه در برخی بیمارستان‌ها به پرستار اضافه کار اجباری می‌دهند و بعد اعلام می‌کنند چون قانون بهره وری گفته سقف کار شما ۸۰ ساعت است یا پول اضافه کار را به شما نمی‌دهیم و یا می‌گویند اگر خواستید اضافه کار بگیرید از شمول قانون بهره وری خارج می‌شوید.

میرزابیگی ادامه داد: بر اساس ماده ۳۵ آیین نامه اجرایی کارکنان غیرهیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی که می‌گوید، اگر به هر دلیلی از پرسنل بیش از ۶۰ ساعت در ماه اضافه کار اجباری گرفتید، باید به عنوان نیروی تمام وقت او را حساب کنید، پس با این حساب پرستاران یا شامل قانون بهره وری هستند و یا مشمول قانون تمام وقت خواهند بود و در سال گذشته افزایش حقوق‌ و فوق‌العاده ویژه داشتیم که قدردان مسئولین هستیم‌ و حتی مقام معظم رهبری هم بر موضوع تعرفه گذاری برای پرستاران تاکید کردند که این موضوع هم در حال پیگیری است.

انقلاب دانشجو سلامت کارشناسی نظام پرستاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر