کد خبر: 1074280 A

شهردار تهران:

شهردار تهران گفت: تلاش کردیم بی‌انضباطی را کنترل کنیم و یکی از محورهای اصلی در این زمینه در منطقه ۲۲ بود که طرح تفصیلی ابلاغ شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست خبری پیروز حناچی، شهردار تهران، به همراه معاونان فنی و عمرانی و معماری و شهرسازی برگزار شد. حناچی در ابتدای این نشست گفت: در یک کلام تلاش کردیم که متفاوت عمل کنیم و مسیر ۳۰ ساله ای که به آن نقد داشتیم را تغییر دهیم و قطاری را که با سرعت حرکت می کرد و برای شهر عارضه داشت را متوقف کنیم.

او با بیان اینکه این قطار را در ریل دیگری قرار دادیم، گفت: ما نگاهی داشتیم که می‌گفتند شهر را با ۲۵ سرمایه‌گذار اداره می‌کنند و طبیعتا این شیوه عارضه های سنگینی را برای ۸ میلیون نفر دیگر ایجاد می کرد.

حناچی ادامه داد: تلاش کردیم شهر را برای ۸ میلیون نفر و حتی سرمایه گذاران زیست پذیر کنیم.

او با تاکید بر اینکه تلاش کردیم به استاندارهای جهانی نزدیک شویم، گفت: تهران یکی از کلانشهرهای مهم است و در رنکینگ جهانی وضعیت خوبی ندارد و تلاش کردیم آن را اصلاح کنیم. هرچند همه ابزار در اختیار ما نیست، برای مثال تاثیر تجارت جهانی بر تهران در دست ما نیست، اما یکی از اهدافی که تعقیب کردیم اصلاح وضعیت رنکینگ جهانی تهران بوده است.

او با اشاره به پروژه هایی که انجام شده است، گفت: پروژه‌های شارباغ، هفت تیر و امیرکبیر دیدگاه‌های جدیدی دارند و براساس آن بحشی از فضای شهر به شکل عادلانه در اختیار شهروندان قرار گرفت.

او درباره پروژه خیابان ولیعصر گفت: در ولیعصر تلاش برای ثبت ملی آن از قبل آغاز شد و تلاش برای ثبت جهانی آن را نیز ترغیب می کنیم. در ولیعصر قنادی داریم که ۱۰۰ سال از عمر آن می گذرد و در دنیا این موارد  را حفظ می کنند و باید به این سمت برویم.

شهردار تهران گفت: تلاش برای انتقال پادگان ها به بیرون از شهر اقدام دیگری بود که در پیش گرفتیم و پروژه ای که قرار بود دو میلیون بارگزاری داشته باشد را به ۵۶۰ هزار متر مربع رساندیم و تلاش می کنیم این موضوع را که اقدام بسیار مهمی است را تبدیل به یک معامله کامل برد برد  و قابل دفاع کنیم و سهم خود را گذاشتیم تا تبدیل به فضای عمومی شود.

او با اشاره به حمایت شهرداری از مراکز نوآوری گفت: مراکز نوآوری  را مورد حمایت قرار دادیم و اینها می توانند یک تحول در اشتغال به وجود آورند.

او با اشاره به پروژه های در دست اقدام گفت: پروژه های بزرگ ولیعصر در جنب پارک دانشجو و پروژه رازی در جنب برج طغرل به زودی به افتتاح خواهد رسید.

حناچی با بیان اینکه تلاش کردیم بی انضباطی را کنترل کنیم، گفت: یکی از محورهای اصلی در این زمینه در منطقه ۲۲ بود که طرح تفصیلی ابلاغ شد.

او تاکید کرد: سرنوشت شهر را به فروش تراکم گره نزدیم و تلاش کردیم منابع مالی پایدار را افزایش دهیم.

شهردار تهران گفت: رود دره های تهران را با نگاه گستره قلمرو عمومی در حال تعقیب داریم. یکی از ویژگی های این دوره توسعه فضای سبز در مقیاس محلی و منطقه ای بوده است و در این زمینه در منطقه ۱۰ پارک مناسبی ایجاد خواهد شد.

او در حوزه هوشمندسازی گفت: در حوزه هوشمندسازی تهران کارهای زیادی انجام شده است‌.اپلیکیشن تهران من ۳ میلیون استفاده کننده دارد.

حناچی گفت: تلاش برای شفاف کردن فعالیت های شهرداری تهران انجام شده است و امروز  تراز مالی شهرداری تهران به روز شده است.

او با اشاره به تغییر رویکرد در تماس های ۱۳۷ که یکی از راه های ارتباطی با مردم است گفت: اپلیکیشن دوچرخه و پسماند نیز از دیگر اقدامات بود و در مساله پسماند روزی دو هزار تن در کاهش روزانه زباله تاثیر داشته است البته که تنها تاثیر این اپلیکیشن نبوده است.

شهردار تهران گفت: خدمات غیرحضوری در فضای مجازی نیز از اقداماتی است که در حال انجام هستیم و این نشان دهنده تغییر ریل است و اگر می‌خواهیم تهران قابل زندگی باشد نیازمند تداوم آن هستیم.

شهردار تهران در پاسخ به سوالی درباره مطالبات شهرداری از  دولت گفت: مطالبات ما از دولت در حوزه‌های مختلف است. در زمینه صرفه‌جویی مصرف سوخت، با مصوبه شرایط کرونایی، ۵۰ درصد افزایش داده شد، بخش دیگر مربوط به سوبسید حمل و نقل است. همچنین کمک‌های دریافتی از اوراق مشارکت و پروانه‌هایی که دستگاه‌های مختلف دولتی دریافت می‌کنند. بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان فقط در زمینه پروانه‌ها مربوط به دستگاه‌های دولتی است که بدون پروانه ساخت و ساز کردند. هر ساله بنابر موضوعاتی از جمله سهم دولت در بافت‌های فرسوده و نوسازی شهری بخشی از آن را از طریق وزارت اقتصاد تهاتر می‌کنیم و از میزان بدهی‌ها کاسته می‌شود و حدود ۵ هزار میلیارد از این طریق پرداخت شده است. حجم زیادی ساخت و سازهای بدون پروانه در حوزه‌های مختلف توسط دستگاه‌های نظامی اعم از لشکری و کشوری انجام شده است.

شهردار تهران در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا آیا به نظر شما شورا با ترکیبی از دو جناح می‌تواند در نظارت پذیر کردن شهرداری موفق‌تر باشد یا شورای یک دست گفت: ایده ها مبنی بر این است که حداکثر مشارکت عمومی حضور یابند و به میزانی که مشارکت بالا می رود کیفیت فضای انتخابات نیز افزایش می یابد و کسانی که با مردم ارتباط بهتری دارند و متخصص ترند می توانند انتخاب شوند.

او ادامه داد: به میزانی که مشارکت کاهش می یابد ممکن است شرایطی پیش آید که کسی با ۱۰۰ هزار رای به شورای شهر راه یابد که این به نفع شهر تهران نیست و به نفع آینده تهران هم نیست. اگر از من بپرسید، به نظرم شورای ترکیبی بهتر است و در صورتی که افراد  بتوانند یک هدف واحد را دنبال کنند بهتر خواهد بود تا اینکه نقطه نظرات یک دست باشد.

شهردار تهران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه کمیسیون نظارت شورا، بر تعدادی از تخلفات شهردار وقت منطقه ٣ صحه گذاشته، اما به این تخلفات رسیدگی نشده است، آیا این مسئله عدم رسیدگی تحت تاثیر حمایت‌های سیاسی بوده است؟ گفت: عدالت برای همه اجرا می شود البته ظرفیت های عمومی برای استفاده از موضوع وجود دارد و هیچ حکم قطعی روشنی هنوز وجود ندارد که به آن استناد کنیم.

او ادامه داد: ما در شرایطی در شهرداری کار می کردیم که بی نظمی مطلق حاکم بود و ما از آن به سمت نظم حرکت کردیم.در این فاصله افرادی تصمیم هایی گرفتند و اینکه چگونه با آنها برخورد می کنیم مهم است، اگر تصمیم با روال عمومی شهرداری منطبق بوده، تخلف قطعی تلقی می‌شود و این محل بحث ما است‌ اما همه مواردی که از آن اسم بردید از این لایحه خارج نبود و نمی توانیم الان اطلاع رسانی کنیم اما به موقع و زمانی که احکام قطعی شد اعلام خواهیم کرد.

او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در پایان دوره های مدیریتی گذشته شاهد افتتاح های نمایشی بودیم و پروژه های ناقص و بی کیفیت افتتاح می شدند آیا در این دوره هم باید شاهد افتتاح پروژه های ناقص و بی کیفیت باشیم گفت: اگر پروژه ناقصی را افتتاح کردیم قطعا باید اعتراض کنیم. برای مثال پروژه محور شارباغ ۸ کیلومتر است و ۴ نقطه عطف در آن داریم که قطعا زودتر افتتاح می شود. اما طول مسیر اقدام طولانی تری است که انجام می دهیم اما ممکن است تا پایان دوره باقی بماند. اما پروژه ها را به ویژه در ایستگاه های مترو به طور کامل افتتاح می کنیم.

حناچی در پاسخ به پرسش دیگری درباره شفافیت در انتشار حقوق مدیران شهرداری گفت: یک حقوق ثابت و یک متغیر وجود دارد که مستقیما به فعالیت مدیران مربوط است. در مجمع ها و سازمان ها اگر به موقع برگزار شود به دلیل اینکه اقدامات مجامع به منافع شهرداری مربوط است مدیران تشویق می شوند.

او با اشاره به اینکه به ما گفتند فیش مدیران را منتشر کنید اظهار کرد: اما این اقدام به صلاح نیست چرا که خیلی از مدیران وام گرفتند و درست نیست منتشر شود. از سوی دیگر پایه حقوق مدیران هم ملاک نیست و فعالیت آنها موثر است.

حناچی درباره هشدار قوه قضاییه  به شهرداری در مساله حریم تهران گفت: موضوع  حریم تهران پیرو گزارش جلسه با قوه قضاییه بود. درگیری های ناشی از حریم یکی از موضوعات مهم کشور است که تنها مربوط به تهران نیست.

او درباره حمایت قوه قضاییه از شهرداری گفت: در مورد حمایت قوه قضاییه همواره درگیر چالش منافع خصوصی و عمومی هستیم. افرادی که منافع شخصی دارند در برابر منافع عمومی هزینه سنگین می کنند و بدون حمایت قوه قضاییه در این محاکم پیروز نمی شویم. رقم ها نجومی است و بدون حمایت حاکمیت به نتیجه نمی رسد.

حناچی در مورد پرونده رسا تجارت گفت: این پرونده خیلی خاص است و برخی از قسمت های آن مربوط به نیروهای مسلح است.

حناچی درباره سرانجام دستگیری دو شهردار منطقه ۸ و ۲ تهران، بیان کرد: هنوز حکمی برای همکارانمان که دستگاه‌های نظارتی پیگیر بودند، صادر نشده است. امیدوارم که تبرئه شوند اما پرونده همچنان مفتوح است.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر محافظه کار بودن مدیریت شهری در قبال تخلفات گفت: من برای محافظه‌کاری و این انتقادها از ادبیات کمک می‌گیرم؛ «خرج چو از کیسه مهمان بود ، حاتم طائی شدن آسان بود». ما در مقام اجرا هستیم باید به گونه ای عمل کنیم که منافع شهر و شهروندان را تامین کنیم. در همین پرونده‌های تخلفات به تعداد زیادی رسیدگی شده و نتایجی هم داشت یکی از آنها ساختمان روزنامه اطلاعات بوده که به شهرداری بازگشت، از طرف دیگر به صورت حقوقی هم پیگیری می کنیم. اما اگر اسم این کار محافظه‌کاریست من محافظه کار هستم.

ادامه دارد...

شهردار تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر