کد خبر: 1070826 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

رئیس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران ضمن تشریح دستاوردهای شورای پنجم در حوزه کارگری گفت:‌ از ابتدای امسال شاهد همترازی حقوق نیروهای شرکت شهربان، معبربان و حریم‌بان با نیروهای شرکت هادیان شهر هستیم.

«افشین حبیب‌زاده» در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص دستاوردهای شورای پنجم برای کارگران شهرداری تهران گفت: این دوره از شورای شهر تهران با برخی مصوبات و پیگیری‌های خود، گام‌های مهمی در جهت تضمین حقوق کارگران و ایجاد امنیت شغلی آن‌ها برداشته است.

رییس فراکسیون کارگری شورای اسلامی شهر ادامه داد: شورای اسلامی کار یکی از معدود تشکل‌های به رسمیت شناخته شده در قانون کار است که می‌توان مشکلات کارگری را در آن شورا با حضور نمایندگان کارگران و کارفرما مورد بررسی قرار داد و آن‌ها را حل کرد. یکی از مطالبات گروه‌های کارگری در شهرداری تهران، تشکیل شوراهای کارگری بود که بعضا برای تشکیل آن از سوی برخی مدیران شهری، مقاومت‌هایی صورت می‌گرفت.

وی یادآور شد: برای رفع این مشکل با مدیران اداره کار استان تهران و مدیران مربوطه شهرداری جلساتی برگزار شد و خوشبختانه به نتایج خوبی هم دست یافتیم، اما به دلیل شیوع بیماری کرونا، امکان برگزاری مجمع عمومی برای تشکیل این تشکل‌ها از جمله تشکل شرکت مترو فراهم نشده است.

این عضو شورای اسلامی شهر به ابلاغ بخشنامه بهسازی وضعیت نیروهای حجمی شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: متاسفانه در برخی از شرکت‌های پیمانکاری شاهد انباشت مطالبات کارگران بودیم. در برخی از این شرکت‌ها حقوق کارگران هر دو سه ماه یکبار پرداخت می‌شد و حق بیمه آن‌ها به طور منظم واریز نمی‌شد و در دریافت سنوات و عیدی و پاداش مطالبات چندساله وجود داشت.

حبیب زاده اضافه کرد: در زمان تدوین بخشنامه بهسازی وضعیت نیروهای حجمی در شهرداری تهران برای تک تک مسائل و مشکلات کارگران چاره‌اندیشی شد. به طور مثال طبق این بخشنامه شرکت‌های پیمانکاری باید تضامین لازم را برای پرداخت حداقل حقوق دو ماه کارگران را به شهرداری ارائه دهند تا در صورتی که در پرداخت با مشکل مواجه شدند، از این منابع، حقوق کارگران از سوی شهرداری پرداخت شود. همچنین در این بخشنامه تاکید شد که از این به بعد پیمانکاران اجازه ندارند، حقوق کارگران را به صورت دستی پرداخت کنند بلکه باید به نام کارگران، حسابی افتتاح و تمامی دستمزد، عیدی، سنوات و پاداش به آن واریز شود.

رییس فراکسیون کارگری شورای اسلامی در خصوص ضمانت اجراهای این بخشنامه گفت: در این بخشنامه به شهرداری به عنوان کارفرما اجازه داده شده، در صورتی که پیمانکار از مفاد این بخشنامه تخلف کند، آن را در لیست سیاه قرار دهد تا دیگر نتواند در مناقصات شهرداری شرکت کند.

وی از دیگر دستاوردهای مهم شورا در حوزه کارگری را اقدام برای هم ترازی حقوق کارگران پیمانکاری مطرح کرد و گفت: از ادوار گذشته تفاوت دریافتی میان کارکنان شهرداری با کارگران پیمانکاری طرف قرارداد با شهرداری مطرح بود. در این دوره گام اول برای همترازی حقوق میان نیروهای پیمانکار با نیروهای طرف قرارداد با شهرداری برداشته شد و از ابتدای امسال شاهد همترازی حقوق نیروهای شرکت شهربان، معبربان و حریم‌بان با نیروهای شرکت هادیان شهر هستیم.

رییس کمیته نظارت شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: همچنان نیروهای پیمانکاری در حوزه پسماند، فضای سبز و مترو حداقل بگیر هستند که امیدواریم در بودجه سال آینده شهرداری برای نیروهای این حوزه‌ها نیز بتوانیم همترازی را عملیاتی کنیم.

شورای شهر تهران شهرداری تهران کارگر فراکسیون کارگری افشین حبیب زاده نیروهای پیمانکاری شهرداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر