کد خبر: 1068907 A

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت گفت: فاز اول واکسیناسیون با وجود مشکلات و کندی‌هایی که داشت و بعضا مورد قبول من نیست، پیش رفت، اما به هر حال کار تازه‌ای بود و هر کار تازه‌ای ممکن است فراز و فرودهایی را داشته باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «سعید نمکی» وزیر بهداشت در برنامه آغاز واکسیناسیون عمومی بر علیه بیماری کرونا بیان کرد: تشکر می کنم از عزیزانی که فاز یک را به خوبی مدیریت کردند، گرچه آغاز راه بود و مشکلات و کندی‌هایی داشت که بعضا مورد قبول من نیست، اما به هر حال کار تازه‌ای بود و هر کار تازه‌ای ممکن است فراز و فرودهایی را داشته باشد.

وی ادامه داد: اما خوشبختانه علی‌رغم تمام دغدغه‌هایی که برای تهیه واکسن داشتیم که با ساز و کار کووکس و چه با قراردادهایی که از ماه‌ها پیش برای تهیه واکسن با شرکت‌های خارجی داشتیم و چه اقدامات دیگر متاسفانه با مشکلات ناشی از تولید آنها و بدعهدی‌ها متاسفانه دیرتر از موعد و کمتر از حد مورد نظر واکسن دریافت کردند.

نمکی افزود: ولی با دو هفته تاخیر توانستیم جمعیت گروه اول‌مان را واکسینه کنیم و خوشحالیم در موعد مقرر فاز دوم واکسیناسیون کشوری را آغاز می‌کنیم و این خبر خوش را هم حتما عزیزان شنیدند که ما با تکیه بر تولید داخل توانستیم فاز ۳ آزمایش بالینی یکی از معتبر‌ترین و موثرترین واکسن‌های جهان که در پاستور با انتقال دانش فنی از کوبا صورت گرفته را آغاز کنیم.

وی گفت: هر شب که چشمانم را بر هم می‌گذارم از خدا می‌خواهم تا خبر خوشی به من بدهد که خبر خوش دیگر من هم این بود که شرکت دیگری به جمع آنهایی که به فاز دوم ملحق می‌شوند، می‌پیوندد و در آینده نزدیک از قابلیت‌هایی که در آن می‌بینم، آن شرکت هم به جمع دیگر واکسن‌ها خواهد پیوست و مجموعه اسپوتنیک هم در کشور در حال کلیدخوردن است.

وزیر بهداشت ادامه داد: امیدواریم از این ماه به بعد سرعت بیشتری را برای پوشش واکسیناسیون کووید ۱۹ طبق جدولی که در سند ملی داریم داشته باشیم.

ادامه دارد...

وی افزود: مردم نباید سرگردان و ناآگاه از شیوه واکسیناسیون باشند، همکارانم باید با مهارت و تکیه بر زیرساخت نظام شبکه به موقع به مردم خبر دهند که کسی در لحظه‌ای دچار ابهام نشود که مستحق دریافت واکسن است یا نه و یا باید به کجا مراجعه کند، ما نباید ازدحامی از مردم در محل‌های تزریق واکسن را شاهد باشیم‌، امروز واکسیناسیون جمعیت ۸۰ سال به بالا آغاز می‌شود و ممکن است برخی از این عزیزان قابلیت آمدن به مراکز تزریق واکسن نداشته باشند و همکاران من باید ساز و کار مناسبی برای تکریم این عزیزان داشته باشند.

نمکی ادامه داد: نگذارید پیرزن و پیرمردی تنها که جز خداوند کسی را ندارد آهی بکشد که ای کاش کسی به او واکسن بزند، از همکارانم و عزیزان بهداشت می‌خواهم هیچ پیرزن و پیرمردی مبادا به دلیل نداشتن خانواده از واکسیناسیون دور بماند و در این زمینه اگر لازم است از عزیزان بسیجی، هلال احمر و خیرین کمک بگیرید که کار را انجام دهیم و پیرزن و پیرمردی در خانه نماند که از واکسیناسیون جا بماند.

وزیر بهداشت گفت: اطلاعات را باید به موقع به مردم داد و امروز واکسیناسیون بالای ۸۰ سال است، سپس بالای ۷۵ سال، این افراد باید مطلع باشند و دچار سردرگمی نشوند.

وی افزود: اگر جایی در استانی واکسن کم داریم و ۸۰ سال به بالا در منطقه‌ای بیشتر است باید ساختاری فراهم شود که فردی بالای ۸۰ سال در استانی با عدم تزریق واکسن روبرو نشود.

وزیر بهداشت واکسن کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر