کد خبر: 1068329 A

مدیرعامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران خبر داد:

مدیرعامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران از بهسازی و مرمت سازه‌های گرادیان موجود در پهنه‌ جنوبی ( گذر موج) مجموعه فرهنگی گردشگری دریاچه شهدای خلیج فارس که به دلیل عدم تحمل شرایط جوی و محیطی دچار فرسودگی و گسست شده بود، خبر داد.

به گزارش ایلنا، فریدون رضوی‌کیا با بیان اینکه پروژه گذر موج، متشکل از سازه‌ فلزی گرادیان، رواق‌های چوبی، آمفی تئاتر واگرا، فانوس‌های عظیم کرباسی، مسیرهای عبور دوچرخه و پیاده رو و پلکان منظرگاه است، اظهار کرد: در دوره مدیریتی اخیر، توجه به مباحث HSE و ارتقای سطح ایمنی شهروندان و گردشگران مجموعه فرهنگی گردشگری دریاچه شهدای خلیج فارس به صورت جدی در دستور کار شرکت قرار گرفت. در همین راستا برنامه‌ مدون بازرسی، نگهداری و تعمیرات سازه‌ها و المان‌های موجود در مجموعه تهیه شد.

وی با تاکید بر اینکه سازه‌های فلزی گرادیان گذر موج، تحت بازرسی فنی قرار گرفت و مشخص شد که۷ عدد از سازه‌های فانوسی گذر موج به دلیل عدم تحمل شرایط جوی و محیطی دچار فرسودگی و گسست شده است، اضافه کرد: در نهایت به منظور حفظ جان شهروندان و گردشگران، ۲ سازه از محل اتصال به سازه‌ اصلی جداسازی شد و پس از مرمت و مقاوم‌سازی، مجددا بر روی سازه‌ اصلی نصب شد. همچنین ۵ سازه دیگر نیز که دارای مشکلات جزئی بودند در محل اتصال مقاوم سازی شدند.

وی با اشاره به انتخاب گذر موج به عنوان رتبه نخست جایزه دوسالانه‌ ملی معماری و شهرسازی ایران در سال ۹۹ در بخش شهرسازی ومعماری منظر، گفت: بنا به اعلام مهندس فرهاد نظام‌زاده، طراح گذر موج، ایده‌های طراحی این اثر، اَشکال ارگانیک بوده است. حرکت امواج آب تا رسیدن به ساحل، استفاده هماهنگ از نور و تاریکی و استفاده از دهانه‌ها و قوس‌ها و رواق‌ها برای ایجاد جریان متناوب فضایی به عنوان اصلی ترین ایده‌هایی معرفی شده اند که منجر به خلق این اثر زیبای بصری شده است.

مدیرعامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران با اشاره به اهمیت فرایند مهندسی بازسازی بنا، افزود: تمامی مراحل اجرایی با نظارت و بازرسی شرکتِ مشاورِ رتبه‌دارِ مورد تأیید سازمان برنامه انجام شد و در حال حاضر مقاوم سازی تمام سازه‌ فلزی بنا به اتمام رسیده است.

بر اساس گزارش روابط عمومی شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران، رضوی کیا با اشاره به در جریان بودن عملیات تعمیر و بازسازی پوشش سازه های چوبی ( ترموودها) گذر موج اظهار امیدواری کرد مرمت این سازه ها در روزهای آینده و در زمان تعطیلی دریاچه به اتمام برسد.

دریاچه شهدای خلیج فارس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر