کد خبر: 1065136 A

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از نصب سنسورهای سنجش سمت و سرعت باد در پایتخت خبر داد.

به گزارش ایلنا، رضا کرمی محمدی با اعلام این خبر گفت: در راستای تحقق اولویت‌ها و توسعه سامانه‌های پیش بینی پایش و هشدار مخاطرات جوی نظیر سامانه پیش بینی و هشدار سیل، یخبندان و…. سال گذشته سامانه‌های پایشی متعددی رونمایی شد و همچنین طرح خرید و راه اندازی تجهیزات سنجش سمت و سرعت باد نیز در دستور کار سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران قرار گرفت. 

کرمی محمدی با بیان اینکه نقاط اولویت دار و جانمایی برای نصب این سنسورها شناسایی شده است، افزود: در همین راستا تعدادی سنسور و ملزومات ایستگاه سنجش سمت و سرعت باد خریداری شده که حدود ۱۰ ایستگاه به طور کامل راه اندازی شده و مابقی در سال جاری نصب و به بهره برداری خواهد رسید. 

او افزود: البته این تعداد ایستگاه برای تهران و اطراف آن کافی نیست و از برنامه‌های امسال سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران این است با توجه به محدودیتی که در بودجه داریم تا جایی که بتوانیم تعداد آن را افزایش دهیم. 

کرمی محمدی تصریح کرد: با توجه به افزایش اثرات ناشی از تغییرات اقلیمی در سال‌های اخیر نظیر وزش بادهای شدید و وقوع طوفان‌های موقت در تهران می‌تواند مشکلات و خطرات مختلفی را ایجاد کند، از این رو موضوع سنجش سمت و سرعت باد از دغدغه‌های مدیریت بحران شهر تهران است و این سامانه نیز بر همین راستا اجرایی می‌شود. 

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران عنوان کرد: با استفاده از این سنسورها و دانش فنی متخصصان این حوزه، می‌توانیم در پیش بینی سرعت وزش باد و احتمال وقوع طوفان و یا آلودگی هوا از آن استفاده کنیم. همچنین برای تشخیص جهت بوی نامطبوع شهر تهران چنانچه مسیر حرکت باد را بدانیم می‌توانیم بفهیم چه مناطقی تحت تاثیر قرار می‌گیرند و منشا آن را پیدا کنیم. 

به گزارش روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، کرمی محمدی با بیان اینکه با کمک این سنسورها اطلاعات بر اساس داده‌های واقعی و نه بر اساس حدس و گمان تقریبی بدست می‌آید، افزود: با پیش بینی احتمال وقوع طوفان نسبت به پیش آگاهی مجموعه مدیریت شهری در این زمینه نیز اقدام خواهد شد.

 

آلودگی هوا بودجه پایتخت شهر تهران مدیریت بحران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر