کد خبر: 1064595 A

سخنگوی سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با ایلنا:

سخنگوی سازمان غذا و دارو در مورد بروز تخلف در واکسیناسیون پاکبان‌ها گفت: بروز موارد تخلف اجتناب‌ناپذیر است، مهم آن است که تخلفات شناسایی و با آنها برخورد شود.

«کیانوش جهانپور» سخنگوی سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به این سوال که چرا با وجود ایجاد سامانه‌ی تیتک در ماجرای واکسیناسیون پاکبان‌های آبادان و علی آباد کتول تخلف پیش آمد؟ بیان کرد: به هر حال بروز موارد تخلف اجتناب‌ناپذیر است، مهم آن است که تخلفات شناسایی شود و با آنها برخورد صورت گیرد.

وی ادامه داد: قطعا در این زمینه هم بازرسی وزارت بهداشت و هم  مراجع قضایی و دادستانی به عنوان مدعی العموم ورود خواهند کرد و با افرادی که به هر نحوی در این زمینه تخلف کرده باشند، برخورد خواهد شد.

جهانپور در واکنش به اینکه گفته شده این تخلف به دلیل بروز کرده که هنگام واکسیناسیون همه ماسک داشتند و چهره‌ها قابل شناسایی نبوده است، گفت: این حرف‌ها قصه است و افراد باید در هنگام واکسیناسیون احراز هویت شوند و هر فردی چه در احراز هویت و چه در اعلام اسامی تخلف کرده باشد، اسامی به دانشگاه‌های علوم پزشکی داده می‌شود و افراد خارج از اولویتی که درخواست تزریق داشتند، اگر جزو اسامی نباشند متخلف هستند و بدون تعارف در شرایط حال حاضر باید با این افراد برخورد شود.

وی ادامه داد: سامانه در رابطه با این مسائل خیلی توانست کمک کند، با توجه به اینکه رهگیری و ردیابی تک تک ویال‌ها و واحدهای واکسن امکان‌پذیر است، کمک بسیار زیادی به ما می‌کند، تا موارد احتمالی تخلف شناسایی شود و قاعدتا شناسایی موارد هم در این راستا قابل شناسایی است و متخلفان باید پاسخگوی مراجع قضایی باشند.

جهانپور در رابطه با واکسن کرونای تولید داخل بیان کرد: مطابق برنامه‌های قبلی این فرایند در مسیر خودش قرار دارد و اولین واکسنی که تولید داخل خواهد شد، فاز سوم مطالعات بالینی‌اش را در کشور کوبا بیش از یک ماه قبل شروع کرده و ظرف روزهای آتی در کشور ایران هم وارد فاز سوم مطالعات بالینی خواهد شد.

وی گفت: به نظر می‌رسد تا اواخر بهار، واکسن پاستور را به‌عنوان اولین واکسن تولید داخل با مجوز تولید انبوه آن را داشته باشیم و بعد از آن واکسن برکت به این جمع خواهد پیوست، به ترتیب بقیه واکسن‌ها طبق بررسی‌های زمان بندی شده و بعد از طی مراحل مطالعات بالینی یکی پس از دیگری وارد تولید انبوه می‌شوند.

جهانپور ادامه داد: بیش از ۱۶ واکسن به عنوان کاندیدا در موسسات و شرکت‌های مختلف در ایران در ماه‌های گذشته در حال ساخت یا انجام مطالعات پیش بالینی و مطالعات بالینی هستند و به هر حال هر کدام از این کاندیداهای واکسن‌ها می‌توانند مطالعات پیش بالینی خودشان را به سازمان غذا و دارو ارائه کنند.

وی افزود: بعد از آن سازمان غذا و دارو و کمیته ملی اخلاق در پژوهش می‌تواند تایید برای مطالعات بالینی بدهد و بعد از آن می‌توانند وارد فاز تولید انبوه شوند، به هرحال از این جمع، چهار مورد تا الان وارد فاز مطالعات بالینی شدند و واکسن‌های دیگری هم است که هر کدام در هر زمانی که بتوانند، مجوزهای لازم را دریافت کنند به این جمع اضافه می‌شوند.

جهانپور در پایان با اشاره به وضعیت واکسیناسیون در کشور گفت: فعلا در فاز یک هستیم، ولی نظر می‌آید ظرف روزهای آتی تا اوایل اردیبهشت فاز یک واکسیناسیون پایان پذیرد و وارد فاز دوم خواهیم شد که عمدتا گروه‌های بالای ۶۴ سال را شامل می‌شود و بعد از آن وارد فاز ۳ و ۴ می‌شویم که واکسیناسیون عمومی‌تری است که گستره بیشتری دارد و در فصل تابستان و پاییز انجام می‌شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو کیانوش جهانپور واکسیناسیون کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر