کد خبر: 1063141 A

اسماعیلی:

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به وظایف قوه قضاییه در برگزاری انتخابات گفت: قوه قضاییه در سه محور پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی، رسیدگی ویژه به جرایم و تخلفات و پاسخگویی به استعلامات سوابق داوطلبان امر انتخابات وظیفه دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه حمایت که عصر امروز در سازمان زندانها برگزار می‌شد، با اشاره به پرونده حسن رعیت گفت: کسانی که در این پرونده جز متهمان پرونده هستند که دادسرا نسبت به آنها نظر به تعقیب داشته همین ۲۱ نفری هستند که در کیفر خواست اسامی شأن آمده است.

وی همچنین درباره پرونده بابک زنجانی ادامه داد: ما بارها اعلام کردیم که تمام تلاشی این است بخشی از اموال داخل را تامین کنیم. تلاش های جدی داریم برای اموال و دارایی‌های ایشان که در خارج از کشور دارد. زمینه های بوجود می آید که باز با موانعی برخورد می‌کند.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: در حال حاضر اولویت ما اولویت ما موضوع بدهی های او به دولت در ارتباط با پرونده اش است و متناسب با وضعیت بدهی ها هم سایر بخش های مندرج در حکم دادگاه هم اقدام خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا مهدی هاشمی آزاد شده است و  محکومیتشان به پایان رسیده است یا خیر؟  گفت: خیر، این خبر صحت ندارد.

سخنگوی قوه قضاییه  درباره اعتراض حمید صفت به حکم صادره قصاص اظهار کرد: اطلاعی در این خصوص ندارم.

وی همچنین درباره تخلفات انتخاباتی گفت: برگزاری انتخابات از مسائل بسیار مهم جامعه است، کشور ما کشور انتخابات است.

وی افزود: سالی نیست که ما در کشور انتخابات نداشته باشیم و در برگزاری انتخابات نه در نفس برگزاری اما در فرآیند انتخابات ماموریت‌هایی برای قوه قضائیه پیش بینی شده است.

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به وظایف قوه قضاییه در برگزاری انتخابات گفت: قوه قضاییه در سه محور پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی، رسیدگی ویژه به جرایم و تخلفات و پاسخگویی به استعلامات و سوابق داوطلبان امر انتخابات وظیفه دارد.

اسماعیلی با اشاره به محور اول گفت: در محور اول (پیشگیری از جرایم انتخاباتی) دقیقا در هجدهم بهمن ماه ۱۳۹۹ یعنی قبل از آنی که فرآیند انتخابات آغاز شود ریاست قوه قضاییه طی بخشنامه ای دستور تشکیل ستادهای پیشگیری و رسیدگی به تخلفات انتخاباتی را صادر کردند.

وی ادامه داد: متعاقب آن دستور هم در مرکز ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخابات با مسئولیت دادستان کل کشور و دبیری معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه تشکیل شده است.

سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: در همه استانها و شهرها در سال ۹۹ این ستادها تشکیل شده، و فرآیند برگزاری انتخابات رصد می شود  و توصیه ها و تاکیدات اولیه در حوزه پیشگیری هم دارند.

اسماعیلی تصریح کرد: در بخش دیگر ماموریت که استعلام و پاسخگویی به استعلامات ناظر به سوابق انتخابات داوطلبان در انتخابات شوراها، انتخابات میان دوره ای مجلس، انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان و انتخابات ریاست جمهوری ستاد مربوطه تشکیل شده است و تا به امروز بالغ بر ۱۰۰ هزار استعلام در مورد داوطلبان انتخابات واصل شده که اکثر این استعلامات بررسی شده و پاسخ داده شده است و باقی مانده آن هم در مدت مشخص قانونی پاسخ داده می شود.

اسماعیلی تصریح کرد: به دلیل اینکه فضای کشور فضای انتخاباتی نشده است گزارشی از جرایم تخلفاتی نداشته ایم.

اسماعیلی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چندی پیش دولت اعلام کرد تمامی شکایات علیه رسانه‌ها را پس گرفته و شما در یکی از نشستهای خبری اعلام کردید این نامه وصول نشده حالا بعد از گذشتن بیش از دو ماه از آن جلسه بفرمائید این نامه وصول شده یا شکایت از رسانه‌ها به نوبه خود باقی است، گفت: در این خصوص هنوز اطلاعاتم به روز نیست.

وی ادامه داد: آن مقطع هنوز شکایتی واصل نشده بود اما اکنون باید از شعب سوال کنم که آیا نامه‌ای واصل شده است یا خیر، البته مکاتبه این قبیل از موارد با ستاد قوه قضائیه انجام نمی‌شود و با شعب انجام می‌شود برای همین می گویم که باید از شعب سوال کنم.

 

غلامحسین اسماعیلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر