کد خبر: 1062209 A

صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه امیرکبیر با سرمایه اولیه ۱۰ میلیارد تومانی با حضور سید احمد معتمدی، دکتر وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی، حسین حسینی تودشکی معاون پژوهشی دانشگاه و علی نیکبخت مدیر فناوری و توسعه نوآوری دانشگاه به‌صورت رسمی آغاز به کار کرد.

به گزارش ایلنا، علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی، ایجاد نظام تامین مالی نوآورانه را یکی از اقدامات صندوق نوآوری و شکوفایی عنوان کرد و گفت: شرایط شرکت‌های دانش‌بنیان با ۸ سال گذشته قابل مقایسه نیست. مکانیزم‌های مشخصی که این شرکت‌ها در آن فعالیت می‌کنند مشخص و اجرایی شده است. علاوه بر نظام کارکردی، نظام مالی این شرکت‌ها نیز با ابزارهای طراحی شده متنوع و به‌روز شده است. 

وی افزود: در همه گزارش‌های اقتصادی در حوزه کسب و کار همواره اولین مشکل کسب و کارها بحث تامین مالی است که فارغ از دارایی‌های مالی، شرکت به یک جریان نقدینگی یا سرمایه در گردش نیاز دارد. 

وحدت ادامه داد: ما در دو سال گذشته و در نسل سوم تیم مدیریتی صندوق نوآوری و شکوفایی، نظام تامین مالی در اکوسیستم نوآوری کشور را ایجاد کردیم و مسئول هدایت و راه‌اندازی نظام تامین مالی جدید را بر عهده گرفتیم. در این دو سال قریب به ۱۲ بانک را با ادبیات حوزه نوآوری آشنا کردیم و آن‌ها با رگولاتوری ما قریب به ۵ هزار میلیارد تومان در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده و به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلات پرداخت کرده‌اند. به عنوان مثال امروز یک ال‌سی با بانک تجارت با نرخ ۸ درصد برای هر پرونده تا سقف ۵۰ میلیارد تومان باز کردیم و قرارداد آن نیز با شرکت ملی نفت ایران امضا شد. ما از این طریق قصد داریم به حوزه نفت ورود کرده و مسیر نفوذ شرکت‌های دانش بنیان به این حوزه را فراهم کنیم. 

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی به ابزارهای دیگر نوآورانه نظام تامین مالی اکوسیستم اشاره کرد و گفت: بانک یکی از اجزای تامین مالی نوآوری در کشور است اما در نظام بورسی ۸ صندوق جسورانه بورسی با سرمایه ۹۰۰ میلیارد تومان و با مشارکت ۴۰ تا ۶۰ درصدی صندوق نوآوری برای حمایت از استارت‌آپ‌های کوچک تشکیل شده است. صندوق‌های پژوهش و فناوری می‌توانند مدیران این صندوق‌های بورسی را دعوت کرده و مانند رویداد «دوشنبه‌های استارت‌آپی» مجموعه‌های فناور مناسب را برای سرمایه‌گذاری به آن‌ها معرفی کنند. شیوه کار صندوق‌های جسورانه بورسی نیز به این شکل است که سرمایه‌گذاری می‌کنند و سهام می‌خرند. ما نیز هیچ مداخله‌ای در اقدامات آن‌ها نداریم و فقط در طرح‌ها سرمایه‌گذاری کردیم. 

وحدت در ادامه تصریح کرد: از این ۸ صندوق بورسی ۴ صندوق پذیره‌نویسی کرده‌اند. این صندوق‌ها محدودیت دانش بنیانی ندارند و ظرفیت بسیار خوبی برای شرکت‌هایی هستند که به سرمایه‌ای بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان نیاز دارند. همچنین اوراق نوآوری نیز در شورای عالی بورس با برند نوآوری تصویب شده که صندوق نوآوری نقش رکن ضامن این شرکت‌ها را ایفا می‌کند و در حال حاضر ۵ پرونده آماده ارائه در بورس داریم. 

طرح دیگری که رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد نظام تامین مالی نوآورانه صندوق در حوزه بورس معرفی کرد، «جمع‌سپاری» بود. وحدت در این زمینه گفت: ۴ شرکت مجوز سکو گرفتند و می‌توانند پذیره‌نویسی انجام دهند و ما در قالب این طرح ۸۰ درصد از آورده افراد را بیمه می‌کنیم. 

وی در ادامه بر ظرفیت صندوق‌های پژوهش و فناوری در تامین مالی حوزه نوآوری در کشور تاکید کرد و گفت: در گذشته تنها در ۱۳ استان این صندوق‌ها شکل گرفته بودند اما امروز در تمام استان‌های کشور صندوق پژوهش و فناوری داریم. ما در صندوق نوآوری از این صندوق‌های پژوهش با اعطای خط اعتباری حمایت می‌کنیم و انتظار داریم که هیچ درخواست زیر ۵۰۰ میلیون تومان در هیچ استانی باقی نمانده و به صندوق نوآوری نیز مراجعه نکنند.

ادبیات سرمایه فناوری معاون نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر