کد خبر: 1062028 A

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر از کشف ۱۱۵۰ تن انواع مواد مخدر از سوی ایران در سال ۲۰۲۰ خبر داد و گفت: این حجم از کشفیات، رکورد جدید و بی‌سابقه‌ای در مبارزه با مواد مخدر در دنیا محسوب می‌شود و نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود ۴۱ درصد رشد را نشان می‌دهد.

به گزارش ایلنا، اسکندر مؤمنی امروز در شصت و چهارمین نشست سالیانه کمیسیون موادمخدر سازمان ملل متحد که به‌صورت مجازی برگزار شد، گفت: نشستِ سالجاری در حالی برگزار می‌شود که همچنان شاهد تداوم همه‌گیریِ بیماری کووید ۱۹ در سراسر جهان هستیم و متأسفانه، این بیماریِ مهلک، از ابتدای شیوع تاکنون، موجب ابتلای بیش از یکصد و سی میلیون نفر و مرگ بیش از دو میلیون و هشتصد هزار نفر در کشورهای مختلف شده است؛ پدیده‌یِ غیر مترقبه‌ای که آثارِ سوء و بعضاً جبران‌ناپذیری را بر جوانب گوناگون زندگی انسان ها داشته است.

وی ادامه داد: در این رابطه، موضوع مبارزه با موادمخدر نیز از پیامدهای ناشی از بیماری کووید ۱۹ مستثنی نبوده و کلیه‌ برنامه‌ها و فعالیت‌‌‌های جاری در این عرصه نیز متأثر از شرایط حاضر بود که خود یک تجربه جدید به شمار می‌رود؛ چرا که محدودیت‌‌های اِعمالیِ منطبق با شیوه‌نامه‌های بهداشتی، قطعا اقتضا میکند تا روش‌های متفاوتی را به منظور پیشبرد فعالیت‌های مختلف، از جمله در حوزه مبارزه با موادمخدر اعمال شود.

دبیرکل ستاد در ادامه؛ به اهم اقدامات و فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه درمان معتادان و کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد، در شرایط ناشی از شیوع جهانی بیماری کووید – ۱۹ پرداخت و گفت: ارائه آموزش های مستمر، تدوین، ابلاغ و نظارت بر حسن اجرای «دستورالعمل‌های مربوط به مراقبت و کنترل عفونت ناشی از ویروس کووید ۱۹» در مراکز اقامتی، نیمه اقامتی و مراکز اجتماع درمان مدار (TC)، افزایش ظرفیت‌های مربوط به نگهداری معتادان بی سرپناه و راه‌اندازی مراکز معاینه و نگهداری معتادان بی سرپناه مبتلا به کووید ۱۹ و همکاری با دفتر UNODC در تهران به منظور راه اندازی و تقویت دو مرکز کاهش آسیب و نگهداری زنان و دختران دارای اعتیاد از جمله این فعالیت ها می‌باشند.

مومنی اذعان داشت: همچنین در سال گذشته، در جریان شیوع بیماری کووید ۱۹، جمهوری اسلامی ایران با همکاری دفتر UNODC در تهران، در بیش از ۲۰ رویداد منطقه ای و بین المللی به صورت مجازی مشارکت و حضور داشت.

وی گفت: آنچه جهان این روزها تجربه می کند، یعنی بیماری کووید ۱۹، از بسیاری جهات شباهت به معضل مواد مخدر دارد؛ این بیماری دارای ابعاد فراملی است و حل آن نیازمند مشارکت و همکاری بین المللی می باشد و تا وقتی تمام جهان عاری از آن نشود، هیچ کشوری نمی تواند، ملت خود را از آن مصون بداند.

دبیرکل ستاد افزود: مهمترین رهیافت در حل مسائل و مشکلات بین المللی، ضرورت شکل گیری و گسترش عزم و اراده جدی تمام کشورها و همچنین مجامع جهانی، به منظور عمل به اصل بین‌المللیِ مسئولیت مشترک جهت حل مسائل و چالش های مشرک بین المللی است.

کشف ۱۱۵۰ تن انواع موادمخدر از سوی ایران در ۲۰۲۰

مومنی در ادامه؛ به اقدامات و فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مسئله جهانی مواد مخدر در سال ۲۰۲۰ اشاره کرد و گفت: در سال گذشته، دستگاه‌های مقابله‌ای عضو ستاد مبارزه با موادمخدر ایران موفق شدند تا از طریق تقویت مستمر سازوکارهای نظارت، کنترل و ارتقای مبادله اطلاعاتِ عملیاتی، میان سازمان‌های مسئول، حدود ۱۱۵۰ تن از انواع مواد مخدر را کشف کنند.

وی با بیان اینکه این حجم از کشفیات، رکورد جدید و بی‌سابقه‌ای در مبارزه با مواد مخدر در دنیا محسوب شده و نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود ۴۱ درصد رشد را نشان می‌دهد، افزود: این کشفیات شامل ۹۲۰ تن تریاک، ۳۱ تن هروئین، ۲۷ تن مرفین و بیش از ۲۰ تن متامفتامین (شیشه) می‌باشد و این بدان معناست که ۹۰ درصد تریاک، ۲۶ درصد هروئین و ۴۸ درصد مرفین جهان از سوی جمهوری اسلامی ایران کشف شده است.

مومنی بیان کرد: این توفیقات، با شهادت ۱۰ نفر از بهترین فرزندان و نیروهای انتظامی و مقابله ای کشور در جبهه‌ی جهانی مبارزه با ترانزیت مواد مخدر، علیرغم شرایط سخت و محدودیت های ناشی از پاندمی کرونا و تحریم های ظالمانه آمریکا، به دست آمده است.

ایران برنامه‌های گسترده‌ای در حوزه کاهش تقاضای مواد مخدر دارد

وی ادامه داد: ایران در راستای پیشبرد رویکردی متوازن و فراگیر در عرصه مواد مخدر، ضمن مقابله با انحراف مواد به شبکه ها و بازارهای غیرقانونی، برنامه های گسترده ای را در حوزه های کاهش تقاضا، پیشگیری، درمان، کاهش آسیب، بازتوانی و حرفه آموزی معتادان به مورد اجرا گذارده است.

مومنی تصریح کرد: در این راستا، “رویکرد اجتماع محور” بنا به دستور دکتر روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران، با هدف جلب مشارکت کلیه آحاد جامعه، در صدر برنامه های مبارزه با مواد مخدر قرار دارد و در این رابطه، شعار “یاریگران زندگی – مشارکت اجتماعی – پیشگیری از اعتیاد” به عنوان شعار سال جاری انتخاب شده که بر مبنای آن، ستاد و دستگاه‌های ذیربط کشوری، برنامه ها و فعالیت های خود را تنظیم و اجرا می‌کنند.

وی افزود: هم اکنون بیش از ۲۲ سال از همکاری و مشارکت جمهوری اسلامی ایران با سازمان ملل متحد در عرصه مبارزه با مواد مخدر می گذرد و در آستانه پنجمین برنامه مشترک با دفتر UNODC می باشیم و این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران با سایر دفاتر و کارگزاری های تخصصی سازمان ملل متحد نیز در حوزه مبارزه با مواد مخدر همکاری نزدیک و مستمر داشته است.

ایران در تامین تجهیزات مبارزه جهانی با موادمخدر با ظالمانه‌ترین تحریم‌ها مواجه است

دبیرکل ستاد گفت: این اقدامات و فعالیت‌ها، ناشی از اعتقاد راسخ جمهوری اسلامی ایران به ضرورت همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی در عرصه مبارزه با مواد مخدر و در جهت اجرای راهبرد متوازن، در این عرصه می باشد تا با حضور فعال در نشست های بین‌المللی و منطقه‌ای مرتبط با موادمخدر، افزون‌بر گسترش تعاملات و همکاری‌ها، زمینه اقدامات مشترک در مبارزه را در سطوح دوجانبه، منطقه ای، فرا منطقه ای و بین المللی فراهم کند و در این راستا و در چهارچوب روابط دیپلماتیک، از ارائه هرگونه همکاری و تبادل تجربیات موفق با کشورها، نهادها و سازمان‌های تخصصی مربوطه، دریغ نخواهد کرد.

مومنی ادامه داد: اگر اقدامات ایثارگرانه و جانفشانی های نیروهای انتظامی و دستگاه های مقابله جمهوری اسلامی ایران نبود؛ کشورهای غربی و اروپایی باید این مواد مخدر را به صورت گرم به گرم در خیابان های شهرها و پایتخت های خود دنبال می کردند و این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران از کم ترین مساعدت و همکاری ممکن در این مسیر برخوردار بوده و حتی در تامین تجهیزات و تامین نیروهای خود برای این مبارزه جهانی با ظالمانه ترین تحریم ها و اقدامات قهری یکجانبه آمریکا دست به گریبان بوده است.

ایران به ادامه مبارزه با معضل جهانی مواد مخدر پایبند است

وی در پایان ضمن تاکید مجدد بر پایبندی و اراده جمهوری اسلامی ایران برای ادامه مبارزه با معضل جهانی مواد مخدر، و ادای احترام به خون پاک شهیدان کشور که در این مسیر جان پاک خود را فدا نموده اند، پیشنهاد داد که سازمان های بین المللی و کشورهای دیگر، در راستای عمل به اصل مسئولیت مشترک و تعهدات خود در قبال کنوانسیون های بین المللی، از مانع تراشی های معمول بر سر راه انتقال و ارائه مساعدت های فنی و تجهیزاتی مورد نیاز اجتناب و ایران و سایر کشورهای خط مقدم مبارزه با مواد مخدر را یاری کنند.

به گفته مومنی؛ حل معضلات و مسائل بین المللی مستلزم مفاهمه و همکاری بوده و هیچ کشوری به تنهایی قادر به رفع چالش ها و معضلات نیست؛ لذا انجام اقدامات مستلزم فهم مشترک و انجام اقدامات اساسی از سوی تمام اعضای جامعه بین المللی است.

دبيركل ستاد مبارزه با موادمخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر