کد خبر: 1061737 A

معاون کل وزیر بهداشت گفت: در حالت عادی حدود هزار نفر روزانه در کشور فوتی داریم، در واقع ۲۵۰ فوتی کرونا، یعنی ۲۵ درصد کل فوتی‌های کشور و این رقم کمی نیست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «ایرج حریرچی» معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به نگرانی از موج چهارم، در پویش اطلاع رسانی مقابله با کرونا در ارتباط آنلاین، بیان کرد: پیش بینی این است که وضعیت بدتر می‌شود، در حال حاضر آمار افراد فوت شده به دلیل کرونا بیش از ۲۰۰ نفر است، در حالت عادی حدود هزار نفر روزانه در کشور فوتی داریم، در واقع ۲۵۰ فوتی کرونا، یعنی ۲۵ درصد کل فوتی‌های کشور به دلیل کرونا جان خود را از دست داده‌اند و این رقم کمی نیست.

وی ادامه داد: وزیر بهداشت می‌گوید تعداد کشته‌ها بیشتر می‌شود حتی ممکن است از پاییز که بالای ۴۰۰ فوتی رسیدیم هم بدتر شود. همه‌ی این افراد خواهر، برادر، پدر، مادر و همسر یک نفر هستند، وقتی جان کسی از بین می‌رود همه‌ ما مورد سوال قرار می‌گیریم، نیاز است تا مردم را متقاعد کنیم که همکاری کنند.

وی گفت: در لایه‌هایی از مردم در اجرای پروتکل‌ها موفق بودیم اما در لایه‌هایی از مردم یا به علت نیازهای اقتصادی یا مشکل انتقال مفهوم و مشکل ایجاد باور نتوانستیم آنها را قانع کنیم، در شرایطی که اسفند و ۶ ماه دوم سال ۹۹، تعطیلی فعالیت حضوری دانش آموزان، معلمان و استادان، منع تردد شبانه، شهرهای قرمز، محدودیت های سفر و تعطیلی های برخی ادارات را داشتیم، اما کاهش تردد مردم حدود چهار درصد نسبت به قبل از کرونا بود در واقع اتفاق خاصی نیفتاده است.

معاون وزیر ادامه داد: مردم به کوه و جنگل نمی‌روند و به جای آن به خانه‌های هم می‌روند، در همین بین اگر ۳۵ درصد مردم خوب عمل می‌کنند یک تعدادی بدتر از قبل رفتار می‌کنند که درصد این عدم رعایت پروتکل‌هل را به همراه دارد.

حریرچی تاکید کرد: درخواست ما از رسانه‌ها این است که به طریقی روشن‌تر و با بیانی هنری‌تر و همچنین مردم پسندتر مفاهیم پیشگیری از کرونا را  به مردم انتقال دهیم و عملیات اطلاع رسانی در قالب پویش یکپارچه اطلاع رسانی سراسری برای غلبه بر کرونا اجرا شود.

وی گفت: با اقداماتی که در این شرایط سخت انجام می‌شود در دوران پساکرونا برای سازمان‌هایی که در این زمینه همکاری می‌کنند، این اقدامات حتی از تبلیغات مستقیم مفیدتر است و پس از کرونا نیز برای این سازمان‌ها منافع دارد.

حریرچی ادامه داد: هر حوزه باید کار خود را انجام دهد، افزایش سرانه ملی هر کشور یا افزایش سواد زنان هر کشور رابطه مستقیم با افزایش طول عمر و کیفیت زندگی و عدم بیماری افراد یک جامعه ارتباط دارد، در دوره کرونا، این مسائل تشدید شده، هنگام بروز کرونا هیچ یک از جوامع آمادگی مقابله با کرونا را نداشتند و در این میان انسجام مدیریتی، دسترسی به منابع، سرمایه اجتماعی و میزان اعتماد اجتماعی بین دولت و مردم تعیین کننده اصلی در موفقیت مقابله با کرونا است.

وی گفت: اکنون نحوه مدیریت کرونا و میزان مرگ و میر و کاهش تاثیرات آن در زندگی روزمره به عنوان عامل سنجش کارایی و توسعه اجتماعی کشورهاست که با این معیارها سنجیده می‌شود که در این بین سازمان‌هایی که توانستند با وجود مشکلات مردم، در این زمینه فعال باشند از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند.

حریرچی ادامه داد: به تعبیر دیگر، تبعات کرونا شاید از پیامدهای جنگ جهانی اول، دوم و بحران‌های اقتصادی بیشتر باشد زیرا تعداد کشته های یک ماه پیش آمریکا از مجموع کشته های دو جنگ جهانی اول و دوم، جنگ ویتنام و حادثه ۱۱ سپتامبر بیشتر بوده است.

وی افزود: کشوری که اگر در یک گوشه دنیا وقتی یک سربازش کشته شود لشکرکشی چند ۱۰ میلیارد دلاری انجام می‌دهد تا آن فوت جبران شود، این چنین گرفتار شده، حال در این شرایط ما در ایران زمانی گرفتار کرونا شدیم که دو سال پیاپی رشد اقتصادی منفی، حدود منفی پنج درصد را تجربه کرده بودیم و بعد از آن بود که وارد بحران کرونا شدیم.

حریرچی بیان کرد: در شرایطی که رشد اقتصادی منفی تورم بالای ۴۰ درصد را تجربه کردیم. مشکلات کاهش  اشتغال را داشتیم، نرخ برابری ارز با ریال تغییر کرده بود و در اوج تحریم که می‌خواستند ملت ایران را به زانو درآورند و همه را تحت فشار قرار دادند، با بحران کرونا مواجه شدیم، وقتی ماسک و ونتیلاتوری که می‌خواهیم وارد کنیم را هم توقیف می‌کردند، کار سخت می‌شود.

معاون وزیر بیان کرد: با توجه به کرونا و اثرات آن نقش سازمان‌ها در حمایت از مردم بسیار ضروری است و مقابله با این مشکلات بدون کمک خیریه‌ها، مردم و سازمان‌های بزرگ از عهده وزارت بهداشت و دولت بر نمی‌آید، این اقدام هم به عنوان نقش اجتماعی سازمان‌ها و هم به عنوان تبلیغات برند آنها می‌تواند، مطرح شود.

وی در پایان گفت: ما که از بدی‌های آمریکا می‌گویم این را هم بدانیم که در اکثر ایالات آمریکا ۷۰ درصد بیمارستان‌ها توسط سازمان‌های خیریه و غیر انتقاعی ایجاد و مدیریت می‌شود و دولت کمتر از ۳۰ درصد بیمارستان‌ها را اداره می کند و در ایران نیز در این راهی که طی کردیم از حمایت سازمان‌های مردمی برخوردار بودیم و هم امیدواریم و  هم انتطار ادامه‌ی این حمایت‌ها از طرف مردم را داریم.

معاون وزیر بهداشت ویروس کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر