کد خبر: 1061426 A

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت گفت: در ماه اسفند، کشور سرشار از نقاط آبی و زرد بود، اما امروز نقاط فراوان و نقاط آبی بسیار نایاب داریم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «سعید نمکی» وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت اپیدمی کرونا در کشور، بیان کرد: بنده  از قبل عید به این موضوع اشاره کردم که  تاب آوری مردم مهم است اما تاب آوری کادر بهداشت و درمان کشور که یک روز خوش در ۱۴ ماه گذشته نداشته اند بسیار مهم‌تر است.

وی ادامه داد: شاید فکر می‌کردند کادر درمان که بی‌صدا چند موج اپیدمی را با تمام مضایق مادی و تحریم‌ها اداره کردند و نفس‌شان هم در نیامده، عده‌ای گفتند اگر خیز چهارم هم باشد باز هم اینها مدیریت می‌کنند، اما متوجه نبودند که خیز چهارم بسیار شدیدتر است، در ماه اسفند، کشور سرشار از نقاط آبی و زرد بود، اما امروز نقاط فراوان و نقاط آبی بسیار نایاب داریم. 

نمکی افزود: برآورد ما این است که هفته جاری و آتی نقشه کرونا به مراتب قرمزتر و سیاه می‌شود. 

وی گفت: مراکز بهداشتی ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته فعال شدند و مردم اگر علایمی دارند به این مراکز مراجعه کنند، هر عطسه و سرفه‌ای را باید دلیلی بر ابتلا به کووید۱۹ گذاشت، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: امروز  با کمال تاسف حدود ۲۵۸ مرگ را تجربه کردیم خیلی برای من سخت و سهمگین بود که در مدت کمتر از سه هفته تعداد مرگ‌های کشور۵ برابر شود، ما امروز دچار گرفتاری جدید هستیم و وارد موج سهمگین‌تر از قبل شدیم.

وی گفت: ما مجبوریم با رویکرد جدید مسائل را حل کنیم و قرار نیست به علت عدم همراهی عده‌ای، مردم را تنها بگذاریم.

نمکی ادامه داد: بنده به عنوان متولی نظام سلامت مکلف هستم مشکلات مردم را حل و فصل کنم و آرامش را به هموطنان بدهم، بنابراین در اوج این خیز جدید نیز با تمام توان و قدرت و تمام امکانات در خدمت مردم هستیم، به هر حال به دلایل مختلف هشدارهای ما مورد توجه قرار نگرفت. اکنون کالبدشکافی این بی‌توجهی‌ها، مشکلی را از کشور حل نمی‌کند و دردی را درمان نمی کند.

وی افزود: منحنی کرونا در کل کشور نشان می‌دهد که موارد ابتلا، بستری‌ها و فوتی‌ها رو به فزونی است و وضعیت بسیار سختی در پیش خواهد بود، قبل از پایان سال به مردم اعلام کردم و به مسئولان گفتم، پیش بینی‌ها این است که به سمت وضعیت خطرناکی می رویم.

نمکی گفت: به زبان‌های مختلف این مساله را بیان کردیم گاهی با تمنا و التماس و گاهی با هشدار که مردم سفر نروید و گرفتاری جدید ایجاد نکنید.

وی ادامه داد: با تلاش همکاران توانستیم موج سوم کووید۱۹را در کشور مهار کنیم با اینکه مدتی بیش از یک ماه ویروس جهش یافته در استان خوزستان ما را گرفتار کرده بود، اما با لطف خدا توانستیم مرگ‌ها را در حدود ۵۰ تا ۶۰ نفر نگه داریم اما من گفته بودم اگر دقت نکنیم فروردین و بهار خیلی سختی را خواهیم داشت.

وزیر بهداشت افزود: این خصوصیت نگاه کارشناسی است و اگر دقت نداشته باشیم، آسیب می‌بینیم، احترام به نگاه کارشناسی از واجبات زندگی درست است و این وضعیت را پیش‌بینی می‌کردیم و برآورد ما این بود که با اجرای تشخیص و بیماریابی طرح شهید سلیمانی از ۲۵ اسفند تا ۱۸ فروردین و خانه به خانه دنبال موارد مبتلا بگردیم و از شعله ور شدن آتش ویروس بکاهیم، همچنین گفتیم اگر این اقدامات انجام شود، می‌توانیم مطمئن باشییم بهار آرام‌تری خواهیم داشت اما اگر جمعیت ساکن نداشته باشیم و جمعیت جا به جا شونده و سیال داشته باشیم، آن زمان بیماری از نقاط گرفتار به نقاط کمتر گرفتار منتقل می‌شود و انتشار جهش یافته بهاری بسیار سخت و شاید تابستان سخت را رقم می زند.

نمکی بیان کرد: منحنی کرونا در کل کشور نشان می‌دهد که موارد ابتلا، بستری ها و متاسفانه فوتی ها رو به فزونی است و وضعیت بسیار سختی در پیش است و در مورد بیماران سرپایی با خط شتابنده عمومی مواجه هستیم و این حاصل همان صف‌های خرید مرغ، سفرها و جا به جایی‌های ایام تعطیلات است.

وی بیان کرد: اکنون برآورد این است که هفته آینده باید منتظر خیز سنگین تر موارد بستری در کشور باشیم، تصویر نقشه استان‌ها نشان می‌دهد، هنوز جا دارد که شیب ابتلا و بستری تند‌ترشود.

نمکی گفت: همه استان‌ها در یک خیز شتابنده بی‌وقفه جلو می‌روند، برای همکاران من که ۱۴ ماه مستمر شبانه روز تلاش کردند و خیزهای مختلف را مهار کردند بسیار روزهای سختی است،  در کشور به فاصله پنج روز ۴۷ شهر قرمز به ۲۵۷ شهر رسیده که  این نشان از این است که به سمت شرایط بدتر می رویم.

وی افزود: رعایت پروتکل‌ها به ۵۸ درصد رسیده است و همه این مسائل با افزایش موارد بستری و مرگ و میر ارتباط مستقیم دارد.

وزیر بهداشت گفت: منحنی‌ها نشان می‌دهد هر چقدر اجرای پروتکل‌ها کمتر شود میزان بستری و مرگ و میر و ابتلا بالاتر می‌رود که در همین راستا چند توصیه مهم دارم اول تقاضا می‌کنم همه روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، استانداران و کسانی که دست اندار کاران اعمال پروتکل‌ها هستند اجرای پروتکل‌ها را جدی بگیرند و با هر پروتکل شکنی به صورت جدی برخورد کنند و نگذارند کار سخت تر شود.

وی ادامه داد: از مردم می خواهم در رعایت دستورالعمل بیشتر همکاری کنند.

ویروس کرونا سعید نمکی موج چهارم کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر