کد خبر: 1060866 A

مدیر کل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم تأکید کرد:

​مدیر کل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص استفاده از تجارب دانشمندان و اعضای هیئت علمی برتر در توسعه همکاری با جامعه و صنعت گفت: طی دهه‌های اخیر روند تحول و پیشرفت در ساختار و فعالیت دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور بسیار قابل توجه بوده است. خوشبختانه در این مسیر دانشگاه‌ها به تدریج علاوه بر وظیفه آموزش و تربیت نیروی متخصص، مباحث پژوهش و نوآوری را نیز توسعه داده‌اند.

به گزارش ایلنا،محمد سعید سیف تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به نیازها و مسائل کشور، ضروری است دانشگاه‌ها به صورت گسترده‌تر در پاسخ‌گویی به نیازهای کشور نقش ایفا نموده و اثربخشی مناسبی در بهبود شرایط اجتماعی و اقتصادی جامعه داشته باشند. مسلماً این هدف مستلزم روش‌ها و الگوهای جدید بوده و باید بتوان این هدف را به درستی معرفی و با روش‌های تشویقی مناسب به اجرا گذاشت. 

وی با بیان اینکه درس‌آموخته‌ها و تجارب پیشکسوتان و دانشمندان برتر در این حوزه می‌تواند الگوهای مناسبی در حوزه‌های مختلف مدیریتی و ساختار دانشگاه‌ها و مراکز علمی فراهم آورد، افزود: بدیهی است این‌گونه تجارب و پیشنهادها بایستی مورد تجزیه و تحلیل‌های کامل‌تر قرار گرفته و حسب شرایط و ماموریت‌های دانشگاه‌ها و مراکز علمی، نمونه‌هایی از آن‌ها به اجرا گذاشته شوند. 

به گفته سیف، شناسایی و مستندسازی این تجارب و درس آموخته‌ها می‌تواند در طبقه‌بندی محتوایی ذیل موانع و مشکلات توسعه همکاری دانشگاه‌ها با جامعه و صنعت، تجارب موفق موجود در کشور در حوزه همکاری دانشگاه با جامعه و صنعت، روش‌های نوین و الگوهای بین‌المللی در حوزه همکاری دانشگاه با جامعه و صنعت و پیشنهادات در راستای افزایش اثربخشی دانشگاه‌ها در جامعه و صنعت بیان شود. 

مدیرکل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم در پایان بیان داشت: امید است با توجه بیشتر دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز علمی کشور به رفع نیازها و چالش‌های موجود در صنعت و جامعه، مسیر همکاری‌های اثربخش دانشگاه‌ها هر روز گسترده‌تر گردد. 

گفتنی است کتاب مربوط به درس‌آموخته‌ها و تجارب دانشمندان برتر در توسعه همکاری با جامعه و صنعت نیز از سوی دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به چاپ رسیده که علاقه‌مندان برای دریافت آن می‌توانند به لینک زیر مراجعه کنند.

اجتماعی و اقتصادی جامعه صنعت علوم تحقیقات و فناوری وزارت علوم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر