کد خبر: 1058266 A

در گفت‌وگو با ایلنا اعلام شد؛

مدیرکل محیط زیست هرمزگان گفت: آلودگی نفتی علت تلف شدن گربه ماهیان ساحل جاسک نبوده است، بلکه غرق شدن یک قایق صیادی علت این موضوع بوده است.

«حییب مسیح تازیانی» مدیرکل محیط زیست هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در مورد ماجرای تلف شدن گربه ماهیان در ساحل جاسک، بیان کرد: طبق بررسی‌ نهایی که صورت گرفت، ظاهرا قایق یکی از صیادان غرق می‌شود و ماهی‌ها در ناحیه ساحلی پخش می‌شود.

وی ادامه داد: طول ساحل ۳ الی ۴ کیلومتر است و چون ماهی‌ها در ساحل پخش شده، هر کس یک تخمین متفاوت زده از پنج تن تا بیست تن یک تعداد را گفته بودند، در حالی که بیش از ۵ تن نمی‌توان در قایق حمل کرد.

تازیانی افزود: به شکل نرمال این ماهی‌های تلف شده را می‌توان پنج تن تخمین زد و ماهی‌ها توسط یک گروه صیادی روز شنبه از ساحل جمع آوری شده و برای پودر ماهی انتقال داده شده بودند.

وی با اشاره به اتفاق مشابه در ماه‌های قبل، افزود: تقریبا حدود شش ماه پیش هم در همین نقطه از ساحل به مقدار خیلی کمتر در اثر دورریز صیادی این اتفاق افتاده بود، صیادها در طول سال با توجه به شرایط مدل صیادی خودشان را تغییر می‌دهند و همین گاهی باعث دورریز بعضی ماهی‌ها می‌شود.

تازیانی گفت: آنچه واقعیت امر بود این است که چند تعداد از این قایق‌های صیادی، شب دوازدهم برای صیادی می‌روند و بعد از ظهر آن روز موقع برگشت به تلاطم امواج بر می‌خورند که یکی از آن قایق‌ها دچار سانحه می‌شود و متاسفانه محصولات از بین می‌رود و آلودگی نفتی علت این اتفاق نبوده است.

وی در پایان در مورد ارزش این گونه افزود: از نظر محیط زیستی‌ها همه موجودات اکوسیستم ارزشمند هستند و هر موجودی جای خود را دارد، ارزش اقتصادی هر کدام متفاوت است که شیلات بر آن اساس و در شرایط متفاوت اجازه برداشت آنها را می‌دهد، ولی در مناطق خط ساحلی گربه ماهی به تعداد زیادی موجود است.

تلف شدن گربه ماهی ساحل جاسک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر