کد خبر: 1056070 A

سخنگوی سازمان غذا و دارو:

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: واکسن از هر راهی وارد کشور شود، باید از طریق شبکه بهداشت توزیع شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «کیانوش جهانپور» سخنگوی سازمان غذا و دارو، بیان کرد: ما با یک معضل جهانی روبرو هستیم آن هم عدم تناسب عرضه و تقاضا است، که در رابطه با واکسن‌های کرونا وجود دارد.

وی ادامه داد: کمبود برخی مواد برای تولید واکسن مشکلاتی را برای توزیع و کندی آن به وجود آورده که قاعدتاً ما هم مستثنی نیستیم و مجموع بیش از ۲۲ میلیون واکسن که به طور قطع برنامه ریزی کرده بودیم تا به طور مستقیم یا سبد کووکس وارد کشور شود با مشکل مواجه شد.

جهانپور گفت: برای واکسن‌هایی که به دستمان رسید چند روز تا چند هفته با تاخیر روبرو شدیم، یک کشور هم به دلیل مشکلاتی که با دادستانی کشور خودشان داشتند بخشی از محموله ما را متوقف کردند و تحویل ندادند و کشورهای دیگری هم که محموله‌های تحت لیسانس آنها را خریداری کردند با مشکل مواجه شدند و حتی رئیس سازمان جهانی بهداشت هم به این موضوع واکنش نشان داد.

وی با اشاره به موضوع واردات واکسن کرونا از طریق شرکت‌های خصوصی، ادامه داد: هر واکسنی از هر مسیری وارد کشور شود نهایتا توسط وزارت بهداشت خریداری خواهد شد و در شبکه بهداشت توزیع خواهد شد، تا رسیدن واکسن به نقطه هدف واکسیناسیون، واکسینه کردن رایگان خواهد بود و نوع ارز هم متوجه مصرف کننده و هموطنانی که آن را دریافت می‌کنند نخواهد شد و رایگان در شبکه بهداشتی کشور مطابق اولویت و برنامه‌ریزی‌ها انجام خواهد شد.

واکسن کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر