کد خبر: 1052258 A

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت گفت: نگرانیم که دو مولفه بسیار موثر یعنی اول ویروس جهش یافته با طغیان بیشتر و دوم سفر به عنوان مولفه جابه جا کننده بیماری عمل کند و از مردم می‌خواهیم از سفرها پرهیز کنند.

به کزارش ایلنا، «سعید نمکی» وزیر بهداشت در بیست و یکمین آیین پویش ره سلامت در آغاز ساخت بیمارستان ۲۸۰ تخت خوابی شهید رجایی بابلسر با اشاره به تلاش مدافعان سلامت، بزرگداشت روح شهدای سلامت و سختی‌های یک سال گذشته، بیان کرد: ما امسال سال سختی داشتیم و در کنار سختی‌های ناشی از ناجوانمردی‌های تحریم، فشاری بدلیل کووید ۱۹ بر مجموعه فشارها تحمل کردیم. ما در شرایطی این موج را دریافت کردیم که خزانه‌ای نسبتا خالی داشتیم داشتیم و همان موقع ما در یک مسابقه با کشورهایی وارد شدیم که خزانه های پر، زیرساخت مهیا و پرسنلی با برخورداری از تمام امکانات داشتند و ما حتی برای تهیه ماسک و لباس برای مدافعین سلامت یا هیچ نداشتیم یا اندک امکانات بود و از هرکجای دنیا هم که می‌خواستیم تجهیزات بیاوریم با سختی و ظلم مضاعف روبرو بودیم.

وی ادامه داد: برای تامین و جابجایی ماسک N95 در روزهای اول همه دنیا را زیر و رو می‌کردیم و در فلان فرودگاه همین آدم‌هایی که می‌گویند ما برای دارو و تجهیزات اجازه دادیم، اقلام را بلوکه می‌کردند و همین است که امروز مقام معظم رهبری می‌فرمایند چگونه باور کنیم کسانی که ماسک را از ما دریغ کردند قرار است به ما واکسن بدهند؟ که بسیار منطق قابل دفاعی است، این رنج‌ها و اضطراب را به مردم متتقل نکردیم ولی تحمل کردیم و با لطف خداوند، همدلی، وفاق، هدایت، همکاری و حمایت مقام معظم رهبری، تشدید مجموعه کمیته کشوری مدیریت کرونا و وقت گذاری رئیس جمهور و همکاری همه ارکان به ویژه مردم و کسبه توانستیم اوضاع را مدیریت کنیم.

نمکی افزود: استانداران و بخشداران به ویژه در استان مازندران خیلی خوب به صحنه آمدند و در استانی مثل مازندران به دلیل درهم آمیختگی جمعیت و پیوستگی شهر و روستا خاموش کردن آتش بیماری و مدیریت اپیدمی بسیار کار سخت و هنرمندانه‌ای است و دست کسانی که در این استان حماسه آفریدند را می‌بوسم زیرا جلوی پیک وحشتناکی که می‌توانست قتل عام سنگینی رقم بزند را مدیریت کردند. 

وی گفت: ویروس جدید جهش یافته در مدت کوتاهی توانست یکی از قدرتمند ترین زیرساخت‌های نظام سلامت جهان یعنی کشور انگلستان را به زیر آورد و نظام بهداشت و درمان انگلیس که یکی از استخوان دار ترین نظام‌های سلامت را دارد را به زانو درآورد. انگلیسی‌ها تا چند ماه قبل ۲۲ میلیارد پوند صرف نظام سلامت کرده بودند اما روزی ۱۸۶۰ مرگ در این طوفان تجربه کردند متاسفانه و ما به مرگ هیچ انسانی راضی نیستیم حتی آنهایی که نظام هایشان دارو و درمان را از بچه‌های ما گرفته است.

نمکی ادامه داد: الان یک ماه است که ویروس انگلیسی در کشور می‌چرخد و در حالی که با بیماری‌زایی و مرگ زایی زیاد در انگلستان و آلمان نظام سلامت را به زانو درآورد اما به لطف خداوند ما هنوز مرگ‌های دو رقمی را تجربه می‌کنیم که همین هم زیاد است اما این نشان از لطف خدا و هوشمندی نظام سلامت است. 

وی بیان کرد: اما نگرانیم که دو مولفه بسیار موثر یعنی اول ویروس جهش یافته با طغیان بیشتر و دوم سفر به عنوان مولفه جابه جا کننده بیماری عمل کند. برای همین از مردم می‌خواهیم از سفرها پرهیز کنند، برخی می‌گویند تاب آوری مردم کاهش یافته است من معتقدم مردم بیش از آنچه ما فکر می‌کنیم در مقابل سختی‌ها مقاومت دارند اما اگر این هم درست باشد، همکاران من در نظام سلامت هم باید تاب آوری داشته باشند.

وزیر بهداشت گفت: من به عنوان متولی نظام سلامت شرمسار تاب آوری بیش از این همکارانم در نظام سلامت هستم. هیچ کدام از همکارانم حتی یک روز در این ۱۳ ماه استراحت نداشتند. ما باید به تاب آوری نظامی که می‌خواهد خدمت دهد فکر کنیم، آیا اینها نیازمند یک بازتوانی در طول این مدت نیستند، بنابراین از مردم می‌خواهم سفر ها را به ویژه به استانی مثل مازنداران که تازه از یک پیک گذر کرده مدیریت کنند و پیکی با ویروس جهش یافته به آنها تحمیل نکنیم. 

وزیر بهداشت گفت: ما در برابر جمعیت ساکن در استان مازندران، جمعیت سیال داریم که نیازمند خدمت هستند و توریسم سلامت در این منطقه سرسبز و برای کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌تواند چهره نظام سلامت در این استان را دگرگون کند، ما ایستادیم و کمک کردیم. 

نمکی افزود: من در عمرم هرگز در وفای به عهد خطا نکردم مگر رمق نداشته باشم و در مورد این بیمارستان‌ هم به وعده‌هایم عمل کردم، چراغ خیر اگر روشن شد دیگر خاموش شدنی نیست البته روغن این چراغ باید صداقت و عشق و اخلاص باشد، اگر ناخالصی داشت خاموش خواهد شد.

وی در پایان گفت: امیدواریم در استان مازندران دیگر پیک جدیدی از کرونا تجربه نکنیم.

وزیر بهداشت ویروس کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر