کد خبر: 1051484 A

عضو شورای شهر تهران:

عضو شورای شهر تهران در تذکری به شهردار تهران با اشاره به شست و شوی محوطه شورا و شهرداری با آب لوله کشی به رغم کمبود آب گفت: عزم و جدیتی در مدیریت شهری برای کاهش مصرف آب و مدیریت روان آب وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شهربانو امانی در جلسه دویست و هشتادم شورای شهر تهران در تذکری به شهردار تهران درباره بحران آب و مدیریت روان آب گفت: حجم ریزش‌های جوی در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴ درصد کاهش یافته است و در حال حاضر ذخیره سدهای ۵گانه تهران ۶۴ میلیون متر مکعب کاهش را نشان می‌دهد. 

او ادامه داد: برخلاف بارش‌های دو سال اخیر به نظر می‌رسد امسال با یکی از کم سابقه‌ترین خشکسالی‌ها مواجه هستیم. متاسفانه طی هفته گذشته با وجود تذکرهای مکرر مشاهده کردیم که باز هم پرسنل شهرداری برای شست و شوی حیاط شورا و شهرداری از آب لوله کشی استفاده می‌کنند. تا زمانی که از خود شروع نکنیم نمی‌توانیم از مردم انتظار همکاری داشته باشیم. 

امانی اضافه کرد: با توجه به تغییر شیوه بارش ناشی از تغییرات اقلیمی به صورت روان آب، برخی روش‌های نوین مدیریت روان آب که بر اصل جذب روان آب در محل بارش استوار است اما مدیریت روان آب در تهران جمع آوری و هدایت است. سیستم کنونی نه تنها هزینه‌های سنگین مدیریت روان آب را به شهرداری تامین می‌کند بلکه آلودگی هوا، پس زدگی به شبکه و کاهش ذخایر آب‌های زیر زمینی را به دنبال دارد. 

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه در اروپا برای ۴۰ میلی متر نشست زمین کمیته بحران تشکیل می‌شود گفت: اما در تهران سالانه ۱۷ تا ۲۵ سانتی متر نشست زمین رخ می‌دهد که امر فاجعه باری است. 

او افزود: روان آب‌ها در تهران به سمت سه کانال اصلی هدایت و در دشت‌های جنوبی تهران رها می‌شود. احدث چاه‌ها و حوضچه‌های جذبی راهکار حل این معضل است اما اینگونه به نظر می‌رسد که عزم و جدیتی در مدیریت شهری برای کاهش مصرف آب و مدیریت روان آب وجود ندارد.

شهربانو امانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر