کد خبر: 1049512 A

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت گفت: دیروز ۵۷ درصد مواردی که در خوزستان تست کردیم، مبتلا به ویروس جهش یافته بودند که این خطر بزرگی برای وضعیت کشور خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «سعید نمکی» وزیر بهداشت در همایش تبیین برنامه نوروزی تشدید گام چهارم بسیج ملی طرح شهید سلیمانی با حضور فرمانده سازمان بسیج مستضعفین، با اشاره به همراهی بخش‌های مختلف کشور در این یک سال شیوع کرونا، بیان کرد: حدود یک ماه قبل که روسای دانشگاه‌ها را دعوت کرده بودم، به آنها گفتم تا خود را برای یکی از سخت‌ترین ایام مدیریت کرونا آماده کنند، البته گرچه ما سعی داریم دلمان را از ناخالصی‌ها خالی کنیم تا در برابرش تابش نور خورشید را داشته باشیم، اما هر آنچه تا امروز مبتنی بر علم و دانش و تجربه پیش‌بینی کردیم درست از آب درآمد.

وی ادامه داد: ما راه سختی را برای مدیریت کرونا در پیش داریم، وقتی دولت و نظام انگلیس در برابر ویروس زانو بزند یعنی خطر ویروس بیشتر از این حرف‌ها است، باید طوری جلو برویم که در این طوفان دچار ویرانی نشویم، برای همین از همکاران دانشگاهی خواستم تا خودشان را برای یک دوره‌ی سخت آماده کنند.

نمکی افزود: این ویروس بسیار سرکش‌تر از ویروس قبل است، اگر برای ویروس قبل چند روز فرصت داشتبم، برای ویروس جدید ۴۸ یا ۷۲ ساعت فرصت داریم، من لحظه به لحظه گزارش‌های خوزستان را دریافت می‌کنم، حتی گاهی همکاران را در نیمه شب از خواب بیدار می‌کنم تا به من گزارش وضعیت بدهند.

وی گفت: توانستیم در یک مدت کوتاه ۲۵۰ تخت مجهز را تهیه کنیم و هر چه این طوفان سنگین‌تر باشد ما خودمان را آماده‌تر خواهیم کرد و تا الان بی‌آبرویی و بی‌اعتمادی برای جمهوری اسلامی رقم نزدیم که افتخار بزرگی است.

وزیر بهداشت افزود: من به عنوان وزیر درخواست داشتم تا سفرها منتفی شود، البته روزهای سختی بر مردم گذشته اما همین مردم اگر بدانند چقدر این رفت و آمدها باعث افزایش خطر مرگ و میر است، در محل جغرافیایی تنگ تر می‌مانند تا ویروس را از گوشه‌ای به گوشه‌ای دیگر نبرند.

وی ادامه داد: دیروز ۵۷ درصد مواردی که در خوزستان تست کردیم مبتلا به ویروس جهش یافته بودند که این یک خطر بزرگی برای وضعیت کشور خواهد بود، این ویروس بسیار وحشتناک‌تر از قبل است و تا می‌توانیم باید چرخه‌ی انتقال را کاهش دهیم، مثلا وقتی ویروس را با خود به یک روستایی می‌بریم که رد پای ویروس در آن نیست، ما آنجا سوغاتی مرگ با خود بردیم، ما التماس کردیم که مردم  سفر نروند، حتی اگر تمام دروازه‌ها باز بود مردم حضرت عباسی سفر نروند.

نمکی ادامه داد: وزیر بهداشت در جمهوری اسلامی باید همیشه خواهش کند، دست و پا ببوسد تا یک قدم برداشته شود، در صورتی که جاهای دیگر وزیر بهداشت وقتی در مورد موضوعی نه یا آره می‌گوید، تمام است، البته اینجا هم با حمایت‌های رهبری و تعیین تکلیفی که رهبری کردند جلو می‌رویم، اما در نهایت انتظار ما این است که به نظرات ما به عنوان برادر کوچک‌تر که دلسوزانه آینده نگری می‌کند توجه بیشتری شود.

وی افزود: وقتی جمعیت کشور شناور باشد امکان دارد تا آمارها تغییر کند، در صورتی که در یک جمعیت ساکن و قابل دسترس و غیرشناور این مدیریت بسیار ساده‌تر خواهد بود، به همین دلیل اولین تقاضای ما این است که التماس و خواهش کنیم تا مردم سفر نروند و در غیر این خدا می‌داند چند خوزستان دیگر خواهیم داشت، چون اگر چند خوزستان دیگر شکل بگیرد دیگر نمی‌توانیم روی تاب آوری نظام سلامت قسم بخوریم چون تاب آوری خدمتگزاران نظام سلامت به شدت کم شده است.

نمکی گفت: اگر تمام دروازه‌ها باز بود باز هم خواهش ما این است مردم سفر نروند تا خوزستان دیگر در کشور ایجاد نشود، من اصرار کردم که پروازها از مناطق آلوده به غیر آلوده قطع شود، مگر در موارد ضروری و با تشخیص کمیته استانی و انجام تست‌های قبلی چون نمی‌توان چرخش ویروس به جاهای دیگر را نظاره کرد، حتی درصدی از جواب تست‌های پی‌سی‌آر و رپید در تمام دنیا کاذب است.

وی ادامه داد: ما آنقدر پی‌سی‌آر منفی از امارات و ترکیه دریافت کردیم، در حالی که آنجا منفی بوده و وقتی به اینجا رسیدند مثبت شده است، مسافر سوار هواپیما می‌شود جواب تست منفی است، اما موقع پیاده شدن امکان دارد مثبت شود.

نمکی گفت: جمعیت سالمندان و بیماران زمینه‌ای بین ۸۰ تا ۸۷ درصد مرگ‌های کرونا را رقم می‌زند و مراقبت از این گروه که در این طرح اولویت اول ما است بسیار کار خردمندانه‌ای است و تقاضا دارم مراقبت از این گروه‌را فراموش نکنید، البته که جوان‌ها و بچه‌ها هم در این عارضه می‌میرند، حتی وقتی به بیمارستان رسیدند فرصت لوله گذاری هم نداشتند یعنی ویروس برای جوان‌ها و کودکان هم مرگ‌ و میر به همراه دارد.

وی ادامه داد: ویروسی که امروز به نام ویروس انگلیسی در کشور می‌بینیم، با ویروسی که در خود انگلیس بوده بسیار متفاوت است، حتی ویروسی که در کردستان با قوم کرد به سیستان و بلوچستان می‌رود، رفتار متفاوتی با قوم بلوچ خواهد داشت، این اقلیم‌ها برای خود یک کشور محسوب می‌شود که ژنتیک و شرایط رفتاری و فرهنگ‌های خاص به خودش را دارد، در این کشور باید توجه ما به ویروس جهش یافته بیشتر از یک کشور اروپایی باشد، بنابراین به چرخش ویروس را باید به شدت مراقبت کنیم.

وزیر بهداشت افزود: امروز باید آموزش به مردم این باشد که حضرت عباسی سفر نروند و این بهترین آموزش است، مردم را آنقدر نترسانیم و دل مردم را خالی نکنیم، ولی باید به مردم بگوییم که این عواقب رفتارهای نسنجیده‌ای است که در بازارها و خریدها اتفاق افتاده است، همین الان هم اگر به بازار اهواز سر بزنید، شرایط بسیار غم‌انگیز است.

وی افزود: امروز واکسن اولین هدفی است که بنده شخصا آن را دنبال می‌کنم، عده‌ای فکر می‌کنند پشت مرزهای کشور واکسن حراج است و ما نمی‌خریم و مقاله می‌نویسند و صحبت می‌کنند اما عزیزان در دنیا هم خبری نیست.

نمکی با اشاره به اینکه در کشورهای اروپایی هم دسترسی کمی به واکسن دارند افزود: امروز خیلی محکم و با اطلاع دقیق عرض می کنم که انشالله ایران در بهار امسال یکی از تولیدکنندگان بزرگ واکسن دنیا خواهد بود و تردید نکنید، بعد از مدت کوتاهی صادر هم خواهیم کرد.

وزیر بهداشت ویروس کرونا سفر و خطر کرونا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر