کد خبر: 1049456 A

وزیر علوم مطرح کرد:

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: جمهوری اسلامی ایران، در راستای احیای دوباره جایگاه جهانی جندی شاپور؛ آمادگی خود را جهت میزبانی از روسای دانشگاه‌های با قدمت باستانی جهان در جندی شاپور اعلام می‌دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، منصور غلامی؛ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سومین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور اظهار داشت: میراث علمی آموزشی این دانشگاه ایرانی در ۱۸ قرن پیش تاثیر مستقیم و آشکاری بر شکل گیری مفهوم دانشگاه با رویکرد نوین جهانی داشته است. اصل تعهد به مقوله علم و هنجارسازی علمی به عنوان مفهومی متعالی در تکوین تمدن جهانی از دیگر وجوه اثر بخش دانشگاه جندی شاپور باستان است.

وی اظهار داشت: در دانشگاه جندی شاپور؛ احترام به تنوع فرهنگی، مدارا؛ کرامت انسانی و پرهیزاز خشونت و تعصب و گرایشات انحصار گرایانه علمی از مهم‌ترین مولفه‌های بنیادین است که در اساس نامه این دانشگاه کهن همواره پاس داشته می‌شد. این وضعیت در قیاس با شرایط کنونی جامعه جهانی و شکاف دانشی و انحصار گرایی برخی قدرت‌های جهانی در امر علم؛ عظمت نگرش بالنده بنیانگذاران جندی شاپور را هویدا می‌سازد.

وزیر علوم اظهار داشت: موضوع اشتراک‌گذاری علم که مفهوم مدرن تلقی می‌شود که سازمان جهانی یونسکو نیز همواره در راهبردهای میان مدت و بلندمدت بر روی آن تاکید دارد؛ از ویژگی‌های بارز شهر دانشگاهی جندی شاپوربوده است. در واقع در این دانشگاه مفهوم توسعه پایدار دانش و ترویج آن محور فعالیت‌های علمی و آموزشی بوده است. فارغ التحصیلان این دانشگاه پس از فراغت ازتحصیل به سرزمین و دیار خود بازگشته و امر ترویج وتوسعه علوم را بر عهده می‌گرفتند.

وی بیان کرد: تولیدات علمی این دانشگاه نقش کم نظیری در توسعه تمدن جهانی داشته است؛ مبارزه با بیماری‌های واگیردار و کشف و معرفی انواع گیاهان دارویی، برتر قرار دادن فضیلت علم و خرد در برابر ستیز و شمشیر؛ ساختن آزمایشگاه‌ها و لابراتورهای علمی و پژوهشی؛ نهضت ترجمه ستودنی دانشگاه جندی شاپور که آثار مشرق زمین را به سان پل ارتباطی به مغرب زمین انتقال می‌داد؛ بسیار درخشان است.

غلامی بیان کرد: تاسیس و راه اندازی بزرگترین کتابخانه عهد باستان با ۴۰۰ هزار عنوان کتاب از دیگر شگفتی‌های شکوهمند این دانشگاه باستانی است.

وی افزود: تاسیس این دانشگاه در ۱۷۵۰ سال پیش بیانگر اهتمام جدی ایرانیان به تولید خرد و معرفت در تاریخ تمدن جهان است که صرف نظر از هر گونه تعصب، باید این رویداد با شکوه را ارج دانست.

وزیر علوم ادامه داد: ثبت رویداد ۱۷۵۰ سال تاسیس دانشگاه جندی شاپور در فهرست رویدادهای تجلیل سازمان جهان یونسکو و صحه گذاشتن بر کهن‌ترین سنت دانشگاه جهانی بسیار ارزشمند و قابل ستایش است؛ لیکن آنچه که این رسالت را بیش از پیش بر دوش ما سنگین‌تر می کند؛ تلاش جهت احیای دوباره جندی شاپور نوین است که در پیام مدیرکل محترم یونسکو به خوبی نمود یافته است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران، در راستای احیای دوباره جایگاه جهانی جندی شاپور؛ آمادگی خود را جهت میزبانی از روسای دانشگاههای با قدمت باستانی جهان در جندی شاپور اعلام می‌دارد تا از این رهگذر راهکارهای عملیاتی داد و ستدهای آموزشی و علمی و فرهنگی همچون عهد باستان دوباره بر صدر همکاری‌های دانشگاهی بنشیند.

باستانی جمهوری اسلامی ایران جهان خشونت علوم تحقیقات و فناوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر