کد خبر: 1049304 A

معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه گفت: تحریم‌های ظالمانه امریکا در مبارزه با موادمخدر نه فقط به ایران بلکه به همه کشورها و جامعه جهانی ضربه وارد می‌کند.

به گزارش ایلنا، محسن بهاروند، صبح امروز در نشست تخصصی «اقدامات و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در عرصه همکاری‌های بین‌المللی مبارزه با موادمخدر» که با حضور مسئولان عالی‌رتبه کشوری و ارتباط تصویری با شوراهای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان‌های سراسر کشور برگزار شد، گفت: وزارت امور خارجه همواره همپا، پشتیبان و همکار ستاد مبارزه با مواد مخدر بوده است.

وی با طرح این سوال که چرا دستگاه بزرگ امنیتی اطلاعاتی و سیاسی جهان موفق به ریشه کن کردن مواد مخدر نمی‌شود؟ گفت: پاسخ این است که می‌تواند؛ اما اراده سیاسی در جهان برای ریشه کن کردن مواد مخدر وجود ندارد.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه بیان داشت: متاسفانه اکثر کشورهای دنیا و جامعه جهانی در مبارزه با موادمخدر جدی نیستند وگرنه باید میزان کشفیات و هزینه‌های جسمی و مالی که ایران در راه مبارزه متحمل می‌شود، بر آن‌ها نیز تاثیر بگذارد و اقدام مناسب و اساسی در این امر انجام دهند.

بهاروند بیان کرد: ایران خسته نمی‌شود از اینکه تکرار کند، رفتار امریکا در تحریم‌های همه جانبه ایران، نابهنجار و ظالمانه است و در خیلی از دیدارها با مقامات خارجی گفته‌ایم که رفتار امریکا نه فقط به ایران بلکه به دیگر کشورهای جهان و آحاد جامعه بین المللی زیان وارد می‌کند.

وی افزود: در موضوع موادمخدر نمی‌توان یک کشور که نقش مهمی را در مبارزه دارد، نادیده گرفت و در عین حال توقع داشت که مبارزه جهانی با موادمخدر نتیجه بخش باشد؛ این کار انفعال است و ما خسته نخواهیم شد از اینکه همواره بگوییم تحریم‌های ظالمانه امریکا در مبارزه با موادمخدر نه فقط به ایران بلکه به همه کشورها و جامعه جهانی ضربه وارد می‌کند.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه بیان کرد: موادمخد نه فقط یک پدیده بهداشتی، روحی و روانی است؛ بلکه یک مسئله امنیتی و بین‌المللی است و باعث تقویت تروریست و جنابات سازمان‌یافته و بین‌المللی می‌شود؛ زیرا درآمد حاصل از مواد مخدر به جنایات بین‌المللی کمک می‌کند؛ بنابراین جامعه جهانی باید در این امر، اقدام اساسی انجام دهد.

بهاروند گفت: ایران در مبارزه با موادمخدر تنها مانده است، البته سازمان ملل متحد و دفاتر تخصصی آن، همکاری خوبی داشته‌اند اما قدردانی و کمک بقیه اعضای جامعه جهانی در مبارزه با مواد مخدر هیچوقت آنقدر نبوده است که ما انتظار داشتیم.

وی در پایان گفت: انتظار این است وقتی جوانان کشورمان تمامی سرمایه خود را در راه مبارزه با موادمخدر از دست می‌دهند، کشورهای دیگر قدردان باشند و کمک بیشتری در این امر کنند نه اینکه منفعلانه در مقابل تحریم‌های ظالمانه امریکا رفتار کنند و تسلیم شوند.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر