کد خبر: 1049177 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درباره نبود داروی بیماران تنفسی سی‌اف توضیحاتی ارائه کرد.

«حیدر محمدی» مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به مشکل نبود دارو برای بیماران تنفسی سیستیک فیبروزیس و یا سی‌اف که منجر به اعتراض آنها شده، بیان کرد: دارویی که این بیماران باید مصرف کنند، داروی خارج از فهرست است و مطابق قانون تجویز، تهیه و توزیع داروی خارج از فهرست غیرمجاز است و طبق قانون ما هم نمی‌توانیم اقدامات مربوط به تهیه آن را انجام دهیم.

وی ادامه داد: درخواست بیماران این است که ما دارو را در اختیارشان بگذاریم، اما با توجه به شرایطی که گفتم امکانش میسر نیست.

محمدی افزود: اما اگر پزشک بیمار اصرار داشته باشد تا بیمار از این داروها استفاده کند، باید به صورت موردی پرونده‌ی بیمار به کمیته بیمه وزارت بهداشت برود که اعضای آن متشکل از نماینده نظام پزشکی، نماینده انجمن مربوطه، معاونت درمان و دبیر سازمان غذا و دارو است که در کمیته شرکت می‌کنند، این کمیته بررسی می‌کند که این داروها برای بیمار اثرگذاری دارد یا نه.

وی ادامه داد: اگر بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که با توجه به هزینه‌ی بالای دارو، برای بیمار اثر بخشی دارد برای تهیه مورد تایید قرار می‌گیرد.

محمدی گفت: گاهی یک دارو علیرغم هزینه‌ی زیادی که دارد، اثربخشی کمی دارد و این داروها اگر تایید اثربخشی شوند به شکل موردی و تک نسخه‌ای برای بیمار وارد می‌شود.

وی ادامه داد: اما اینها داروهای گران قیمتی هستند و چون هنوز در کمیته تایید نشده، با واردات آن به شکل کلی موافقت نمی‌شود، اما به شکل موردی برای بیماران وارد می‌شود که درخواست بیماران تاییدیه کلی است که این موضوع ملزم به توجیه اثربخشی و هزینه اثر بخشی دارو است.

کمبود دارو نبود دارو بیماران سی اف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر